سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴
يکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
کد خبر: ۶۴۱۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۸
تدبیر24 :پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مقام معظم رهبری، صبح پنجشنبه در دیدار رئیس و نمایندگان منتخب ملت در پنجمین دوره مجلس خبرگان، این مجلس را پدیده‌ای واقعا عظیم خواندند و با تبیین «هویت و مسیر انقلابی» این مجلس، تأکید کردند: «تنها راه بقا و پیشرفت نظام و تحقق اهداف انقلاب، «اقتدار حقیقی کشور» و «جهاد کبیر» یعنی تبعیت‌نکردن از دشمن است». ایشان با سپاسگزاری به درگاه پروردگار برای انتخابات خوب، استقبال وسیع مردم و تشکیل مجلس وزین و محترم خبرگان، افزودند: «مجلس خبرگان موهبتی الهی است و حتی صرف‌نظر از وظایف خود در قانون اساسی، پدیده‌ای عظیم و تأثیرگذار به شمار می‌رود». مقام معظم رهبری، شکل‌گیری مجموعه «منتخب و مورد وثوق مردم» از علما و صاحبنظران دینی و علمی را فی‌نفسه حائزاهمیت فراوان دانستند و افزودند: «این مجموعه برجسته و متعالی دارای ظرفیتی عظیم برای تبادل ‌نظر، هماهنگی و فعالیت تأثیرگذار است». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ارتباط علما و فضلای عضو مجلس خبرگان با قشرهای مختلف مردم در سراسر کشور و قدرت تأثیرگذاری آنها در افکار عمومی، خاطرنشان کردند: «نباید این مجموعه تا هنگام سررسیدن زمان لازم برای ایفای وظایف مصرح در قانون اساسی، بی‌تحرک بماند». ایشان، «هم‌اندیشی درباره مسائل مختلف»، «تمرکز بر مسائل موردنظر»، «اعلام مواضع و خواسته‌ها» و «شکل‌دهی نوعی گفتمان و مطالبه عمومی» را از ظرفیت‌های مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: «در صورت تحقق این هدف، قوای مختلف و مسئولان و مجریان نیز به طور طبیعی برای تأمین آن مطالبه حرکت خواهند کرد». مقام معظم رهبری با تأکید بر اینکه مسیر و اهداف مجلس خبرگان باید همان مسیر و هدف‌های انقلاب باشد، افزودند: «حاکمیت اسلام»، «آزادی»، «استقلال»، «عدالت اجتماعی»، «رفاه عمومی»، «ریشه‌کنی فقر و جهل»، «مقاومت در مقابل سیل بنیان‌کن فسادهای اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جاری در غرب» و «ایستادگی در مقابل سلطه جبهه استکبار» از مهم‌ترین اهداف انقلاب اسلامی ملت ایران است. ایشان، سلطه‌گری را ذات و طبیعت استکبار خواندند و خاطرنشان کردند: «جبهه استکبار ذاتا به دنبال فراگیرکردن سلطه بر ملت‌هاست و هر کشور و ملتی مقاومت نکند، در دام‌های آن اسیر می‌شود».
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اسلام را بدون تردید، قلع‌و‌قمع‌کننده ظلم و استکبار خواندند و افزودند: «البته آن اسلامی می‌تواند در مقابل زورگویان جهانی مقاومت و جبهه سلطه را نابود کند که به صورت یک نظام حکومتی استقرار یافته و دارای ابزارهای قدرت نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌ای باشد».
ایشان، حفظ انقلاب را دشوارتر از ایجاد آن خواندند و در تشریح چگونگی مواجهه صحیح با جبهه ظالمان جهانی افزودند: «دشمنان ملت ایران ابتدا تهاجم سخت را در دستور کار قرار دادند؛ جنگ تحمیلی هشت‌ساله، شورش‌های اوایل انقلاب، حمایت از گروهک‌های تروریستی، حمله به سکوهای نفتی ایران و سرنگون‌کردن هواپیمای مسافربری از نمودهای این تهاجم بود که به یاری پروردگار و در پرتو هیبت الهی امام خمینی و صبر و مقاومت ملت، به شکست دشمنان انجامید». مقام معظم رهبری، «حمله نرم» را مرحله دیگری از تهاجمات بی‌وقفه زورگویان جهانی خواندند و خاطرنشان کردند: «تحریم مستمر اقتصادی، حملات پیوسته سیاسی، تبلیغات اغواگر و زدن عقبه‌های جمهوری اسلامی در دیگر کشورها از روش‌های مرحله دوم تهاجم دشمنان است که به فضل الهی و پایداری ملت و مسئولان به نتایج موردنظر آنان منجر نشده است». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مرحله سوم تهاجم دشمنان یعنی «نفوذ» را بسیار خطرناک و ادامه همان جنگ نرم برشمردند و تأکید کردند: «استکبار در راهبرد نفوذ چند هدف اصلی را دنبال می‌کند؛ تأثیرگذاری در مراکز تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر، تغییر باورهای مردم و تغییر محاسبات و مواضع مسئولان». ایشان، حمله به مبانی و نهادهای انقلاب از جمله سپاه پاسداران، شورای نگهبان، جوانان حزب‌اللهی و روحانیون انقلابی را از جمله روش‌های جاری بیگانگان خواندند و تأکید کردند: «هدف اصلی دشمنان در این مرحله از جنگ نرم، زمینه‌سازی برای تهی‌شدن نظام از عناصر درونی قدرت است». مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند: «اگر این هدف محقق و جمهوری اسلامی از عناصر قدرت تهی شود، ازبین‌بردن آن، یا تغییر اساسیِ جهتِ حرکت آن، کار دشواری نیست، به همین علت است که تأکید می‌کنیم تبعیت‌نکردن از دشمن و مقاومت در برابر خواسته‌های آن، «جهاد کبیر» است». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از تبیین مسیر حرکت انقلابی مجلس خبرگان افزودند: «نوآوری‌های منضبط دینی به وسیله عناصر باسواد و دارای قدرت استنباط و التیام‌بخشیدن به زخم‌هایی که دشمن وارد می‌کند از جمله «تفرقه مذهبی و طائفی»، «اختلافات جناحی» و «ایجاد دوقطبی‌های مصنوعی در کشور»، از دیگر وظایف مجلس خبرگان است». ایشان، خطاب به منتخبان ملت در مجلس پنجم خبرگان تأکید کردند: «ایستایی جایز نیست؛ اصل تحول و پیشرفت را برای تحقق اهداف اسلام و انقلاب همواره به طور جدی موردنظر داشته باشید». بخش پایانی سخنان مقام معظم رهبری به تشریح وظایف عمومی مسئولان در این برهه زمانی اختصاص داشت.
ایشان، مقتدرشدن حقیقی کشور را تنها راه «بقا، پیشرفت و تحقق اهداف انقلاب و ملت» برشمردند و افزودند: «همه مسئولان و دستگاه‌ها در این مسیر وظایفی دارند که باید به طور جدی به آن عمل کنند».
مقام معظم رهبری، اقتدار کشور را موجب امتیازگیری حتی از قدرت‌های اصلی جهان خواندند و خاطرنشان کردند: «در غیر این صورت، حتی دولت‌های ضعیف و حقیر هم طلبکار ملت ایران می‌شوند».
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح یک نمونه از امتیازگیری از دشمن در پرتو اقتدار کشور افزودند: «دوستان عزیز ما می‌گویند در مذاکرات هسته‌ای امتیاز گرفتیم و طرف‌های مقابل صنعت هسته‌ای ایران را پذیرفتند؛ این مسئله البته بعد از عینی‌شدن اقتدار ایران یعنی غنی‌سازی ۲۰ درصد حاصل شد، چراکه همه می‌دانند در غنی‌سازی، رسیدن به ۲۰ درصد دشوارترین مرحله کار است». مقام معظم رهبری، «تولید ۱۹ هزار سانتریفیوژ نسل اول»، «به‌کارگیری ١٠ هزار سانتریفیوژ»، «تولید نسل‌های دوم، سوم و چهارم سانتریفیوژ» و «کارخانه تولید آب‌سنگین» را از دیگر نمودهای قدرت هسته‌ای ایران خواندند و افزودند: «دشمن که زمانی حاضر نبود وجود حتی یک سانتریفیوژ را در ایران بپذیرد، پس از مواجه‌شدن با قدرت هسته‌ای کشور، مجبور به پذیرش شد؛ در واقع این امتیاز را آمریکایی‌ها ندادند بلکه ما در پرتو قدرت خود گرفتیم».
مقام معظم رهبری افزودند: «ان‌شاءالله با عینی‌شدن نتایج اقتصاد مقاومتی و قدرت‌گیری اقتصاد کشور، دشمن بی‌اثربودن حربه تحریم را نیز درک خواهد کرد». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مطالبه و پیگیری تحقق عناصر درونی اقتدار از مسئولان و دستگاه‌ها را از جمله ظرفیت‌های مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: «این جمع باعظمت می‌تواند در این روند نیز تأثیرگذار باشد». حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین تقوا، شجاعت، بصیرت، صراحت به وقت لازم، نهراسیدن از سرزنش دیگران و شناخت صحیح و دقیق از جبهه دشمن و سازوکارهای آن را از ملاک‌های اصلی انقلابی‌بودن برشمردند. ایشان خاطرنشان کردند: «گاهی دشمن با هدف خاصی، کارهایی با ظاهر مثبت انجام می‌دهد که در داخل ایران با استقبال روبه‌رو می‌شود اما اگر هدف واقعی او را درک کرده باشیم، فریب نخواهیم خورد». توصیه آخر مقام معظم رهبری به منتخبان مردم در مجلس خبرگان، اعتمادبه‌نفس درونی و مراقبت از انهزام روحی بود. ایشان خاطرنشان کردند: «مراقب ترس و انهزام درونی خود باشید، زیرا در این صورت در صحنه عمل هم شکست خواهید خورد». مقام معظم رهبری همچنین در ابتدای سخنانشان با خوشامدگویی به اعضای جدید مجلس خبرگان به‌خصوص مجتهدان جوان و پرنشاط، یاد درگذشتگان این مجلس به‌ویژه مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی را گرامی داشتند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها