ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
سه‌شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 11
کد خبر: ۷۰۰۵۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳
  تدبیر24:  «علی شمخانی»، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، آخر هفته خود را در قم سپری کرد؛ دیدار با مراجع و علمای قم و همچنین شرکت در شورای اداری استان ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های او بودند. 

به گزارش شرق، اوایل مهرماه بود که «محمد نهاوندیان»، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، به قم سفر کرده بود و حالا اوایل آبان‌ماه نوبت به دبیر شورای‌عالی امنیت ملی رسید تا به قم برود و به مراجع از وضعیت کشور گزارش بدهد. مسئله اقتصاد نیز، وجه اشتراک مراجع در توصیه‌هایشان به دبیر شورای‌عالی امنیت ملی بود. ‌غیر از «نهاوندیان» و «شمخانی»، تاکنون وزیران زیادی راهی قم شده‌اند تا روابط دولت و قم همواره در سطحی مناسب نگه داشته شده باشد. 

البته در این بین «نهاوندیان» بیشترین سفر را به قم داشته است و به‌نوعی می‌توان به او لقب رابط «دولت و قم» را داد. شمخانی در طول دو روز اقامت خود در قم با آیات «وحیدخراسانی»، «موسوی‌اردبیلی»،«علوی‌گرگانی»،«شبیری‌زنجانی»،«صافی‌گلپایگانی»،«مکارم‌شیرازی»،«نوری‌همدانی»، «جوادی‌آملی» و همچنین حجت‌الاسلام شهرستانی، نماینده آیت‌الله سیستانی، در ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. 

آیت‌الله وحیدخراسانی: امنیت اقتصادی مردم بالاترین امنیت‌ها
شمخانی در ابتدای دیدار با آیت‌الله «وحیدخراسانی»، گزارشی از وضعیت کشور و منطقه ارائه داد. آیت‌الله «وحیدخراسانی» نیز در این دیدار امنیت موجود در کشور را براساس اعتقاد به ولایت اهل‌بیت(ع) دانسته و گفت: «الحمدلله وضعیت امنیت در کشور ما بسیار خوب و مورد غبطه کشورهای دیگر است و این هم به‌واسطه اعتقادی است که مردم شریف ما به ولایت اهل‌بیت(ع) دارند که باعث می‌شود مردم در راه دین و اسلام این‌طور فداکاری و عزیزان ما در نیروهای مختلف نظامی و امنیتی فداکارانه تلاش کنند». 

به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله وحیدخراسانی»، او در بخش دیگری از توصیه‌های خود به دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، امنیت اقتصادی مردم را از بالاترین امنیت‌ها برشمرد و افزود: «یکی از مشکلات مهم امروز مملکت، مشکل معیشتی و اقتصادی مردم است. باید همه تلاش کنند وضعیت اقتصادی را بهبود ببخشند و مشکلات معیشتی مردم عزیز مخصوصا اقشار محروم و ضعیف را حل کنند. این کار با همکاری و هم‌فکری همه مردم و مسئولان امکان‌پذیر است». او ادامه داد: «شما دوران دفاع مقدس را ملاحظه کنید. همه مردم از روی اعتقاد و فداکارانه وارد میدان شدند و در دفاع از اسلام، جان‌ خود را فدا کردند و الان هم همان مردم برای حل مشکلات اقتصادی حاضر به همکاری و فداکاری هستند. 

باید اعتماد مردم را نسبت به امنیت اقتصادی به دست آورد و با همیاری مسئولان و مردم، در جهت بهبود رفاه آنها تلاش جدی کرد». آیت‌الله وحیدخراسانی لزوم توجه بیشتر به ترویج شعائر مذهبی و تمسک مستمر به تلاوت و رعایت معانی قرآن کریم را مورد تأکید قرار داد و گفت: «کلام حسن و مجاملت با بندگان خدا دستور دین و رمز نفوذ در دل‌های انسان‌هاست». او با دعا برای موفقیت مستمر مسئولان کشور در رفع مشکلات و خدمت به آحاد مردم افزود: «توجه خاص به دو اصل علم و امانت‌داری در انتخاب مدیران در ردیف ضرورت‌هایی است که موجبات افزایش کارآمدی نظام مدیریتی کشور را فراهم خواهد کرد».
 
آیت‌الله جوادی‌آملی: دروغ باورهای جامعه را لرزان می‌کند
همچنین دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در دیدار با آیت‌الله جوادی‌آملی، فرهنگ غنی انقلاب اسلامی را منشأ تولید قدرت نرم در عرصه‌های مختلف داخلی و خارجی و خلق موفقیت‌های کم‌نظیر عنوان کرد. به گزارش «ایسنا»، او با اشاره به جایگاه ویژه و نقش تأثیرگذار جمهوری اسلامی ایران در معادلات و مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی افزود: «اعتبار و اقتدار ایران که سرچشمه ایجاد امنیت و ثبات پایدار در کشور است، دستاوردی ارزشمند و پشتوانه‌ای محکم برای شکل‌گیری جهش در عرصه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی است». 

شمخانی با اشاره به ضرورت تلاش مستمر برای تعمیق باورهای فرهنگی و اعتقادی و مقابله با تلاش برنامه‌ریزی‌شده نظام سلطه برای تهی‌سازی معنوی نسل جدید گفت: «کم‌توجهی به بازتولید و نشر ارزش‌های فرهنگی، شکل‌گیری آسیب‌های شکننده در حوزه امنیت ملی را به‌دنبال خواهد داشت». آیت‌الله جوادی‌آملی نیز در این دیدار امنیت را در کنار بُعد سخت آن واجد ابعاد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: «دروغ و کتمان حقیقت امنیت را مخدوش کرده و باورهای جامعه را لرزان می‌کند». 

او با انتقاد از روش‌های متداول در برخی رسانه‌ها که بدون توجه به اثرات سوء امنیتی وارونه‌نگاری، با رویکرد سیاسی و یک‌جانبه حقایق مسلم را کتمان می‌کنند، افزود: «این‌گونه رفتار‌ها و اقدامات مصداق بارز جاهلیت است». جوادی‌آملی اقتصاد مقاومتی را طرحی عمیق و علمی و راهبردی مؤثر برای رفع مشکلات اقتصادی کشور برشمرد و گفت: «اصلاح نظام بانکی و تطبیق آن با مبانی اسلامی برای سوق‌دادن منابع به سمت تولید، اصلی‌ترین اقدامی است که باید در چارچوب تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به آن پرداخته شود». 

دیدار با آیات موسوی‌اردبیلی و شبیری‌زنجانی
دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در دیدار با آیت‌الله «سیدعبدالکریم موسوی‌اردبیلی»، با نکوداشت نقش برجسته آیت‌الله موسوی‌اردبیلی در عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افزود: «جنابعالی به‌عنوان یکی از استوانه‌های اصلی شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ پرافتخار مبارزات مردم مسلمان ایران دارید». آیت‌الله موسوی‌اردبیلی نیز در این دیدار با یادآوری سال‌های دفاع مقدس و مجاهدت خالصانه رزمندگان اسلام برای تأمین امنیت کشور، گفت: «امروز مهم‌ترین عرصه مجاهدت، تلاش شبانه‌روزی برای ارتقای معیشت و بهبود وضعیت اقتصادی گروه‌های کم‌بضاعت جامعه است». 

شمخانی همچنین در دیدار با آیت‌الله «شبیری‌زنجانی» ضمن ارائه گزارشی از شرایط امنیتی، اقتصادی و سیاسی کشور، بخش عمده‌ای از مشکلات و تهدیدات کشور را اقتصاد پایه عنوان کرد. او کاهش مشکلات اقتصادی را تکمیل‌کننده یکی از مهم‌ترین حلقه‌های زنجیره امنیت کشور عنوان کرد و افزود: «تا زمانی که کار، تولید ثروت و تلاش برای توسعه همه‌جانبه به ادبیات رایج در بخش‌های مختلف کشور و گروه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی تبدیل نشود، مسیر رفع مشکلات اقتصادی هموار نمی‌شود». آیت‌الله شبیری زنجانی نیز در این ملاقات با اشاره به ظرفیت‌های بی‌شمار مادی و معنوی در کشور، مجموعه امکانات و زمینه‌ها برای توسعه اقتصادی و اجتماعی را فراهم عنوان کرد و گفت: «وعده خداوند که تحقق آن قطعی است، ناظر بر موفقیت فعالیت‌ها و جهدی است که در سایه اخلاص و ایمان صورت پذیرد». 

دیدار با آیات مکارم‌شیرازی و علوی‌گرگانی
شمخانی در ملاقات با آیت‌الله علوی‌گرگانی نیز گزارشی از شرایط کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی ارائه کرد. او با اشاره به درپیش‌بودن اربعین حسینی بر تبدیل‌کردن این کنگره عظیم به نهضت ضدظلم و زمینه‌ای برای انعکاس پیام آزادگان و مظلومان جهان تأکید کرد. آیت‌الله علوی‌گرگانی نیز در این دیدار نقش رهبری و مرجعیت در تقویت اقتدار و اتحاد در جامعه را بی‌بدیل عنوان کرد و گفت: «دشمنان قسم‌خورده انقلاب اسلامی تلاش و سرمایه‌گذاری هنگفتی را برای متزلزل‌کردن رابطه امت و امام معمول داشته‌اند که باید مسئولان و آحاد مردم با هوشیاری بیش از پیش آنان را مانند گذشته ناکام بگذارند». 

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی همچنین در دیدار با آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: «امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، انفاس قدسی شهدای گران‌قدر و رهبری هوشمندانه ولایت امر، کشور ما در شرایط کم‌نظیر امنیتی در منطقه‌ای پرآشوب است». او افزود: با راهبردهای اتخاذشده توانسته‌ایم امنیت کشور را فراسوی مرزهای جمهوری اسلامی ایجاد کنیم. شمخانی ادامه داد: «مهم‌ترین موضوع حال حاضر کشور را که می‌تواند موجب شکل‌گیری آسیب‌پذیری در ابعاد فرهنگی، اجتماعی و امنیتی شود، مسئله معیشت و بهبود شرایط اقتصادی کشور است». 

او افزود: «رفع مشکلات معیشتی جامعه با بهره‌گیری از راهبردهای اقتصاد مقاومتی نیازمند همکاری مجموعه قوا و دستگاه‌ها با دولت است». آیت‌الله مکارم‌شیرازی نیز در این دیدار، با اشاره به تهدید تروریسم تکفیری برای جهان اسلام و مجموعه بشریت، ضرورت توجه به ریشه‌های تکفیر را مورد تأکید قرار داد و گفت: «وهابیت همان‌گونه که در اجلاس اخیر گروزنی نیز از سوی مذاهب مختلف اسلامی مورد تأکید قرار گرفت، خارج از دین مبین اسلام بوده و زادگاه و مروج تفکر تکفیری است». 

او بر ضرورت حفظ وحدت و انسجام در میان گروه‌های مختلف سیاسی تأکید کرد و افزود: «رعایت اخلاق اسلامی و حفظ حدود شرعی در اظهارنظرها و اقدامات ضرورتی است که باید بیش از گذشته به آن اهتمام شود». آیت‌الله صافی‌گلپایگانی نیز در دیدار با شمخانی، بر ضرورت توجه بیشتر به موضوع تأمین معیشت مردم و بهبود مستمر وضعیت اقتصادی کشور که موجب تقویت روحیه امید در آحاد مردم خواهد شد، تأکید کرد. 
مطالب مرتبط
برچسب ها: تدبیر24 ، شمخانی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها