ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
جمعه ۱۳ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 03
کد خبر: ۷۵۷۲۳
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
در پی اعترافات تکان‌دهنده جنایتکار سریالی گیلان که تاکنون به شکار و قتل هفت زن اعتراف کرده است، کارآگاهان پلیس، جسد یکی دیگر از زنان قربانی را در یکی از روستاهای شهرستان رشت پیدا کردند که در یک گور بتونی دفن شده بود.
تدبیر24 »چند روز پیش کارآگاهان جنایی در یکی از روستاهای حاشیه زیباکنار، وارد خانه پدر شکارچی زنان شدند و پس از حفر کف انبار این خانه، جسد زنی را در یک گور پیدا کردند که میان لایه‌ای از بتون سیمانی دفن شده بود.

به گفته یکی از شاهدان، این زن، کارمند یکی از سازمان‌های دولتی و اهل رشت بود که سال ۸۷ به‌طور اسرارآمیزی ناپدید شده بود. همزمان با ادامه بازجویی‌های فنی از قاتل سریالی زنان برای شنیدن اعتراف‌های تازه‌اش، کارآگاهان سرگرم تجسس در روستاهای گیلان و حتی استان‌های همجوار هستند تا با کشف اجساد مثله شده احتمالی دیگر زنان، همه ابعاد جنایات هولناک مرد جنایتکار را روشن کنند.

قاتل ۴۰ ساله که ساکن شهر رشت بوده، سال‌ها با یک خودروی سواری در شهرها و روستاهای مختلف گیلان و مازندران به مسافرکشی پرداخته و به همین خاطر احتمال می‌رود بجز قتل هفت زنی که در بازجویی‌ها جزئیات شکار آنها را شرح داده، زنان دیگری را هم به قربانگاه کشانده باشد.

قاتل سریالی زنان طی چند روز گذشته در حضور بازپرس ویژه قتل و مأموران آگاهی با خونسردی تمام، جزئیات شکار و قتل هفت زن را شرح داده و تاکنون صحنه قتل چند قربانی را هم بازسازی کرده است.

این جنایتکار گفته احتمال دستگیری‌اش را بسیار ضعیف می‌دانست، به همین خاطر طی سال‌ها با آسودگی خیال به شکار زنان تنها پرداخته است. یکی از همسایگان این قاتل سریالی که ساکن روستایی در حاشیه زیباکنار است، گفته: این مرد یک بار از همسر اولش جدا شد و دوباره با زن دیگری ازدواج کرده و حالا هم یک فرزند چهار ساله دارد. هرچند این قاتل مرتکب قتل هفت نفر شده، ولی خانواده بسیار آرام و بی‌آزاری در روستا دارد و هر چهار برادرش، انسان‌های شریفی هستند.

این مرد جنایت‌هایش را از ۳۱ سالگی و بعد از بازگشت به زادگاهش در گیلان شروع کرده بود. او طی ۹ سال، هفت زن را به خلوتگاهش کشانده و بعد از سرقت جواهراتشان آنها را با ضربات کارد از پا درآورده و بیشتر قربانیانش را نیز مثله کرده است. ضمن اینکه در برخی از اقدامات هولناکش زن صیغه‌ای‌اش را با خود همراه می‌کرد و پس از کشتن زنان، طلا و جواهراتشان را به او می‌داد تا بفروشد.

او که یک‌بار تجربه شکست در زندگی با همسر اولش را دارد، وقتی پس از فرارهای بی‌شمارش سرانجام در جریان عملیات مأموران به دام افتاد، چاره‌ای جز اعتراف ندید و از راز ناپدید شدن زن‌های بیوه و میانسال رشت و شهرها و روستاهای استان گیلان پرده برداشت.

تشریح نخستین جنایت

تاکنون به دنبال اعتراف‌های این مرد، بقایای جسد سه نفر از قربانیانش شناسایی شده و تلاش برای به‌دست آوردن رد و آثاری از سایر زنان کشته شده ادامه دارد.

وی در جریان بازسازی صحنه نخستین جنایت خود که در سال ۸۷ مرتکب شده بود به مأموران گفت: مدتی بود که با تهیه پراید خاکستری رنگی در خیابان‌های اطراف شهر به مسافرکشی می‌پرداختم. یک روز هوا بارانی بود که در شهر «خمام» در کنار خیابان زن جوانی را سوار کردم. در بین راه سر حرف را باز کردم و او از مشکلات مالی خود گفت و من گفتم می‌توانم مشکلاتش را حل کنم. زن مسافر مقداری طلا و جواهر همراهش بود، او را به مکان خلوتی کشاندم و در یک غافلگیری با ضربات کارد او را به قتل رساندم. ابتدا ترسیده بودم و از ترس می‌لرزیدم ولی بعد از چند لحظه آرامش خود را به‌دست آوردم. جواهرات او را برداشتم و می‌خواستم آنجا را ترک کنم.

این قاتل سریالی افزود: از ترس اینکه مبادا کسی این زن را هنگام سوار کردن با من دیده باشد و رازم فاش شود جسدش را در صندلی عقب خودرو انداختم و به خانه پدری‌ام در روستای خشکه اسطلخ زیباکنار در حوالی رشت بردم. در خانه کسی نبود. گودالی در انبار منزل کندم و جسد را میان سیمان دفن کردم. می‌دانستم اگر طلاها را خودم برای فروش ببرم حتماً به من ظنین خواهند شد، بنابراین آنها را به زن صیغه‌ای‌ام دادم که برد و فروخت.

وی در ادامه تشریح صحنه، مأموران را به محل دفن جسد زن برد و با دستور بازپرس پرونده نبش قبر انجام شد و بقایای جسد از زیر خاک بیرون آورده شد.

شکار دو زن

سپس این مرد جنایتکار جریان ربودن و قتل دو زن دیگر را هم برای مأموران تشریح کرد و گفت: بعد از قتل اولین زن تا مدت‌ها کابوس می‌دیدم. هرچند که قبلاً بازداشت شده و به زندان افتاده بودم اما قتل با سرقت فرق می‌کرد. تا چند ماه بعد از قتل آن زن حتی فکر ارتکاب به جنایت دیگر را هم نمی‌کردم تا اینکه تحت فشار مالی قرار گرفتم و وسوسه ارتکاب به جنایت به سرم زد. فروردین ۸۸ بود، آن روز به همراه زن صیغه‌ای‌ام در حال پرسه زدن بودیم که مسافر دوم را سوار کردیم. او را که به نظر زن ۵۰ ساله‌ای می‌آمد به مکان خلوتی بردم و کشتم. طلاها و جواهراتش را برداشتم و جسدش را مثله و دفن کردیم. به فاصله کوتاهی یعنی در خرداد همان سال قربانی سوم را نیز شکار کردم و به همان ترتیب او را کشتم و طلاهایش را از دست و گردنش باز کردم.با توجه به نشانی‌هایی که این مرد از محل دفن دو قربانی دیگر دراختیار مأموران قرار داده بود، اجساد آنها نیز از زیر خاک بیرون کشیده شد.

جنایتکار سریالی گیلان در ادامه اعترافات خود مدعی شد که از آن تاریخ تا سال ۹۵ هیچ جنایتی را مرتکب نشده است اما در این سال چهار زن دیگر را به همان شیوه‌های قبلی سوار بر ارابه مرگ کرده و به‌خاطر سرقت طلاهایشان به قتل رسانده بود که براساس گزارش پلیس شهرستان رشت بقایایی از اجساد این قربانی‌ها نیز در جریان بررسی‌های پلیسی به‌دست آمده است. با توجه به اینکه احتمال داده می‌شود تعداد قربانیان این جانی سریالی بیش از هفت قربانی باشد، به دستور بازپرس پرونده، تحقیقات همراه با جست‌وجوها برای یافتن قربانیان احتمالی دیگر ادامه دارد.

زنان ناپدید شده مازندران

به گفته کارآگاهان هرچند براساس اعترافات مرد جنایتکار تاکنون قتلی توسط او در محدوده استان مازندران گزارش نشده است اما پرونده زنان میانسال ناپدید شده طی چند سال اخیر در شهرهای غربی استان مازندران نیز تحت مطالعه پلیس آگاهی قرار گرفته تا روشن شود آیا قاتل در آن مناطق هم مرتکب قتل شده است یا خیر. به عنوان مثال یکی از زنان ناپدید شده مرضیه ۵۷ ساله نام داشت و ساکن شهرستان رامسر بود که سال ۹۴ درحالی که مقدار زیادی طلا و جواهرات به همراه داشت از خانه خارج شده و دیگر کسی خبری از او به‌دست نیاورده است. همچنین پرونده زنان میانسال ناپدید شده در استان‌های مجاور نیز قرار است به صورت جداگانه‌ای مورد بررسی و تحقیق کارآگاهان قرار گیرد تا شاید گره از معمای ناپدید شدن چند ساله آنان گشوده شود.

خفاش شب‌های گیلان جنون ندارد

در پی دستگیری قاتل سریالی زنان گیلان، این مرد ۴۰ ساله به دستور بازپرس پرونده برای مشخص شدن سلامت روانی‌اش به پزشکی قانونی منتقل شد و پزشکان متخصص با انجام آزمایشاتی سلامت روانی این قاتل سریالی را تأیید کردند. این در حالی است که در جلسات تحقیق کارآگاهان جنایی استان گیلان از قاتل زنان چند روانشناس نیز حضور دارند تا بر این بازجویی‌ها نظارت کنند.

یکی از مأموران پلیس می‌گوید: در ادامه تحقیقات مشخص شده که همسر قاتل سریالی، زمانی که دست به قتل زنی می‌زد این زن یک کیسه‌ نایلونی سیاه‌رنگ فراهم می‌کرد و به همسرش می‌داد تا اعضای مثله‌شده بدن قربانی را داخل آن بریزد.

قرار است قاتل سریالی زنان در گیلان طی چند روز آینده در مقابل دوربین‌های فیلمبرداری کارآگاهان بخش تشخیص هویت به بازسازی صحنه قتل دیگر زنان قربانی بپردازد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها