عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود عباس عبدي

عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود

پس از انتشار خبر اظهارات دادستان محترم تهران درباره رييس كل سابق بانك مركزي و ايراد اتهام به او مبني بر تضييع 30 ميليارد دلار و 60 تن طلا، دولت نيز بيانيه‌اي در نقد اين رفتار و گزارش منتشر كرد كه در جاي خود قابل توجه بود، به ‌ويژه آنجا كه به زمان اعلام آن اشاره كرده است. بدون در نظر گرفتن اعتبار نكات ذكر شده عليه او، به نظر مي‌رسد كه پاسخ به چند نكته ضروري است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲۸ آرشیو
تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن حمید یزدانیان

تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن

در بین ایرانیان چنان سخن از پیوندهای باستانی قوم یهود و ایرانی و عظمت شاهان هخامنشی میزند و مردم ایران را به باستان گرایی سوق می دهد که...
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۲
شنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - 2022 January 29
کد خبر: ۶۵۶۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸
تدبیر24: به گزارش میزان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش سراسری قوه قضائیه که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، اظهار کرد:امیدواریم در ایام شبهای قدر خداوند برای امت اسلامی و ملت بزرگ ایران بهترین ها را مقدر نماید.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر افزود: یاد شهید بزرگوار آیت الله بهشتی و یاران این شهید  را گرامی می داریم و امیدواریم هفته قوه قضائیه که هر ساله به این مناسبت تشکیل می شود  هم هماهنگی های بین قوا را بیشتر کند و هم درک بهتری از شرایط و ایجاد یک فرصت های بهتر را برای خدمت به مردم را تهیه کند.

وی درباره انتظارات از قوه قضائیه در شرایط و ظرف زمانی و مکانی امروز است، گفت: قوه قضائیه درطول این 37 ، 38 سال که پس از انقلاب ظهور نو در کشور داشت از یک نکات برجسته برخوردار است که این به همت قضات ارزشمند  است که در قوه قضائیه با وجدان خود کار می کنند.

لاریجانی ادامه داد: اینکه درسالهای اخیر برخی از پرونده های مهم و پرسرو صدا که معمول در کشور های مخصوصا در حال توسعه نیست، اینگونه مورد بررسی قرار میگیرد حکایت ازتحقق قانون د رکشور و قوه قضائیه مقتدر است. من نه تنها درباره این پرونده اطلاعاتی که از طریق دستگاه های نظارتی به ما در مجلس رسیده است حکایت از این دارد که قوه قضائیه یک مسیرتکاملی مثبتی را درحال طی کردن است.

لاریجانی در ادامه افزود:  اینکه قضات با وجدانی داریم که با تمام مشکلات در کشور به کار تسلط دارند و قانون را اجرا می کنند و درمقابل فشارها ایستادگی می کنند سرمایه بسیار ارزشمندی است و ما باید درمقابل این اراده و وجدان قضات ارزشمند تعظیم کنیم که عامل اقتدار کشور هستند و برای اینکه این سرمایه حفظ شود هر تدبیری که لازم است باید انجام شود برخی حمایت هایی که در سال های اخیر از بودجه قوه قضائیه در مجلس هم صورت می گرفت بیشتر به خاطر این هدف بود  که از این سرمایه ارزشمند صیانت کنیم که تحقق قانون در کشور را مهیا کرده است، لذا ارزیابی ما این است که با تمام مشکلاتی که در همه  بخش های کشور من جمله در قوه قضائیه  است اما یک مسیر تکاملی را در حال طی کردن است. درسال های اخیر اقداماتی را در قوه قضائیه با کمک بخش های مختلف انجام شد که بخشی از انها  به قوه مقننه محول شده که در سیمای قانون ترسیم شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: قانون آیین دادرسی کیفری قانون مادری است و همین نکاتی که در حال حاضر درباره حقوق شهروندی مطرح شد دراین قانون به آن توجه بیشتری شده است. همچنین لایحه مجازات اسلامی موضوع مهم در کشور است که در مجلس تصویب شد و دیگری ظایف و اختیارات ریاست محترم قوه قضاییه بود که چون لوایح باید از طریق دولت به مجلس برسد گاه دراین زمینه سهل انگاری صورت می گرفت دراین رابطه  قانونی مصوب شد که در شرایطی قوه قضائیه مستقیما بتواند لوایح را به قوه مقننه بدهد.

لاریجانی گفت: قانون جرم سیاسی یکی از اصول قانون اساسی که  روی زمین مانده بود که باید برای ان قانون تدوین می شد در مجلس گذشته کار دقیقی صورت گرفت و قانون تصویب شد و فکر می کنم که ساماندهی اجرای آن می تواند آرامشی در داخل و برخی مسائل بیرونی کشور حاصل کند. همچنین بررسی هایی درباره لایحه پلیس قضایی و لایحه وکالت نیز درمجلس گذشته  انجام گرفت و به این مجلس محول شده است که در دستور ما قرار خواهد داشت.

لاریجانی همچنین گفت: قانون اجرای کاداستر یا حدنگار در سال‌های گذشته نیز تصویب شد که می‌تواند از زمین‌خواری جلوگیری کند و امیدوارم با حمایت‌های قوه قضاییه، این قانون در کشور سامان یابد، اقدام دیگری که در مجلس در حال پیگیری است، در زمینه نظام جامع داوری است، ما نیازمند ضوابط دقیق‌تر داوری در کشور هستیم و حتما احتیاج به یکسری آموزش‌های تخصصی در قوه قضاییه و مدیران اقتصادی کشور داریم، موضوع قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید چراکه قاچاق مشکل مهمی برای کشور ماست، البته ممکن است این قانون در عمل نقایصی داشته باشد، اگر برای مبارزه با قاچاق علاج جدی نداشته باشیم، اقتصاد مقاومتی در کشور رونق نخواهد گرفت.

لاریجانی با بیان اینکه متاسفانه منافذ زیادی در کشور برای قاچاق دیده شده است، تصریح کرد: به عنوان مثال مناطقی که در مرزها برای تبادل کالا در نظر گرفته شده کارکرد دیگری پیدا کرده است و نشان می‌دهد این مناطق به قاچاق کالا تبدیل شدند، در زمینه محیط زیست و امور زیستی فکر می‌کنم علاوه بر قوانین موجود نیازمند یکسری قوانین مکمل هم هستیم، به همین دلیل لایحه هوای پاک در دستور کار مجلس قرار دارد، امیدواریم این موارد زمینه‌های بهتر شدن شرایط برای کشور را فراهم کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از موضوعاتی که برای کشور ما پیش آمد مسئله برجام بود، نظام توافق برجام را با چشم بینا انتخاب کرد ولی در این میان باید دید غربی‌ها در پس این توافق چه فکری در سر دارند، آیا آنچه می‌گفتند را دنبال می‌کنند یا طور دیگری می‌خواهند اقدام کنند.

وی افزود: به نظر می‌رسد غربی‌ها در اجرای برجام نقاط ضعفی را جا گذاشتند که برخی از این نقاط ضعف مربوط به برچیدن تحریم‌ها علیه ایران می‌شود که بخشی از این عدم برچیدن تحریم‌ها را در بانک‌های بزرگ کشور شاهدیم.

رئیس‌‌مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: یک اضطرابی هم برای سرمایه‌گذاری در ایران ایجاد می‌کنند و در پشت صحنه خزانه‌داری آمریکا اضطراب‌هایی را به وجود می‌آورد تا سرمایه‌گذاری در ایران انجام نشود. آنها همزمان با توافق هسته‌ای، عملیات دیگری را هم از نظر سیاسی سامان دادند تا نفوذ نظامی‌شان را در منطقه بیشتر جلوه دهند، گاه می‌گویند نباید بگذاریم نفوذ ایران در منطقه گسترش یابد به همین دلیل تدارکاتی دیدند، می‌خواهند نوعی از تحریم‌های دیگری را علیه ایران ساماندهی کنند، با توجه به همه این موارد ما باید واکنش نشان دهیم، هرچند در برجام هم این موضوع دیده شده است که اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرد، ما می‌توانیم اقداماتی را متقابلا انجام دهیم، باید این طراحی غربی‌ها را بشناسیم، ما باید بدانیم این یک امر تاکتیکی نیست بلکه یک استراتژی است که مقاصدی را در امور ایران پیگیری می‌کنند.

لاریجانی تاکید کرد: غربی‌ها به دنبال آن هستند که ضمن اجرای برجام، حضور پرقدرت نظامی در منطقه داشته باشند و از طرفی مانع از حضور ایران در منطقه شوند، به همین دلیل تضمین‌هایی را به برخی از کشورهای منطقه مخصوصا سعودی‌ها می‌دهند، حجم زیادی سلاح به برخی کشورهای منطقه از جمله سعودی‌ها می‌فروشند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها خیلی از آتشی که بین ایران و عربستان پیش آمده بدشان نمی‌آید و می‌خواهند ادامه یابد، تصریح کرد: شاید در ظاهر آمریکایی‌ها از این اختلاف‌نظر بین ایران و عربستان ابراز نگرانی کنند اما در عمل اقدامی را شاهد نیستیم، با پدیده سیاسی نسبتا میان‌مدتی مواجه هستیم، به هیچ وجه ما این پدیده را کوتاه مدت نمی‌دانیم و نمی‌بینیم و هدف اصلی آنان فشار بر جمهوری اسلامی ایران است.

لاریجانی با بیان اینکه خلق بحران در منطقه تبدیل به سیاست شده است، گفت: سعودی‌ها به دلیل عدم توفیق در یمن و ناامیدی در رفتارهای دیپلماتیک‌شان چاره ای جز ایجاد بحران در منطقه نمی‌بینند. سعودی‌ها بحران‌هایی را برای برخی از کشورهای منطقه و تجزیه برخی کشورها دنبال می‌‌کنند، ما باید یک ارزیابی از این وضعیت در منطقه داشته باشیم.

رئیس دستگاه قانون‌گذاری کشورمان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه روند جریان‌های تروریستی در منطقه نشان می‌دهد موضوع تروریسم هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی رو به گسترش است، یادآور شد: بعید به نظر می‌رسد که موضوع تروریسم به نحو کوتاه‌مدت، علاج‌پذیر باشد، با یک بحران تروریستی حداقل میان‌مدت در منطقه مواجه هستیم و هر روز جلوه جدیدی از تروریسم در منطقه را می‌بینیم، در این میان باید پرسید آیا می‌توان حدسی زد که هدف مهم خلق بحران و افزایش جریان‌های تروریستی چیست؟ یکی از موارد پراهمیت در همه این اقدامات این است که هیمنه ایران را در داخل دچار تردید کنند، می‌خواهند شرایطی ایجاد کنند که حکومت مرکزی در ایران از اقتدار لازم برخوردار نباشد.

لاریجانی تاکید کرد: سعودی‌ها با برخی از گروهک‌های بی‌آبروی منطقه در شرق کشور تماس‌هایی داشتند تا سر و صدایی ایجاد کنند، همچنین برخی ضد انقلاب هم با برخی گروهک‌های تروریستی در غرب کشور تماس گرفتند تا آنجا سر و صدا ایجاد کنند، از این جهت باید خیلی توجه کرد، اگر می‌بینیم دیگران به دنبال آن هستند که در داخل کشور اقتدار جمهوری اسلامی ایران را مخدوش کنند، باید تلاش کنیم این اتفاق نیفتد.

لاریجانی ادامه داد: در بخش اقتصادی تلاش ما این است که اشتغال و سرمایه‌گذاری رونق یابد و به رشد 8 درصد برسیم، در سال‌های اخیر با رکود مواجه بودیم که هم عوامل بیرونی داشت و هم عوامل داخلی، غربی‌ها می‌خواهند نابسامانی‌های اقتصادی در داخل کشور را تثبیت کنند لذا باید برای آینده کشورمان تلاش مضاعفی داشته باشیم.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها