سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴
جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
کد خبر: ۵۷۹۵۹
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۳
حال کاستن از تعدادی از سانتریفیوژها در تاسیسات هسته‌ای نطنز هستیم. با این حال اجرای کامل توافق هسته‌ای به زمان احتیاج خواهد داشت.
تدبیر24 :ایران دو هفته بعد از آن که اتحادیه اروپا و رییس‌جمهور آمریکا دستورات و مصوبات لازم برای لغو و توقف تحریم‌های یک جانبه را صادر کردند، اعلام کرد که اقدامات هسته‌ای بر اساس برجام را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علی‌اکبر صالحی در حاشیه سفرش به ژاپن در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودو ژاپن اعلام کرده است که "ایران اقدامات مقدماتی را آغاز کرده است."

رییس سازمان انرژی اتمی هم‌چنین اضافه کرده که "ما در حال کاستن از تعدادی از سانتریفیوژها در تاسیسات هسته‌ای نطنز هستیم. با این حال اجرای کامل توافق هسته‌ای به زمان احتیاج خواهد داشت."

به گزارش خبرنگار ایسنا، بر اساس اطلاع منابع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، ایران اقدامات هسته‌ای خود در چارچوب برجام را بیش از یک هفته است که آغاز کرده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز یکشنبه با تایید این‌که دستور رییس‌جمهور بر اساس قانون و نظر رهبری برای اجرای برجام ابلاغ شده است، گفت: رییس‌جمهور قانون را به سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه ابلاغ کردند و این اقدام بلافاصله بعد از تایید شورای نگهبان و ارسال نامه رییس مجلس به رییس جمهور درباره قانون اجرای برجام صورت گرفت.

وی گفت: اجرای اقدامات مربوط به ایران در چارچوب برجام مستلزم فراهم کردن تدابیر و زمینه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است که هم‌زمان در حال انجام است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در رابطه با انجام اقدامات دیگر هسته‌ای از جمله باز کردن سانتریفیوژها خاطرنشان کرد: به طور کلی تمامی اقدامات را با در نظر گرفتن امکان برگشت پذیری سریع در نظر می‌گیریم و این تدابیر در کمیته‌ای که حدود دو سال است در سازمان انرژی اتمی تشکیل شده و موضوعات پادمانی، حفاظتی، فنی در آن بررسی و تصمیم گیری می‌شود، صورت می‌گیرد. در این کمیته تعهدات کشورمان و اقداماتی که ‌باید صورت گیرد به خصوص با در نظر گرفتن ملاحظات پادمانی و از همه مهم‌تر بازگشت‌پذیری برای هنگام تخلف و یا نقض عهد طرف مقابل بررسی می‌شود.

کمالوندی گفت: در رابطه با اقدامات کشورمان از جمله دو موضوع راکتور اراک و تبادل سوخت طبق فرمایش مقام معظم رهبری عمل کرده و تا وقتی موضوع مسایل گذشته و حال از سوی آژانس حل و فصل نشود یک پیچ از راکتور اراک را باز نخواهیم کرد.

در عین حال سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره برخی اقدامات مربوط به اراک و تبادل سوخت به این مساله نیز اشاره کرد که در حال حاضر در مرحله‌ای هستیم که کارها در حوزه‌هایی که مقام معظم رهبری مدنظرشان بوده به لحاظ نرم‌افزاری در دست انجام است اما اصل کار مانند برداشتن کالندریای (محفظه) راکتور اراک و یا مبادله سوخت منوط به حل و فصل مسایل گذشته و حال شده است.

وی مدت زمان فراهم‌سازی پیش‌ زمینه‌های اجرای اقدامات را حدود یک ماه یا بیشتر پیش‌بینی کرد و افزود: برای فراهم کردن و آماده سازی اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام به این زمان نیاز داریم.

بنا بر این گزارش، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) روز 26 مهرماه از سوی اتحادیه اروپا و رییس‌جمهوری آمریکا در دستورات و مصوبه‌ای جداگانه لغو و متوقف کردن تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران تصویب و به تایید نهایی رسید. بر اساس برجام از روز تصویب این سند و اعلام فرامین صادر شده از سوی اروپا و آمریکا، ایران نیز باید اقدامات هسته‌ای خود را طبق آنچه در برجام توافق شده است انجام دهد.

سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده است که اجرای اقدامات هسته‌ای مربوط به خود را طی دو ماه به انجام می‌رساند.

بر اساس برجام اقدامات فنی، حقوقی و هسته‌ای که ایران باید از روز تصویب تا روز اجرای توافق بر مبنای بند ج پیوست 5 صورت دهد به شرح زیر است:

بندهای اشاره شده در این گزارش درباره اقدامات ایران همان‌طور که در برجام آمده برای سهولت دسترسی مخاطبان و تطابق با متن برجام عیننا اشاره شده است.

رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک

3. ایران به ساخت و ساز راکتور ناتمام موجود بر مبنای طرح اولیه ادامه نخواهد داد و کالندریای موجود را خارج کرده و آن را در ایران نگهداری می‌کند. تمام کانال‌های کالندریا با بتن به گونه‌ای پر می­‌شوند که برای کاربرد هسته‌ای غیر قابل استفاده باشد و آژانس بتواند غیر قابل استفاده بودن آن را راستی‌آزمایی کند. برای مدرن کردن و بازسازی راکتور آب سنگین اراک، ایران بیشترین استفاده را از زیر ساخت‌های موجود در راکتور آب سنگین اراک خواهد داشت.

10. ایران قرص سوخت، میله سوخت و مجتمع سوخت با اورانیوم طبیعی که منحصراً مناسب برای طراحی اولیه راکتور اراک که با نام IR40 توسط آژانس شناخته می‌شد را نخواهد ساخت یا تست نخواهد کرد. ایران تا زمانی که راکتور مدرن اراک قابل استفاده شود، موجودی قرص‌های سوخت و مجتمع سوخت طبیعی IR-40 را تحت نظارت پیوسته آژانس انبار می‌کند و در آن زمان موجودی قرص‌های سوخت و مجتمع سوخت IR-40 به UNH تبدیل شده و یا با معادل آن با اورانیوم طبیعی معاوضه می‌شود. ایران تغییرات لازم را در خطوط تولید سوخت طبیعی خود که قرار بود برای IR-40 سوخت تولید کند به وجود خواهد آورد تا توسط آن سوخت برای بارگذاری آینده رآکتور مدرن اراک تهیه شود.

کارخانه تولید آب سنگین

14. به مدت 15 سال تمامی آب سنگین مازاد بر نیاز راکتور مدرن اراک، راکتور آب سنگین صفر قدرت و حداقل ذخیره احتیاطی لازم برای آنها، به همراه مقداری که برای تحقیقات دارویی مورد نیاز است، مقداری که برای تولید محلول‌های دوتره و ترکیبات شیمیایی مورد نیاز است، مابقی برای صادرات به بازارهای بین‌المللی آماده شده و بر اساس قیمت بین‌المللی به آنها تحویل می‌شود. مقدار آب سنگین با خلوص هسته‌ای برای نیازهای گفته شده در بالا، یا معادل آن در غنای دیگر قبل از راه اندازی راکتور اراک، 130 تن و پس از راه‌اندازی با احتساب مقدار آب سنگین داخل راکتور مدرن اراک 90 تن برآورد می­‌شود.

15. ایران آژانس را در مورد موجودی آب سنگین و تولید کارخانه تولید آب سنگین آگاه می‌سازد و به آژانس اجازه خواهد داد تا بر مقادیر آب سنگین ذخیره شده و مقدار آب سنگین تولید شده نظارت داشته باشد. این کار در صورت درخواست، از طریق بازدید از سایت صورت می‌گیرد.

ظرفیت غنی سازی

17. ایران تمایل دارد تمامی سوخت مصرف شده خود را برای تمام نیروگاه‌های قدرت و تحقیقاتی در حال و آینده، برای پسماندداری یا فرآیندهای بعدی که در قرارداد مربوطه‌ای که به موقع خود، وفق قوانین و قواعد ملی، با کشور دریافت‌کننده منعقد خواهد شد، به خارج از کشور ارسال کند.

28. ایران سطح غنی‌سازی خود را به مدت 15 سال در حد 3.67 درصد حفظ خواهد کرد.

29. ایران ماشین‌های سانتریفیوژ و زیرساخت‌های ذیل را که با 5060 ماشین سانتریفیوژ IR-1 در تاسیسات نطنز مرتبط نیستند، از محل نصب شده خارج و در سالن Bسایت نطنز تحت نظارت پیوسته آژانس قرار خواهد داد:

1.29. تمام ماشین‌های سانتریفیوژ مازاد از جمله ماشین‌های IR-2m. ماشین‌های سانتریفیوژ مازاد IR-1 برای جایگزینی ماشین‌های برخورد کرده یا خراب شده بر مبنای یک به یک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تحقیق و توسعه سانتریفیوژها

32. ایران تحقیق و توسعه غنی‌سازی خود را به گونه‌ای که برای جمع‌آوری اورانیوم غنی‌شده نباشد، ادامه خواهد داد. ایران به مدت 10 سال و براساس برنامه تحقیق و توسعه خود، تست ماشین‌های سانتریفیوژ با استفاده از اورانیوم فقط شاملIR-4, IR-5, IR-6, IR-8 می‌شود. تست مکانیکی بر روی دو ماشین از هر نوع، فقط بر روی IR-2m, IR-4, IR-5, IR-6, IR-6s, IR-7, IR-8 خواهد بود. ایران ماشین‌ها را با یا بدون استفاده از اورانیوم خواهد ساخت یا تست می‌کند که در این برجام آمده باشد.

33. طبق برنامه خود، ایران به منظور تکمیل تحقیقات خود بر روی ماشین سانتریفیوژ IR-2m با استفاده از زنجیره 164 ماشین در تاسیسات پایلوت نطنز را تا تاریخ 30 نوامبر 2015 و یا تا روز شروع اجرای برجام، هر کدام دیرتر باشد، ادامه خواهد داد و سپس ماشین‌های سانتریفیوژ را از پایلوت نطنز خارج و در سالن B تحت نظارت پیوسته آژانس قرار خواهد داد.

34. طبق برنامه خود، ایران تکمیل تحقیقات خود بر روی ماشین سانتریفیوژ IR-4 با استفاده از زنجیرۀ 164 ماشین در تاسیسات پایلوت نطنز، را تا تاریخ 30 نوامبر 2015 و یا تا روز شروع اجرای برجام هر کدام دیرتر باشد، ادامه خواهد داد و سپس ماشین‌های سانتریفیوژ را از پایلوت نطنز خارج و در سالن B تحت نظارت پیوسته آژانس قرار خواهد داد.

35. ایران به مدت 10 سال به انجام آزمایش‌ها بر روی تک ماشین سانتریفیوژ IR-4 و زنجیرۀ 10 ماشین آن ادامه خواهد داد.

36. ایران به مدت 10 سال به انجام آزمایش‌ها بر روی تک ماشین سانتریفیوژ IR-5 ادامه خواهد داد.

37. ایران به انجام آزمایشات بر روی تک ماشین‌های سانتریفیوژ IR-6 و زنجیرهای میانی آن ادامه خواهد داد و از 1.5 (یک و نیم) سال مانده به سال دهم، آزمایش‌ها بر روی زنجیره 30 ماشین را شروع خواهد کرد. ایران این آزمایش‌ها را از تک ماشین و زنجیره‌های کوچک به زنجیره میانی با یک روال منظم جلو خواهد برد.

38. ایران، همزمان با شروع برجام، به انجام آزمایش‌ها بر روی تک ماشین‌های سانتریفیوژ IR-8 و زنجیرهای میانی آن ادامه خواهد داد و از 1.5 (یک و نیم) سال مانده به سال دهم، آزمایش‌های بر روی زنجیره 30 ماشین را شروع خواهد کرد. ایران این آزمایش‌ها را از تک ماشین به زنجیره‌های کوچک و سپس به زنجیره میانی با یک روال منظم جلو خواهد برد.

39. ایران به مدت 10 سال بر اساس رویه موجود، جریان گاز محصول و پسماند حاصل از زنجیره‌های IR-6 و IR-8 را با استفاده از لوله‌های جوشکاری شده که به تایید آژانس برسد، مخلوط می‌کند به گونه‌ای که امکان برداشت محصول اورانیوم غنی‌شده و رقیق شده را میسر نسازد.

40. به مدت 15/13 سال ایران تمام تست‌های خود با اورانیوم را بر روی ماشین‌های سانتریفیوژ را فقط در پایلوت نطنز انجام خواهد داد. ایران تمام آزمایش‌های مکانیکی بر روی ماشین‌های سانتریفیوژ خود را فقط در پایلوت نطنز و مرکز تحقیقات تهران انجام خواهد داد.

41. به منظور منطبق‌سازی پایلوت نطنز با برنامه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه غنی‌سازی، ایران تمام ماشین‌های سانتریفیوژ به جز آنهایی که در آزمایش‌های گفته شده در بندهای فوق مورد نیاز هستند و نیز به جز ماشین‌های سانتریفیوژ IR-1 در سکوی شماره 1 این موسسه آن طوری که در ذیل توضیح داده می‌شود، را از آنجا خارج می‌کند. برای زنجیره کامل IR-1 (سکوی شماره 6)، ایران زیرساخت‌های مربوطه را با خارج کردن لوله‌های انتقال گاز UF6شامل خطوط فرعی، شیر آلات، فشارسنج‌ها در سطح زنجیره و مبدل‌های فرکانس اصلاح می‌کند. ماشین‌های سانتریفیوژIR-1 در سکوی شماره 1 حفظ شده ولی به گونه‌ای که توسط آژانس صحه‌گذاری شود، از طریق در آوردن روتور از داخل آنها و تزریق رزین اپوکسی داخل لوله‌های فرعی، لوله‌های خوراک‌دهی و محصول و پسماند و خارج کردن سیستم‌های کنترل و الکتریکی برای تاسیسات برق، خلا و آب خنک‌کننده، غیر قابل کار می‌شوند. فضای تحقیقاتی در سکوی شماره 6، تا زمانی که ایران برای استفاده در برنامه تحقیق و توسعه خود نیاز داشته باشد، خالی می‌ماند.

42. منطبق با فعالیت‌های منعکس شده در برنامه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه غنی‌سازی، ایران تمام زیر ساخت‌های زنجیره‌ها برای تست تک ماشین و زنجیره‌های کوچک و میانی در دو سکوی شماره 2 و3 را حفظ خواهد کرد و زیر ساخت دو سکوی دیگر (شماره 4 و 5) را شبیه آنچه در خطوط 2 و 3 هستند منطبق خواهد کرد تا بتوان در آن ها فعالیت‌های مشخص شده در برجام را انجام داد. این منطبق‌سازی شامل اصلاح تمام لوله­ های UF6 (شامل جمع‌آوری تمام لوله‌های فرعی) و ابزار دقیق مرتبط با آن به گونه‌ای که با استفاده از ماشین‌های منفرد و زنجیره‌های کوچک و میانی به جای تست زنجیره کامل، مطابقت داشته باشد.

کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو

45. به مدت 15 سال، ایران در فردو، فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه مربوط به غنی‌سازی اورانیوم نخواهد داشت و هیچ‌گونه مواد هسته‌ای نگهداری نخواهد کرد.

46. ایران به مدت 15 سال تا 1044 عدد ماشین سانتریفیوژ IR-1 را در یکی از سالن های فردو نگهداری خواهد کرد که از آن:

46.1. دو زنجیره که قبلاً UF6 به آنها تزریق نشده است، برای تولید ایزوتوپ­‌های پایدار اصلاح خواهند شد. تبدیل به تولید ایزوتوپ‌های پایدار برای این زنجیره‌ها در فردو بر اساس یک مشارکت مشترک بین کشور روسیه و ایران بر مبنای ترتیباتی که متقابلاً بر روی آن توافق خواهد شد، صورت می‌پذیرد. برای آماده‌سازی این دو زنجیره برای نصب معماری زنجیره جدید متناسب با تولید ایزوتوپ پایدار توسط مشارکت، ایران اتصال به لوله‌های اصلی خوراک را قطع خواهد کرد و لوله‌های UF6 زنجیره را (به جز لوله تخلیه اضطراری به منظور حفظ خلا) به انباری در فردو تحت نظارت پیوسته آژانس منتقل خواهد کرد. کمیسیون مشترک درباره چارچوب کلی تولید ایزوتوپ‌های پایدار در فردو مطلع خواهد شد.

46.2. برای چهار زنجیره‌ای که با تمام زیرساخت‌های مربوطه، به جز لوله‌هایی که اتصال‌های کوپل کردن زنجیره‌ها را میسر می­‌سازند، باقی می­‌مانند، دو عدد در وضعیت بدون کار، بدون چرخش نگهداشته می‌شوند. دو زنجیره دیگر به چرخش ادامه می­‌دهند تا زمانی که انتقال به تولید ایزوتوپ پایدار شرح داده شده در زیر پاراگراف بالا کامل شده باشد. به محض تکمیل انتقال به تولید ایزوتوپ پایدار شرح داده شده در زیر پاراگراف بالا، این دو زنجیره در حال چرخش به وضعیت بدون کار، بدون چرخش تبدیل خواهند شد.

47. ایران ماشین‌های دو زنجیره باقی مانده در همین سالن را با خارج کردن تمام سانتریفیوژها و لوله‌های UF6شامل خطوط فرعی، شیر آلات، فشارسنج‌ها در سطح زنجیره و مبدل‌های فرکانس، و UF6 جمع‌آوری خواهد کرد. ایران متعاقباً کابل‌های برق زنجیره، تابلوهای مخصوص کنترل زنجیره و پمپ‌های خلا را جمع‌آوری خواهد کرد. تمام این ماشین‌های سانتریفیوژ اضافی و زیرساخت‌های آنها در سالن B تحت نظارت پیوسته آژانس قرار خواهد گرفت.

47.1. ماشین های دو زنجیره باقی‌مانده در همین سالن را با خارج کردن تمام سانتریفیوژها و لوله های UF6 شامل خطوط فرعی، شیرآلات، فشارسنج‌ها در سطح زنجیره و مبدل‌های فرکانس و UF6 جمع‌آوری خواهد کرد.

47.2. هم چنین کابل‌های برق زنجیره، تابلوهای مخصوص کنترل زنجیره و پمپ‎‌های خلا را جمع‌آوری خواهد کرد. تمام این ماشین‌های سانتریفیوژ اضافی و زیرساخت‌های آنها در سالن B تحت نظارت پیوسته آژانس انبار خواهد کرد.

48. ایران تمام ماشین‌های سانتریفیوژ و زیرساخت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم را در سالن دیگر فردو، خارج خواهد کرد. این کار شامل برچیدن تمامی لوله‌های انتقال گاز UF6 از جمله خطوط فرعی، شیر آلات، فشارسنج‌ها در سطح زنجیره و مبدل‌های فرکانس و تجهیزات مربوط به ایستگاه‌های تزریق خوراک و جمع‌آوری مواد UF6 خواهد بود. ایران هم‌چنین متعاقباً کابل‌های برق زنجیره، تابلوهای مخصوص کنترل زنجیره، پمپ‌های خلا و سکوهای نصب سانتریفیوژ را جمع‌آوری خواهد کرد. تمام این ماشین‌های سانتریفیوژ اضافی و زیرساخت‌های آنها در سالن B تحت نظارت پیوسته آژانس قرار خواهد گرفت.

48.1. تمام ماشین های سانتریفیوژ و زیرساخت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم اضافی را در سالن دیگر فردو خارج خواهد کرد. این کار شامل برچیدن تمامی لوله های انتقال گاز UF6 از جمله خطوط فرعی، شیرآلات فشارسنج ها در سطح زنجره و مبدل های فرکانس و تجهیزات مربوط به ایستگاه های تزریق خورات و جمع آوری مواد UF6 خواهد بود.

سایر جنبه‌های غنی‌سازی

52. ایران به تعهدات داوطلبانه خود آن‌گونه که در برنامه دراز مدت غنی‌سازی و تحقیق و توسعه غنی‌سازی خود به عنوان بخشی از اظهاریه اولیه پروتکل الحاقی ارایه کرده است، پایبند خواهد ماند.

54. تا قبل از روز اجرا ضروری است تا یک مدل و نمونه توافقی شامل شرح انواع مختلف سانتریفیوژها (IR-1, IR-2m,IR-4,IR-5,IR-6,IR-6s,IR-7,IR-8) و تعاریف مربوطه تهیه شود.

55. تا قبل از روز اجرا ضروری است تا یک پروسه و روند توافقی برای اندازه‌گیری داده‌های مربوط به کارکرد سانتریفیوژهای IR-1, IR-2m, IR-4 تهیه شود.

ذخایر اورانیوم و سوخت

57. تمام اورانیوم غنی شده مازاد بر 300 کیلو گرم گاز UF6 (یا معادل آن در ترکیب‌های شیمیایی دیگر) با غنای تا 3.67 درصد، یا به سطح غنای طبیعی رقیق خواهد شد و یا اینکه در بازارهای بین‌المللی که به خریدار تحویل شود در مقابل برگشت اورانیوم با غنای طبیعی که به ایران تحویل داده شود، فروخته خواهد شد. ایران برای خریداری و انتقال اورانیوم غنی‌شده مازاد بر 300 کیلوگرم گاز UF6 در مقابل برگشت اورانیوم با غنای طبیعی به ایران، یک قرارداد تجاری با نهادی خارج از ایران منعقد خواهد کرد. کشورهای 1+5 تا جایی که عملی است انعقاد و اجرای این قرارداد را تسهیل خواهند کرد. ایران ممکن است هر زمان که بانک سوخت آژانس در قزاقستان عملیاتی شد، فروش اورانیوم غنی‌شده مازاد خود در آنجا را دنبال کند.

58. تمام اکسید اورانیوم غنی‌شده به بین 5 درصد و 20 درصد به سوخت صفحه‌­ای راکتور تهران تبدیل خواهد شد یا اینکه بر اساس یک معامله تجاری به خارج منتقل شده یا اینکه به غنای 3.67 یا کمتر رقیق خواهد شد. ضایعات اکسید و یا سایر اشکال که در داخل صفحه نیستند و امکان استفاده برای ساخت سوخت صفحه‌ای راکتور تهران را ندارند، بر اساس یک معامله تجاری به خارج از ایران منتقل خواهد شد یا این‌که به غنای 3.67 یا کمتر رقیق خواهد شد. در صورت تامین اکسید اورانیوم (U3O8) با غنای 19.75 درصد در آینده برای سوخت صفحه­‌ای راکتور تهران، تمام ضایعات اکسید و یا سایر اشکال که در داخل صفحه نیستند و امکان استفاده برای ساخت سوخت راکتور تهران را نداشته و دارای اورانیوم با غنای بین 5 درصد و 20 درصد هستند، ظرف 6 ماه از تاریخ تولید آنها بر اساس یک معامله تجاری به خارج از ایران منتقل شده یا به غنای 3.67 یا کمتر رقیق خواهد شد. صفحه‌های سوخت ضایعاتی نیز بر اساس یک معامله تجاری به خارج از ایران منتقل خواهد شد. معامله تجاری باید برای عودت مقدار معادل اورانیوم غنی‌شده به ایران تنظیم شود. برای 15 سال، ایران تاسیساتی که برای تبدیل صفحه‌های سوخت یا ضایعات به UF6 باشد را نساخته یا راهبری نخواهد کرد.

ساخت سانتریفیوژ

62. ایران بر اساس برنامه خود، ذخیره ماشین سانتریفیوژ IR-1 موجود در انبار خود را که مازاد بر تعداد 5060 عدد ماشین سانتریفیوژ IR-1 در نطنز و ماشین‌های سانتریفیوژ IR-1 نصب شده در فردو هستند را برای جایگزینی ماشین‌های خراب یا برخورد کرده، استفاده خواهد کرد. هر زمان طی مدت 10 سال از شروع اجرای برجام، سطح موجودی ماشین سانتریفیوژ IR-1 به 500 عدد یا کمتر از آن رسید، ایران می‌تواند این سطح از موجودی را با از سرگیری تولید ماشین‌های IR-1 با نرخ تعداد متوسط ماهانه ماشین‌های برخورد کرده، بدون اینکه از سطح ذخیره 500 عدد تجاوز کند، حفظ کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه اقداماتی که ایران باید پس از تصویب بر اساس بند 15.9. بخش ج پیوست 5 انجام دهد، "تکمیل مدالیته ها و ترتیبات خاص مربوط به هر تاسیسات که به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد اقدامات شفافیت ساز پیش بینی شده در پیوست شماره 1 را اجرا کند؛

پروتکل الحاقی و کد اصلاحی 3.1

64. ایران اجرای موقت پروتکل الحاقی را بر طبق بند ب ماده 17 پروتکل الحاقی تا زمان اجرایی شدن قانونی آن به آژانس اعلام کرده و متعاقبا تصویب و اجرایی شدن آن‌را مطابق نقش‌ رئیس‌جمهور و مجلس درخواست می‌کند.

65. ایران اجرای کامل کد اصلاحی 3.1 را به عنوان بخشی از ترتیبات فرعی موافقت‌نامه جامع پادمان‌های ایران تا زمانی که موافقت‌نامه پادمان‌ها اجرا می­‌شود را به آژانس اطلاع می‌­دهد.

شفافیت در خصوص ساخت قطعات سانتریفیوژ

80.1. ایران یک موجودی اولیه از همه لوله‌های روتور سانتریفیوژ و بیلوز و گزارش‌های بعدی در رابطه با تغییرات انجام شده بر روی این موجودی را برای آژانس فراهم کرده و به آژانس اجازه خواهد داد تا این موجودی را با شمارش و کدگذاری، و از طریق محدودسازی و مراقبت برای همه لوله‌های روتور سانتریفیوژ و بیلوز شامل همه سانتریفیوژهای موجود و جدید، راستی‌آزمایی کند.

80.2. ایران همه مکان‌ها و تجهیزات محدود به ماشین‌های فرم­‌دهی سرد، ماشین‌های پیچش الیاف و قالب‌های ساخت روتور را که به قصد تولید لوله‌های روتور و بیلوز مورد استفاده قرار می­‌گیرند، را اعلام کرده و به آژانس برای پایش مداوم شامل محدودسازی و مراقبت بر روی این تجهیزات جهت راستی­‌آزمایی که این تجهیزات که برای تولید سانتریفیوژهایی استفاده می­‌شوند که فقط برای فعالیت‌های مشخص در این برجام مشخص شده‌اند، استفاده می‌شوند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها