شرایط بغرنج است، اما می‌شود آن را درست کرد‌ حسين راغفر

شرایط بغرنج است، اما می‌شود آن را درست کرد‌

پارامتر تأثیر مخرب روانی ناشی از تحولات حوزه سیاست خارجی تا چه اندازه می‌تواند بر اقتصاد و بازار اثرگذار باشد؟
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۳۸ آرشیو
رمز قرآن از حسین آموختیم جواد اطاعت

رمز قرآن از حسین آموختیم

کربلا فقط عرصه تضاد وتقابل نيست.اين پايگاه عشق وانحطاط پرده هاي ديگري هم دارد.کربلا صحنه ايستادگي، مقاومت، پاکبازي ودفاع ازآرمانهاي مقدس است
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۴
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 2023 October 04
کد خبر: ۴۸۴۶۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۵
رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات،
ممکن است در انتخابات مجلس شورای اسلامی لیست واحدی متشکل از اصلاح‌طلبان و نیروهای معتدل اصول‌گرا مثل نزدیکان حجت‌الاسلام ناطق نوری ارائه شود.
   تدبیر24:   با اشاره به فعالیت‌های کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، خاطرنشان کرد: اعلام سرلیست انتخابات مجلس در تهران بسیار زود است و ضرورتی ندارد که سرلیست را از اکنون اعلام کنیم. زیرا ما هنوز نمی‌دانیم چه کسانی نامزد می‌شوند و تا انتخابات هم زمان زیادی باقی است.

وی در ادامه افزود: بیشترین تلاش ما اکنون باید در جهت ایجاد ائتلاف میان اصلاح‌طلبان و نیروهای معتدل سیاسی باشد. ما تلاش داریم تا بزرگان کشور را در جریان برنامه‌های خود قرار دهیم. ما در هفته‌های گذشته با آقای هاشمی رفسنجانی دیدار مفصلی داشته و با محمدرضا عارف نیز دیداری داشته‌ایم. ما همچنین دیداری با حجت‌الاسلام ناطق نوری داشته و از دیدگاه‌های ایشان مطلع شده‌ایم. آقای ناطق نوری هنوز قطعاً نگفته‌ که به صحنه انتخابات می‌آید اما حضورش در انتخابات را هم نفی نکرده‌ است.

رهامی با بیان این‌که ما تلاش داریم تا با نیروهای حامی دولت و اصول‌گرایان معتدل به لیست واحدی برسیم، افزود: در حال حاضر نیروهای معتدل اصول‌گرا در حال نزدیک شدن به اصلاح‌طلبان هستند و اصول‌گرایان معتدل در حال فاصله‌گیری از افراطیون هستند. درواقع با روی کار ‌آمدن دولت احمدی نژاد و فعال شدن پایداری‌ها افرادی مثل آیت‌الله هاشمی، ناطق نوری و حتی علی لاریجانی به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر شده‌اند. در خرداد 92 هم همه گروه‌های معتدل و میانه با اصلاح‌طلبان اجماع کردند اما اصول‌گرایان با وجود همه تلاش‌های مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی و آیت‌الله یزدی نتوانستند به اجماع برسند. اکنون نیز با خلأ شخصیتی مانند آیت‌الله مهدوی کنی این اختلافات درون اصول‌گرایان باقی مانده است. البته ما آرزو داریم آنها به یک ساماندهی برسند و نیروهای افراطی را طرد کنند.

این فعال سیاسی همچنین با شاره به این‌که ما به جای حرکت‌های محفلی و پراکنده تلاش می‌کنیم تا فعالیت‌های خود را در قالب احزاب سازماندهی کنیم، گفت: امکان تعمیق جمهوریت جز از طریق احزاب امکان‌پذیر نیست. روش‌های ریش سفیدی و لویی جرگه ممکن است در برخی کشورها و در نبود احزاب جواب بدهد اما ما باید به روش‌های مدرن توجه کنیم. شورای هماهنگی جبهه اصلاحات دنبال مدرنیزه کردن امور اجتماعی، سازماندهی انتخابات و اصلاح امور سیاسی جامعه در قالب احزاب و تشکل‌های قانونی و مسئولیت‌پذیراست. تا زمانی که تصمیمات مربوط به انتخابات در محافل خصوصی و حلقه‌های نزدیک به اشخاص مهم شکل بگیرد، هیچ‌گاه ما به توسعه سیاسی و اصلاح ساختار بنیادی انتخابات تخواهیم رسید و هرکس به این محافل و حلقه‌ها نزدیک‌تر باشد، میدان‌دار شده و افرادی که به این حلقه‌ها نزدیک نیستند نمی‌توانند در انتخابات فعال باشند.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها همچنین با اشاره به این‌که ما تلاش داریم احزاب را تقویت کرده و آنها را سازماندهی کنیم، خاطرنشان کرد: ممکن است روش حزبی اشکالاتی هم داشته باشد اما از روش ریش سفیدی بسیار مفیدتر است. در این روش احزاب پاسخگوی فعالیت نمایندگان خود به مردم هستند. در این روش حزب سابقه افراد را بررسی کرده و افراد متخصص را شناسایی می‌کند. ما امید داریم از فضای سیاسی فعلی استفاده کرده و احزاب را سازماندهی کنیم.

رهامی در ادامه خاطرنشان کرد: در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، اصلاح‌طلبان و از جمله شورای هماهنگی جبهه اصلاحات پس از خارج شدن آیت‌الله هاشمی از صحنه رقابت‌های سیاسی، از بین عارف و روحانی، روحانی را انتخاب کرد. در آن دوره این انتخاب بر اساس روش ریش سفیدی بود. در آن مقطع عارف نقش مهمی در انتخاب روحانی داشت و روحانی با حمایت بزرگان و احزاب اصلاح‌طلب در انتخابات پیروز شد. اما چون ائتلاف حزبی متعارف انجام نگرفت تکلیف این ائتلاف نانوشته مشخص نشد.

رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، گفت: گله‌های هر از چند گاه عارف و اصلاح‌طلبان به دلیل استفاده از همین روش غیر معمول ائتلاف است زیرا در این روش سهم عارف مشخص نشده است. در روش محفلی کسی مسئولیت تصمیم‌ها را بر عهده نمی‌گیرد. مثال بارز این تصمیم‌ها دولت احمدی نژاد است. در محافل خصوصی تصمیم گرفته شد که از احمدی نژاد حمایت شود اما بعد از کشف فسادهای مالی و اختلاس‌های فراوان، هیچ کس مسئولیت این فسادها را بر عهده نگرفت و حتی رئیس دولت هم مسئولیت اعمال معاون اول خود را قبول نکرد.

رهامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصمیمات اخیر کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، گفت: آیین‌نامه کمیته انتخابات استان‌ها مشابه آیین‌نامه کمیته مرکزی انتخابات تصویب شده و قرار است کمیته‌های انتخاباتی استان‌ها با حضور دبیران احزاب اصلاح‌طلب عضو شورا در تهران، دبیران احزاب اصلاح‌طلب محلی و همچنین اشخاص حقیقی که جایگاه بالایی در جامعه داشته و می‌توانند همانند یک حزب موثر باشند تشکیل شود. این کمیته‌ها مسئولیت منابع مالی، تشکیل ستادها، شناسایی افراد، تشویق مردم برای حضور در انتخابات، پیگیری مسائل حقوقی و سازمان دادن به اقشار مختلف را جهت انتخابات به عهده دارند. برای راه‌اندازی این کمیته‌ها هم تصمیم گرفته شد کشور به 10 منطقه که هر منطقه شامل 3 استان است تقسیم شود و یک منطقه هم ویژه تهران و شهرستان‌های تهران باشد. دبیران احزاب اصلاح‌طلب و نمایندگان آنها مسئولیت این مناطق را به عهده گرفته و وظیفه آنها ایجاد هماهنگی بین احزاب و اشخاص اصلاح‌طلب و جریان‌های سیاسی فعال هر منطقه و ایجاد ارتباط منطقی باکمیته مرکزی است. در واقع مسئولان مناطق قائم‌مقام رئیس کمیته مرکزی انتخابات در همان منطقه هستند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار کرد: ما همچنین تصمیم گرفته‌ایم معاونت‌های ویژه‌ای در امور جوانان و دانشجویان، زنان، اقشار و قبایل، احزاب، اقلیت‌ها، امور حقوقی، تبلیغات و رسانه و پشتیبانی را در کمیته مرکزی انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تشکیل دهیم و دبیران کل احزاب اصلاح‌طلب یا نمایندگان آنها مسئولیت این معاونت‌ها را به عهده دارند.

وی در ادامه افزود: در معاونت زنان زهرا شجاعی، فاطمه راکعی، فائزه هاشمی، اشرف بروجردی و ژاله فرامرزیان حضور دارند و ما بنا داریم از اعظم طالقانی، زهرا مصطفوی و فاطمه کروبی هم دعوت کنیم. در کمیته دانشجویان و جوانان افرادی مانند خون چمن و تاجرنیا، در کمیته احزاب حکیمی پور و حق‌شناس، در کمیته اقشار محجوب و کمالی، در حوزه اقوام هادی خامنه‌ای و علیمحمد غریبانی، در کمیته اطلاع رسانی کواکبیان و حضرتی و در کمیته برنامه‌ریزی ظفرقندی حضور دارند.

به گفته وی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در حوزه زنان فعالیت ویژه‌ای خواهد داشت و سعی می‌کند سهمیه حضور زنان را در مجلس بعدی حتی‌الامکان تا 30 درصد افزایش دهد.

رهامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که این کمیته‌ها باید تلاش کنند تا افراد را در حوزه‌های خود فعال کنند، اظهار کرد: ما بنا داریم انتخابات را از شکل پوپولیستی خارج و افراد توانمند را شناسایی کرده و به صحنه بیاوریم.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها درباره سازوکار تهیه لیست انتخاباتی نیز گفت: لیست‌های انتخاباتی شهرستان‌ها در تهران مشخص نمی‌شود و فعالان حزبی هر حوزه آن لیست را تهیه می‌کنند. ما فقط تلاش می‌کنیم فعالان حزبی را ساماندهی کرده و به آنها مشورت دهیم تا آنها بتوانند لیست خود را تهیه کنند. کمیته انتخابات مرکزی فقط برای تهران تصمیم‌گیری می‌کند. ما پیش‌بینی کرده‌ایم که اگر کمیته انتخابات استان‌ها به مشکلی برخوردند آن مشکل را در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات همان استان حل کنند و اگر این مشکل حل نشد، موضوع را به کمیته مرکزی انتخابات ارجاع داده و تصمیمات این کمیته به عنوان یک مرجع داوری نهایی پذیرفته شود.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
غیر قابل انتشار: ۱
انتشار یافته: ۱
سیدمحمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۲
1
1
از حاج اقا خاطره در زمان ندانم کاری فقط استفاده ابزاری میکنید.
اسمی نامی نظری هنوز نگرفتید دیر نشه یهو!!!!
روی این همه اسامی که بعضی رد صلاحیتی هستند فقط حساب نکنید اصل را روی اقتدار و رای مردم بگذارید
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها