ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 09
کد خبر: ۶۰۹۷۹
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
آيت الله عبدالكريم موسوي اردبيلي از مراجع تقليد در پاسخ به استفتايي، نظر فقهي خود را پيرامون فرزند متولد شده از روش تلقيح مصنوعي و رحم اجاره اي ارائه كرد.
تدبیر24 : استفتا و پاسخ آيت الله موسوي اردبيلي به آن به شرح زير است.
سوال:
همسرم به جهت مشكلات پزشكي نمي تواند جنين را حفظ كند و تاكنون چندين مرتبه جنين وي سقط شده است. پزشكان براي حل مشكل توصيه كردند كه اسپرم من و تخمك همسرم در آزمايشگاه تلقيح شده و سپس جنين حاصله به رحم اجاره اي منتقل گردد تا در آن رشد كند. همسرِ برادرِ همسرم حاضر شد كه جنين به رحم او منتقل شود و الحمد لله فرزند دختري متولد شد. لطفاً بفرماييد مادر اين فرزند كيست و آيا برادر همسرم و همچنين پدر ايشان به اين بچه محرم هستند؟ در صورتي كه محرم نباشند، اگر همسرِ برادرِ همسرم از شيري كه پس از زايمان در سينه وي وجود دارد به اين كودك با شرايطي كه در رساله آمده شير بدهد، آيا اين دختر به آنها محرم مي شود؟

پاسخ آيت الله موسوي اردبيلي:
پدر اين فرزند صاحب اسپرم مي باشد اما در خصوص مادر وي در نزد فقها اختلاف وجود دارد؛ برخي مادر او را صاحب تخمك مي دانند كه در اين صورت برادر همسر شما دايي كودك و پدر همسر شما پدربزرگ وي خواهد بود و به وي محرم هستند.
برخي ديگر مادر وي را صاحب رحمي مي دانند كه او را به دنيا مي آورد كه در اين صورت برادر همسر شما به وي محرم خواهد بود، زيرا اين دختر ربيبه وي مي باشد ولي پدر همسرتان با وي محرم نيست. ولي به نظر اينجانب اين كودك داراي دو مادر مي باشد و هم زن صاحب تخمك و هم زن صاحب رحم، مادر وي مي باشند كه بر اين اساس اين كودك به برادر همسرتان و همچنين پدر وي محرم مي باشد.
در هر صورت شير دادن همسرِ برادرِ همسرتان به آن دختر از شيري كه در اثر اين زايمان در سينه وي ايجاد شده، موجب نشر حرمت از طريق رضاع نمي شود، چون يكي از شرايط نشر حرمت با رضاع اين است كه شير از فحل باشد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها