سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - 2020 October 20
کد خبر: ۷۵۶۸۳
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
فضاپیمای کاسینی،‌ در فاز اول ماموریت "پایان بزرگ"، آخرین پرواز خود را بر فراز تایتان، بزرگترین قمر زحل انجام می‌دهد.
تدبیر24 »ناسا اعلام کرده است که فضاپیمای کاسینی از امروز آخرین گردش خود را به دور بزرگترین قمر زحل یعنی تایتان انجام می‌دهد تا برای آخرین بار اطلاعاتی از وضعیت دریاچه‌های هیدروکربنی پوشیده از مه این قمر به دست آورد.

تایتان، بزرگ‌ترین قمر کیوان (زحل) است که در فاصله ۱٫۲ میلیارد کیلومتری از خورشید واقع شده‌ است. تایتان بسیار کندتر از زمین به دور خود می‌چرخد، به طوری که یک روز تایتان در حدود ۱۶ روز زمین است.

تایتان دارای جوی نسبتاً فشرده و شبیه به زمین در دوران شکل‌گیری آن است. اما با توجه به سرمای شدید (منهای ۱۸۰ درجه) در قمر تایتان، وجود زیست از نوع زمینی در آن بعید به نظر می‌رسد.

در زیر سطح تایتان، ترکیباتی از آب و آمونیاک وجود دارد. این اقیانوس زیرسطحی در حقیقت یک لایه مایع است که محتوی ترکیباتی از آب و یا آب و آمونیاک است و در ژرفای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتری از سطح تایتان قرار گرفته‌است. ساختار درونی تایتان از یک لایه یخی تشکیل شده‌ است که از هسته سنگی آن از طریق یک لایه مایع جدا شده‌ است. این ویژگی موجب می‌شود که سطح جامد تایتان از بادهای فصلی حاضر در اتمسفر آسیب نبیند.

کاسینی در نزدیک‌ترین فاصله ممکن از تایتان با سرعت حدودا 21 هزار کیلومتر بر ساعت در ارتفاع 979 کیلومتری به دور این قمر گردش خواهد کرد.

جاذبه تایتان سبب می‌شود که مدار گردش کاسینی تا حد زیادی خم شده و این فضاپیما با 22 بار گردش بین زحل و نزدیک‌ترین حلقه‌های آن، تا تاریخ 15 سپتامبر به سطح زحل برخورد کند.

کاسینی در این گردش ساختار و مواد تشکیل‌دهنده دریاچه‌های متانی و دیگر دریاچه‌های سطح تایتان را برای اولین بار مورد ارزیابی قرار می‌دهد و همچنین تلاش می‌کند جزیره اسرارآمیز این قمر را که ناسا اعلام کرده مرتبا تغییر شکل می‌دهد، ردیابی کند.

کاسینی ماموریت خود را از سال 2004 آغاز کرده است و با اتمام سوختش در 15 سپتامبر سال جاری میلادی به سطح زحل سقوط خواهد کرد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها