طرح امريكا براي احياي برجام كوروش احمدي

طرح امريكا براي احياي برجام

در جريان سفر رافائل گروسي، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به تهران، راه‌حل خلاقانه‌اي كه انتظار مي‌رفت، به دست آمد و اكنون يك فرصت سه ماهه براي تلاش در جهت بهره بردن از پنجره‌اي كه به نظر مي‌رسد در حال گشوده شدن است، حاصل شده است.
بودجه‌اي كه به سود شهر نيست محمدجواد حق‌شناس

بودجه‌اي كه به سود شهر نيست

لايحه بودجه شهرداري تهران امسال در شرايطي به شورا ارايه شده كه بحران همه‌گيري كرونا از يكسو و تلاش پيوسته مجموعه مديريت شهري در جهت كاهش وابستگي شهرداري به منابع درآمدي ناپايدار از سوي ديگر، مديريت شهر را در شديدترين فشار بودجه‌اي ممكن قرار داده است.
پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 February 25
کد خبر: ۷۶۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸
«فرهنگ مناظره»، «نقش بی بدیل فرهنگیان در انتخابات» و «شما جزء ٩٦درصدید؟» محورهای تحولات انتخاباتی در روزنامه های دوشنبه 11 اردیبهشت به شمار می روند.
تدبیر24 »روزنامه های صبح امروز محورهای اصلی خود را به موضوع های «فرهنگ مناظره»، «نقش بی بدیل فرهنگیان در انتخابات»، «شما جزء ٩٦درصدید؟»، «واقعیت سرمایه‌گذاری دروغ‌های انتخاباتی»، «گذر راست به میانه»، «راه رفتن روی اعصاب فقرا و تهیدستان»، «برخی نامزدهای ریاست جمهوری از خط قرمزهای نظام عبور می‌کنند»، «مردم: زالو صفت نیستیم»، «صابون جهانگیری بر تن اصولگرایان! »، «تکرار رحم اجاره‌ای تحقیر مضاعف روحانی»، «با جعل حدیث، روحانی را تخریب می‌کنندرای روحانی در خوزستان کم نشده است»، «ممکن است اصلاح ‌طلبان تصمیم دیگری بگیرند»، «حاکمیت بر اساس خواست مردم، مجبور به چرخش است»، «صلاحیت جهانگیری در مدیریت کشور»،«سرانجام ساکنان بهشت»، «‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تحزب نیاز امروز شوراهاست» و «فراموشی فرهنگی در شورای شهر» اختصاص دادند و به انعکاس آنها پرداختند.

** فرهنگ مناظره
روزنامه«جمهوری اسلامی» با درج سرمقاله ای با عنوان«فرهنگ مناظره» نوشت: مردم ایران از مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری خاطره خوشی ندارند. مناظره‌ای که روز جمعه گذشته میان شش نامزد ریاست جمهوری صورت گرفت، هر چند تفاوت‌های اساسی با مناظره‌های سال های پیشین داشت ولی باز هم نشانه‌هائی از رفتارها و گفتارهای خلاف شان نظام جمهوری اسلامی در آن دیده و شنیده شد که مایه تاسف عموم گردید. به همین دلیل، این مناظره نیز در شان نظام جمهوری اسلامی و جامعه اسلامی و انقلابی نبوده و باید تلاش شود مناظره‌ها به صورتی انجام شوند که مناسب این نظام و این ملت بزرگوار باشند. امید آنکه بزرگان جامعه اسلامی و انقلابی ما از هم اکنون درصدد بررسی ریشه‌های وضعیت نابسامان مناظره‌ها برآیند و با همت بلند برای رفع نواقص بکوشند و فرهنگ مناظره را به سوی اسلامی شدن هدایت کنند تا در آینده‌ای نزدیک مردم ما شاهد مناظره‌هائی در شان نظام جمهوری اسلامی باشند و بتوانند به انتخاب اصلح دست یابند.

روزنامه«سیاست روز»‌ در سرمقاله ای با عنوان«زمینه برای انتخاب رئیس ‌جمهور انقلابی و جهادی آماده است» که به قلم محمد صفری نگاشته شد، آورد: مناظره اول نشان داد در وجود برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قدرت‌طلبی بیشتر از خدمت کردن به مردم و انقلاب دیده می‌شود. عرصه انتخابات ریاست جمهوری در ایران باید میدانی برای ورود افرادی باشد که توانایی اداره کشور را دارند، افرادی که با روحیه انقلابی و مدیریت جهادی خود از گذشته تاکنون سبب اقدامات درخور توجهی برای کشور شده‌اند. هرگاه در میدان رقابت‌های انتخاباتی شاهد رقابت ناسالم برای کسب قدرت بوده‌ایم، اتفاق خوشایندی برای نتیجه ان به دست نیامده است، چراکه باعث شده دو نفر از دو طیف سیاسی موجود در کشور رقابت‌های ناسالم شکل بگیرد و باعث بروز تنش‌هایی در کشور گردد.

روزنامه« آفتاب یزد» در یادداشتی با عنوان«از رفاقت اصلاح‌طلبانه تا رقابت اصولگرایانه!» که به قلم خدایار سعیدوزیری نگاشته شد، آورد: اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در حالی برگزار شد که بیش از هر چیز یگانگی و وحدت اصلاحات و اعتدال برای تحقق یک هدف والا یعنی ادامه مسیر تدبیر و امید و اداره صحیح کشور، بیان واقعیات و حقایق و مقابله با دروغ، تهمت و نشر اکاذیب مشهود و تحسین‌برانگیز بود. همه باید توجه کنند که رقابت و مناظره اصل نیست و اصل خدمت صادقانه به کشور و احترام به ملت و رعایت اخلاقیات است و ملت ایران برای آنکه گزینه مطلوب خود را برگزیند به حرف‎های بی‌پایه رای نمی‌دهد بلکه کسانی را برمی‌گزیند که مردم را نه در حرف که در عمل ولی‌نعمت خود می‌دانند و مردم را به شمال و جنوب و اقلیت و اکثریت تقسیم نمی‌کنند و معتقدند ایران متعلق به همه ایرانیان است و راه حل مشکلات و معضلات اجتماعی را در برخوردهای سلبی و توام با خشونت جستجو نمی‌کنند!

روزنامه«قانون» در مطلبی با عنوان«محور مناظره دوم مشخص شد» به نقل از سیداحسان قاضی ‌زاده هاشمی سخنگوی کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نوشت: م وضوع مناظره دوم کاندیداهای ریاست جمهوری مسائل سیاست داخلی و خارجی و مسائل فرهنگی خواهد بود. در جلسه امروز شکایات نامزدها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه بنا شد تا در مناظره بعدی مسئله عدم تعادل در دادن وقت به نامزدها جبران شود و چنانچه در بحث محتوایی پس از بررسی‌ها مشخص شود نامی از کسی برده شده و حقی از وی ضایع شده باشد، احقاق حق صورت پذیرد.

** نقش بی بدیل فرهنگیان در انتخابات
روزنامه«آفتاب یزد» در یادداشتی با عنوان«نقش بی بدیل فرهنگیان در انتخابات»‌که به قلم امیرعباس میرزاخانی نگاشته شد، آورد:‌ مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت خویش، نه تنها حق مسلم آنهاست بلکه تضمین کننده استقلال،ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی در درازمدت است، بی تردید تحقق چنین هدفی و نیل به اهداف مذکور در گرو ایجادفضایی سالم و بانشاط است. به همین دلیل در بندبند قانون اساسی و نیز در بسیاری از قوانین کشوری ایجاد زمینه های مساعدسیاسی به منظور حضور هرچه گسترده تر و آگاهانه تر مردم در صحنه سیاست موردتاکید واقع شده است. عرصه انتخابات یکی از مواردی است که قانونگذار با حساسیتی ویژه نسبت به آن برخورد کرده است؛ تاکید بر پرهیز از استفاده از امکانات دولتی و عمومی در جهت تبلیغات شخصی و گروهی، ممانعت از استفاده از عناوین رسمی در تبلیغات انتخاباتی، منع طرفداری ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی و عمومی به نفع اشخاص و گروه‌ها و مهم‌تر از همه ضرورت عدم دخالت نیروهای نظامی، انتظامی، قضایی و امنیتی در امر انتخابات از آن جمله اند. در میان دستگاه‌های حاکمیتی کشور، حضور وزارت آموزش و پرورش با ظرفیت علمی و اجرایی حدود یک میلیون معلم در عرصه انتخابات از جهات مختلف حائز اهمیت است. فرهنگیان به عنوان «گروه مرجع» و پشتوانه واقعی نظام در تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مربوط به انتخابات سهیم بوده و می‌تواند با نقش‌آفرینی خود در عرصه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌ها، باعث برهم زدن بسیاری از تحلیل‌های سیاسی داخل و خارج منطقه باشد.

** شما جزء ٩٦درصدید؟
روزنامه«شرق» در مطلبی با عنوان«شما جزء ٩٦درصدید؟» به گفت وگو با مصطفی تاجرزاده پرداخت و نوشت: نخستین سؤالی که باید از آقای قالیباف پرسید، اینکه ایده درخشان ٩٦ درصد و چهار درصد را از کجا آورده و طبق کدام تحقیق علمی به آن رسیده است. آیا اگر انتخابات سال ٩٧ برگزار می‌شد، جامعه ٩٧ درصد و سه درصدی بود یا اینکه سال ٩٥ به دو بخش ٩٥ و پنج درصد تقسیم می‌شد؟! باید ایشان پاسخ دهند که آیا این آمار را در زیرزمینی در خانه‌اش کشف کرده یا کسی در خواب دیده و به او از جانبی الهام شده است. تا گزارش دقیقی ارائه نشود، نمی‌توان به این آمار استناد کرد؛ به ‌ویژه اینکه ایشان تأکید دارند مدیریتشان دقیق و علمی است. این اعداد برای هر فرد عادی هم خنده‌دار است و با مدیریت مدرن و مبتنی بر آمار آقای قالیباف هم جور درنمی‌آید. سؤال دیگر من این است که آقای قالیباف بفرمایند خودشان جزء آن ٩٦ درصد هستند یا آن چهاردرصدی که زالوصفت می‌نامندشان. تا زمانی که به یاد دارم شما دارای پست‌های بالا بوده‌اید و با این حساب باید مشخص شود شما نفوذی ٩٦ درصد در چهار درصد بوده‌ای یا خدای نکرده برعکس؟

روزنامه«قانون» در گزارشی با عنوان«فریب ٩٦درصد» نوشت: این شعار فریبنده و عاریتی که این روزها با هیاهوی زیاد از سوی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سرداده می‌شود، نمونه ای از ناآگاهی یا شاید ناکارآمدی است که در اینجا به برخی از مستندات آن اشاره می شود. شعار ٩٦درصد‏-٤درصددر عین حال که مضحک است، یک تقلب آشکار و فریب قطعی افکار عمومی و چه بسا تشویش اذهان عمومی نیز به‌شمار می رود و بیشتر از اینکه افرادی خارج از دایره نظام را در بر بگیرد، متوجه خودی ترین‌های نظام وشرایط خاص حکومتی ایران می‌شود.حال استدلال بر نفی و باطل بودن تسلط این چهار درصد، بحث ها و انتقادات بسیاری را به میان می کشد که شاید گذر از آن به ‌هیچ‌ وجه برای نظام کم هزینه نباشد.

** واقعیت سرمایه‌ گذاری دروغ‌ های انتخاباتی
روزنامه«شرق» با درج یادداشتی با عنوان«واقعیت سرمایه‌گذاری دروغ‌ های انتخاباتی» که به قلم سیدحسین میرافضلی نگاشته شد، آورد: این روزها در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، موضوع اشتغال در صنعت پتروشیمی، بیش از گذشته مورد بحث قرار گرفته است. کاندیدایی که مواضع او و جریان حامی او در سیاست خارجی و ارتباط با جهان در دولت گذشته آزموده شده است، جز دادن وعده‌های غیرواقعی در زمینه آمار اشتغال و فلان‌قدر برابرکردن حجم اقتصاد در سه سال که نوعی عوام‌فریبی است، متاعی برای عرضه نخواهد داشت. ما می‌توانیم با حفظ عزت و اقتدار خود با استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس در مدت حداکثر پنج سال اقتصاد ایران را در همه حوزه‌های دارای مزیت به سمت تحول و شکوفایی سوق داده و فضای نشاط، امید و افتخار به ایران و ایرانی‌بودن را در بین همه ایرانیان گسترش دهیم.

** گذر راست به میانه
روزنامه«ابتکار» با انتخاب گزارشی با عنوان «گذر راست به میانه» آورد: جبهه اصولگرایان معتدل قرار است در انتخابات پیش رو از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کند. شورای عالی آن متشکل از «ناطق نوری»، «سیدرضا اکرمی» و «کاظم جلالی» است و گفته می‌شود هیات اجرایی این جبهه نیز شامل مجموعه‌ای از پارلمانتاریست‌های معتدل از جمله بهروز نعمتی، عباسپور تهرانی، سیدشهاب‌الدین صدر است. سکوت معنادار برخی از چهره‌های معتدل اصولگرا از ماه‌ها قبل از انتخابات 96 این شائبه را در اذهان عمومی متبادر می‌کرد که چتر حمایتی آنها بر روی دولتی‌ها خواهد ایستاد. این مسئله به لحاظ جامعه‌شناسی سیاسی میان بازیگران و کنشگران اصلی میدان سیاست در ایران حامل اتفاق مهمی است. از سویی با تداوم راست‌گرایان سنتی در عرصه سیاسی مواجه خواهیم بود و از دگر سوی به نظر می‌رسد که این جریان در آینده تحولات سیاسی با جریان اصلاح‌طلب ـ اعتدال‌گرا ائتلاف نانوشته‌ای خواهند داشت که در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو ـ با حمایت از روحانی ـ این پیوند را برجسته خواهند کرد. تحلیل این مسئله که اثرگذاری راست سنتی با اعلام حمایت رسمی از روحانی تا چه اندازه برد خواهد داشت و در نگاهی متفاوت‌تر تا چه اندازه تندروهای اصولگرا با اعلام برائت این جریان از آنها به لحاظ سیاسی متضرر خواهند بود، موضوع مهمی است که باید به صورتی مبسوط به آن پرداخت.

روزنامه«نوآوران»‌ در گزارشی با عنوان«ناطق ‌نوری هم در حمایت از روحانی به میدان آمد» نوشت: جبهه اصولگرایان معتدل که قرار است در انتخابات پیش رو از کاندیداتوری حسن روحانی حمایت کند، متشکل از شورای عالی به عضویت حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق نوری، سیدرضا اکرمی و کاظم جلالی رییس فراکسیون مستقلین مجلس است و هیأت اجرایی این جبهه نیز شامل مجموعه‌ای از اصولگرایان معتدل از جمله بهروز نعمتی، عباسپور تهرانی، سیدشهاب‌الدین صدر و... است. همچنین گفته می‌شود که تعداد زیادی از نمایندگان اصولگرای مجلس در این جبهه عضویت دارند.

**راه رفتن روی اعصاب فقرا و تهیدستان
روزنامه«ابتکار» در سرمقاله ای با عنوان«راه رفتن روی اعصاب فقرا و تهیدستان» که به قلم محمدصادق جنان صفت نگاشته شد، آورد: بر پایه اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری ها، محمد باقر قالیباف که اکنون 12 سال است شهردار پایتخت است وعده کرده در صورت پیروزی در انتخابات میزان یارانه نقدی را 3 برابر کرده و به 150 هزار تومان افزایش خواهد داد. هر کسی حق دارد در نوع زندگی که دارد و یا می خواهد داشته باشد کارها یی کند که در حریم خصوصی او هستند و کسی حق اعتراض به آن حرفها و رفتارها راندارد. اما بازی کردن با اعصاب و روان شهروندان بی پناه کار درستی نیست. راه رفتن روی اعصاب تهیدستان و دادن وعده های عجیب دور از انصاف است ،به ویژه اگر آگاه باشیم که پیامدهای اجرای آن در هر صورت به تهیدست تر شدن همان فقرا منجر خواهد شد.

** مردم: زالو صفت نیستیم
روزنامه«آفتاب یزد» در گزارشی با عنوان«مردم: زالو صفت نیستیم» نوشت: کاندیدای رقیب روحانی که در مناظره‌ها برافروخته شده بود و به هر دری می‌زد که بتواند خودش را ثابت کند و در رقابت با حجت الاسلام رئیسی خویش را کاندیدای اصلی اصولگرایی بنامد، اکنون در ادامه رقابت‌هایش یک استراتژی خاص را در پیش گرفته است. او در نخستین مناظره‌اش، اینطور به مخاطب القا کرد که روحانی و امثال او از میان قشر چهار درصدی هستند که برای 96 درصد مردم تعیین تکلیف می‌کنند. «این نگرش و استفاده از این واژه ناشی از همان نگرش غلط، بد دانستن سرمایه است. بسیاری از شعارهای اول انقلاب نیز ناشی از همین نگرش منفور دانستن سرمایه‌داری بود. البته اگر سرمایه‌داری به نوعی باشد که شکاف طبقاتی ایجاد کند، طبیعتا می‌تواند جنبه منفی داشته باشد اما سرمایه‌داری‌های تلفیقی با ساختارهای سوسیال دموکراسی یک نوع شیوه سرمایه‌گذاری با بهره‌گیری از روش‌های عدالت محورانه است که در سوئد، ایسلند، دانمارک و... وجود دارد. در این کشورها سرمایه در خدمت جامعه است. آن سرمایه‌ای که در خدمت جامعه است و احیای جامعه را انجام دهد، نیاز ماست و هرگز زالو صفتانه نیست! یکی از لازمه‌های اجتماع مقاوم جامعه‌ای است که در آن سرمایه تولید شود.»

** برخی نامزدهای ریاست جمهوری از خط قرمزهای نظام عبور می‌کنند
روزنامه «ابتکار» در مطلبی با عنوان«برخی نامزدهای ریاست جمهوری از خط قرمزهای نظام عبور می‌کنند» به نقل از حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی ‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه نوشت: ما در آستانه انتخابات هستیم و تبلیغات انتخاباتی شروع شده، امیدوارم انتخاباتی پرشور و با مشارکت بسیار بالایی را در 29 اردیبهشت ماه شاهد باشیم. انتخابات ما با حضور آگاهانه مردم اینگونه بوده که مردم ‌سالاری دینی به نحو احسن به منصه ظهور رسانده شده، ان‌شاءالله در این انتخابات هم با حضور مردم و با رعایت اخلاق و قانون، برگ زرین دیگری بر این مردم‌سالاری دینی افزوده شود. به همه نامزدها توصیه می‌کنم با التزام کامل به قانون و در چارچوب اخلاق و صداقت و در چارچوب بیان مسائل با مبانی مستحکم و با ارایه آمارهای درست و قابل اتکا حرف بزنند، کما اینکه مردم ما بصیرند و خود انتخاب می‌کنند. متاسفانه برخی برای رای جمع کردن علیه برخی از دستگاه‌ها و نهادها با حرف‌های بی‌منطق و خلاف واقع و بر اساس آمار غیرقابل اتکا مسائلی را مطرح می‌کنند که هم برای خود و مردم پرونده باز می‌شود و هم برای قوه قضائیه زحمت ایجاد می‌کنند؛ لذا همه ملتزم به قانون باشید.

** صابون جهانگیری بر تن اصولگرایان!
روزنامه«آفتاب یزد»‌ با انتخاب گزارشی با عنوان«صابون جهانگیری بر تن اصولگرایان!» نوشت: به اذعان همه و به گواه آن چه در نخستین مناظره 200دقیقه‌ای رخ داد، جهانگیری به‌درستی دست به اقداماتی زد که از قبل طراحی شده‌بود. خارج کردن سه چهره اصولگرا از گردونه اصلی رقابت و به حاشیه کشانیدن قالیباف که همچنان در پی تلافی رخدادهای سال 92 است! تنها گوشه‌ها‌یی از هنر مناظره‌ای جهانگیری است و اما آن چه نادیده انگاشتنی نیست، دفاع جانانه جهانگیری از دولت، اصلاحات و چهره‌ها‌ی تاثیرگذار انقلاب از جمله؛ آیت الله‌ها‌شمی، ناطق نوری و جناح اصلاحات است، دفاعی که بدون تاسی جستن به نقاط ضعف حریف و تنها با تکیه بر نقاط قوت خود این چهره‌ها‌ و این جناح سیاسی صورت پذیرفت. جنگ روانی به راه افتاده که بعد از نخستین مناظره محتمل و شاید بسیار طبیعی به نظر می‌رسد گواهی دیگر است که بازهم اصولگرایان در انتخاب چهره یا چهره‌ها‌یی که بتوانند در مقابله با حسن روحانی موضع پیروزی را در اختیار بگیرند اشتباه کرده‌اند هرچند باید بدان‌ها‌ حق داد زیرا همین چند چهره را هم با زور راهی میدان فاطمی کردند برای نامنویسی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم! جهانگیری نشان داده که همراهی وفادار و مدیری توانمند است و چون دل در گروه خدمت به سرزمین و مردم سرزمینش دارد پس قطعا اسیر چنین جنگ‌ها‌ی روانی نخواهد شد و قاطعانه به پیروی از حزب اصلاحات از حسن روحانی حمایت خواهد کرد تا به همگان ثابت کند که چهره منحصربه‌فرد اصلاح‌طلبان ذره‌ای در تصمیمی که دست‌جمعی گرفته شده خلل ایجاد نخواهد کرد!

** تکرار رحم اجاره‌ای تحقیر مضاعف روحانی
روزنامه«وطن امروز»‌ در یادداشتی با عنوان«تکرار رحم اجاره‌ای تحقیر مضاعف روحانی» که به قلم محمدزعیم زاده نگاشته شد،‌آورد: شاید از فردای همان روز که مجلسین شورای اسلامی و خبرگان رهبری تشکیل شد و عقلای اصلاح‌طلب با چشمان خود «سقط جنین تکرار در رحم اجاره‌ای» را دیدند و مساله سلب هویت و تحقیر از سمت روحانی و محافظه‌کاران راستگرا برای‌شان جدی‌تر شد، ایده حضور اسحاق جهانگیری یا فردی شبیه او در انتخابات 96 به ذهن‌شان رسید، ایده‌ای که حتی در صورت به سرانجام رسیدن هم معلوم نیست چقدر کارا باشد. لفظ کاندیدای «پوششی» یا «ضربه‌گیر» هم برای جا انداختن دلایلی کاندیداتوری جهانگیری ایده خوبی بود. در سفر انتخاباتی به کرمان هم بخشی از هواداران با شعار «اسحاق دوستت داریم» به استقبال حسن روحانی می‌روند که این خود مقدمه عبور است. واقعیت این است که همین حالا و با کیفیت حضور جهانگیری در مناظرات، روحانی در موقعیت «تحقیر مضاعف» قرار دارد و حتی در صورت پیروزی در انتخابات هم اوضاع خوبی نخواهد داشت و شاید حتی در صورت ادامه اوضاع فعلی جناب روحانی در موقعیت «عارف» انتخابات 92 قرار بگیرد که به معنای فروپاشی رئیس‌جمهور مستقر پیش از پروسه رأی‌گیری است.

** با جعل حدیث، روحانی را تخریب می‌کنندرای روحانی در خوزستان کم نشده است
روزنامه«آفتاب یزد» ‌در مطلبی با عنوان«با جعل حدیث، روحانی را تخریب می‌کنندرای روحانی در خوزستان کم نشده است» به گفت وگو با معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست پرداخت و نوشت: متاسفانه یک جریانی سرمایه‌گذاری سنگینی روی ماجرای گرد و غبار خوزستان کرد تا از آن برای تخریب یا عیب‌جویی از دولت استفاده کند. موضوع گرد و غبار مربوط به دوره آقای روحانی نیست مربوط به دولت اصلاحات هم نیست، بیشترین آغاز جریانات گرد و غبار از سال 85 و 86 در خوزستان است. شروع آن به آن سال‌ها بازمی‌گردد اتفاقا با خشک شدن تالاب هورالعظیم آغاز شد. من بعید می‌دانم رای دکتر روحانی در خوزستان کم شده باشد. مردم خودشان به خوبی تشخیص می‌دهند. یکی از ادعاهای مخالفان دولت، خشک‌شدن تالاب هورالعظیم است. این تالاب خشک نیست مردم اکنون دیگر فهمیده‌اند که این اتهام دروغ بود. یکی دیگر از اتهامات این بود که خانم ابتکار به خوزستان نرفته است.

** ممکن است اصلاح‌طلبان تصمیم دیگری بگیرند
روزنامه«وطن امروز» در مطلبی با عنوان«ممکن است اصلاح‌طلبان تصمیم دیگری بگیرند» به نقل از مهرداد بذرپاش نماینده سابق مجلس نوشت: جهانگیری بیش از پوشش دادن ظاهر شد و نحوه رفتار جهانگیری پدیده بود و آقای روحانی احساس کرد جا مانده است. 20 روز تا روز رای‌گیری زمان داریم و ممکن است تیم اصلاح‌طلبان تصمیم دیگری بگیرند. به گزارش تسنیم، مهرداد بذرپاش در مناظره زنده تلویزیونی با صادق خرازی در برنامه جهان‌آرا که شنبه‌شب پخش شد، درباره نخستین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: مناظره اول عرصه تقابل 2 نگاه بود؛ نگاه اول که می‌گفت همه‌چیز آرام است و در حوزه‌های مختلف کار شده است و نگاه دوم که می‌گفت این وضعیت در شأن ملت نیست و باید تغییر کند که البته مردم باید قضاوت کنند کدام نگاه درست است. وی افزود: از ابتدا هم گفته شد جهانگیری پوششی است اما من نتوانستم هضم کنم این یعنی چه؟ آقای جهانگیری چون به آمار مسلط بود آمد اما جهانگیری بیش از توقع کمک کردن و گزارش دادن خودش را نشان داد و آقای روحانی هم از این ماجرا تعجب کرده بود که آیا تغییر رویه‌ای داده شده است؟! وی خاطرنشان کرد: جهانگیری بیش از پوشش دادن، ظاهر شده و نحوه رفتار جهانگیری پدیده بود و آقای روحانی احساس کرد جا مانده است. 20 روز تا روز رای‌گیری زمان داریم و ممکن است تیم اصلاح‌طلبان تصمیم دیگری بگیرند.

** حاکمیت بر اساس خواست مردم، مجبور به چرخش است
روزنامه«قانون» در یادداشتی با عنوان «حاکمیت بر اساس خواست مردم، مجبور به چرخش است»‌ که به قلم امید فراغت کارشناس ارشد علوم سیاسی نگاشته شد، آورد: مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری، نمایی از گفتمان ها و موجودیت فکری و ذهنی تصمیم سازان و تصمیم‌گیران است. گفت ‌‌وگوهایی که در قالب های تعیین شده و با حدود و ثغور مشخص، به معرض نمایش گذاشته می شود. مناظره‌گران فقط باید در میدانی رزمایش داشته باشند که متعلق به آنان است. خارج از آن محیط وظیفه آنان نیست و بر همین اساس از ابعاد کامل تصمیم‌سازی و تصمیم گیری ، فقط بخشی از ابعاد را به عنوان وظیفه بر دوش دارند و باید به‌گونه‌ای وانمود کنند که همه ابعاد را در بربگیرد. اما در همین مختصات، کسانی مورد توجه ملت قرار می‌گیرند که ادبیات مردم یا به عبارتی، گفتمان رایج جامعه را می‌دانند و سوار بر ذهنیت های مردم باشند. آنچه که تبدیل به واقعیت جامعه امروز ایران شده این است که حاکمیت، بر اساس خواست و نیاز و چرخش های مردم ، مجبور به چرخش است و پیام این چرخش های بسیار اندک این است که مردم جلوتر از آنان و با فاصله قابل مشاهده در حرکت هستند و آنان با توجه به انتشار دیدگاه های ایدئولوژیک ، هنوز نتوانسته اند بین عقل قدیم و جدید و سنت قدیم و جدید، انطباقی موثر را بروز و ظهور دهند و بر همین اساس به گمان فضای ذهنی‌شان ، مهندسی‌شده با مردم گفت‌وگو می‌کنند.

** صلاحیت جهانگیری در مدیریت کشور
روزنامه«ستاره صبح» در مطلبی با عنوان« صلاحیت جهانگیری در مدیریت کشور» نوشت: مناظره روز جمعه در کنار نازیبایی‌ها، دروغ‌ها و تهمت‌هایی که از سوی یکی از نامزدها علیه دولت و روحانی داشت، حامل زیبایی و نویدهایی نیز بود که سخنان و اظهارات محکم و سنجیده دکتر اسحاق جهانگیری را می‌توان در آن زمره دانست. دکتر اسحاق جهانگیری در مناظره روز جمعه به خوبی از فضای ایجاد شده استفاده کرد و بخش بسیار ناچیزی از گستره نامحدود مظلومیتِ اصلاح‌طلبان را مطرح کرد که خواسته و انتظار جمیع اصلاح‌طلبان در کشور بود. از سویی سخنان دکتر جهانگیری نشان داد که او فردی مسلط بر اوضاع کنونی جامعه ایرانی و اصلح برای عرصه‌های کلان مدیریتی در کشور است. ایشان توانست حقانیت و صلاحیت جریان و تفکر اصلاح‌طلبی را برای مدیریت جامعه و سرافراز نگه داشتن ایرانی اسلامی و ارزشی به نمایش گذارد.

** سرانجام ساکنان «بهشت»
روزنامه «شرق» در گزارشی با عنوان «سرانجام ساکنان «بهشت»»، می نویسد: حالا اما با داغ‌شدن بحث انتخابات شوراهای شهر و روستا، انگار داغ فاجعه پلاسکو فروکش کرده است و تحلیلگران و صاحب‌نظران سیاسی هر چه فریاد می‌زنند، در بحث لیست‌بندی‌های انتخاباتی تخصص شهری باید در نظر گرفته شود، گوش احزاب بدهکار نیست و خبرهای رسمی و غیررسمی که از سبک لیست‌بندی انتخاباتی احزاب به گوش می‌رسد، مؤید همان رسم قدیمی است؛ یعنی فرستادن صاحب‌نامان سیاسی یا سلبریتی‌های اجتماعی - فرهنگی به کارزار رقابت‌ها. می‌توان گفت شورای شهر در کلان‌شهر‌ها نمی‌تواند به عنوان سکوی پرشی به عالم سیاست یا دامنه مدیران ارشد اجرائی باشد و دستاورد و برچسبی که در عالم رسانه و سیاست عاید شخص نماینده می‌شود، تنها نماینده سابق شورای شهر تهران است. هرچند در میان قریب به ٦٢ نفری که تجربه ورود به شورای شهر را داشته‌اند، جمعی ٢٦نفره توانسته‌اند دوران نمایندگی‌شان را برای دوره‌های متوالی حفظ کنند، اما قریب به ٤٧ نفر دیگر تنها به گروه نمایندگان سابق و فعالان حزبی پیوسته‌اند.

** ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تحزب نیاز امروز شوراهاست
روزنامه «ستاره صبح» در یادداشتی با عنوان «‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تحزب نیاز امروز شوراهاست»، نوشت: نتخابات شورای شهر و روستا یکی از تجلی گاه‌های رکن مردم سالاری در نظام جمهوری اسلامی است که هم به لحاظ سیاسی و هم از جنبه اجتماعی از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. عرصه‌ای که همواره تجلی گاه حضور پرشور مردم بوده است که در پای صندوق‌های رأی حاضر شده اند و با انتخاب نامزدهای مورد نظر خود، عنان اختیارات خود را به دست گرفته اند. در این میان، یکی از چالش ها و مشکلاتی که همواره مطرح بوده، فقدان سازوکار حزبی در سطح کشور بوده است، به گونه ای که در کلانشهرهایی مانند تهران مردم به لیست رأی می دهند، در حالی که در شهرستان ها چنین سازوکاری وجود ندارد و نیاز است تا کارهای فراوانی در این زمینه صورت گیرد. باید برای احزابی که تحت قوانین نظام جمهوری اسلامی فعالیت می کنند فرصت سهیم‌شدن در تصمیم گیری ها را ایجاد کرد تا مردم برای جریان‌های فکری در شهرستان‌ها ارزش قائل شوند، چراکه این ظرفیت‌ها باعث پویندگی کشور شده و ظرفیت های قابل توجهی برای حل مشکلات و معضلات فراهم می آورد.

** فراموشی فرهنگی در شورای شهر
روزنامه «ابتکار» با انتشار عنوان «فراموشی فرهنگی در شورای شهر»، آورده است: روه فرهنگ و ادب :انتخابات شوراهای شهر و روستا این روزها زیر سایه انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته است اما این شوراها به عنوان پایه‌ای‌ترین نهاد دموکراسی اهمیت زیادی در تصمیم‌گیری‌های یک شهر یا روستا دارد. اما شوراهای شهر علاوه‌بر حضور در عرصه‌های مدیریت شهری، صاحب فضاهای شهری در حوزه‌های فرهنگی و هنری هم محسوب می‌شود. قانون به صراحت درباره وظایف و مسئولیت‌های شوراهای شهر و روستا اظهار نظر کرده و اختیاراتی را به این شوراها سپرده است. با این‌که مدیریت شهر تهران در دهه 70 تلاش کرد با ورود به عرصه فرهنگ و ساخت فرهنگسراها، به بخشی از خواست مردم در حوزه فرهنگ پاسخ دهد، اما به‌دلیل سیاسی شدن روزافزون شوراها و شهرداری‌ها، مساله فرهنگ و هنر به کناری رانده شد، به‌صورتی که امروز شاهد شوراهایی با حضور چهره‌های نامتناسب با فعالیت‌های فرهنگ و اجتماع باشیم که باعث شده‌اند فرهنگ و هنر در شهرها، به گوشه‌ای رانده و فراموش شود تا مردم هم در زمانی که مطالبات شهری خود را طلب می‌کنند، نامی از این بخش از مطالبات خود نبرند.
برچسب ها: فرهنگ مناظره
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها