سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 05
کد خبر: ۶۵۷۴۰
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۷
اگر تورم وجود داشته باشد و رشد اقتصادي هم مثبت باشد، چشم‌انداز اقتصادي در ايران مثبت خواهد بود. در غير اين صورت حتي با كاهش تورم نيز نمي‌توان اميدي به رشد اقتصادي در ايران داشت. ا
تدبیر24 اسدا... عسگراولادي-بعد ازمذاكرات حساس هسته‌اي ايران با كشورهاي غربي و اجرايي شدن برجام با وجود اينكه در برجام تاكيد شده بود كه تمامي محدوديت‌‌هاي مالي ناشي از تحريم‌هاي بين‌المللي هسته‌اي بايد برداشته شود اما هنوز نقل ‌و انتقال پول بين بانك‌هاي ايران و اروپايي امكان‌پذير نیست. بانك‌ها و موسسات اقتصادي اروپايي به دلايلي از جمله ترس از تحريم آمريكا حاضر نبودند كه با ايران مراودات مالي انجام دهند و تنها چند بانك كوچك و آن‌ هم به ‌صورت محدود جابه‌جايي‌هاي مالي بين ‌بانكي با ايران را انجام مي‌دادند. لذا به‌منظور اجرايي شدن برجام وزير خارجه با غربي‌‌ها ديدارهايي انجام داد تا آنها را مجاب به برقراري روابط مالي با ايران کند كه در نتيجه اين تلاش‌ها و مذاكرات، مراودات با يورو از چند روز گذشته با كشورهاي اروپايي از سر گرفته ‌شده است. اما هنوز هيچ‌ گونه نقل ‌و انتقال مالي به وسيله دلار با بانك‌هاي اروپايي با ايران صورت نگرفته است البته تا اين لحظه مشاهده ‌شده است كه حتي مي‌توان بين ده تا پانزده ميليون يورو نقل‌ و انتقال با بانك‌هاي بزرگ اروپايي انجام داد. درنتيجه اين گشايش مي‌توان ادعا كرد كه روابط اقتصادي ايران بعد از لغو تحريم‌ها با اتحاديه اروپا رو به بهبود است. گشايش بازار مبادله با اتحاديه اروپا تا حدودی باعث گشايش در اقتصاد ايران خواهد شد. مساله سرمايه‌گذاري خارجي در ايران با مسائل و مشكلات مختلفي روبه رو است كه به نظر مي‌رسد اين گشايش تاثير چنداني درسرعت انجام سرمايه‌گذاري خارجي ندارد و تا زماني كه مشكلات داخلي اقتصاد ايران برطرف نشود حتي در صورت اينكه زمينه‌هاي لازم براي سرمايه‌گذاري در ايران توسط اروپايي‌ها فراهم باشد، تا مشكلاتی ازجمله ركود اقتصادي وجود دارد، نمي‌توان اميدي به ورود سرمايه‌گذاران خارجي در ايران داشت. مساله ركود در ايران عميق است به طوري‌كه بازار اقتصادي ايران در حالت ركود شديدي قرار دارد. دولت بايد سعي كند حل اين مساله را در دستور كار رسيدگي خود قرار دهد، زيرا اگر دولت تلاش نكند كه اين مساله را حل نمايد دستاورد كاهش تورم نيز بي‌تاثیر خواهد بود. اگر تورم وجود داشته باشد و رشد اقتصادي هم مثبت باشد، چشم‌انداز اقتصادي در ايران مثبت خواهد بود. در غير اين صورت حتي با كاهش تورم نيز نمي‌توان اميدي به رشد اقتصادي در ايران داشت. امري كه به نظر مي‌رسد با اصلاح ساختار اقتصادي قابليت تحقق دارد.

* رئيس اتاق بازرگاني ايران- چين

مطالب مرتبط
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها