سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 29
کد خبر: ۷۶۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
در سال 2016 با افزایش 70 درصدی ارزش مبادلات بازرگانی دو کشور نسبت به سال 2015،آن را به حدود دو میلیارد و 200 میلیون دلار برسانند.

تدبیر24 »شاید تصور بر این بود که با تمرکز دولت یازدهم بر حل و فصل مسأله هسته ای و بازسازی روابط با غرب، روابط ایران و روسیه در این دوره به موضوغ حاشیه ای در سیاست خارحی ایران تبدیل شود، اما حجم تعاملات سیاسی و اقتصادی و البته دفاعی میان دو کشور در 4سال گذشته نه تنها این گمانه زنی ها را تأیید نمی کند، بلکه حکایت از اراده سیاسی رهبران ایران برای حفظ و ارتقای روابط با همسایه قدرتمند شمالی یعنی روسیه دارد.

به گزارش سحر – پایگاه اطلاع رسانی ستاد انتخاباتی  دکتر حسن روحانی- قطعا 9بار دیدار در عالی ترین سطح آنهم تنها در 4سال خود می تواند گواهی روشن بر اهتمام تهران و مسکو نسبت به ارتقای مناسبات دوجانبه شان باشد.مناسباتی که با شدت گرفتن بحران سوریه وارد فاز تاکتیکی وسیعی شده و تعمیق روابط میان حاکمیت دو کشور را به دنبال داشته است.تعمیقی که فراتر از مناسبات سیاسی و یا حتی اقتصادی در همکاری های نظامی و استراتژیک ایران و روسیه در سوریه به خوبی خود را نشان داده است .

آغاز روابط ایران و روسیه به‌صورت رسمی به سال ۱۵۲۱ میلادی در دوران صفویان بازمی‌گردد زمانی که تزار روس به دنبال دستیابی به آب های گرم خلیج فارس و نزدیک شدن به مستعمرات انگلیس در اقیانوس هند برآن بود تا از ایران عبور کند. از آن زمان تا به امروز این روابط پستی و بلندی های بیشماری داشته است و معمولا به دلیل خدعه ها و اجحاف های طرف روسی در قراردادهایی چون گلستان و ترکمنچای جامعه ایرانی چندان دل خوش به ارتباطات تهران و مسکو نیست.شاید برهمین اساس هم بود که حسن روحانی در دوران ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع از فعالان حوزه روابط ایران و روسیه خواست که در ارزیابی از روابط دوجانبه نگاه به اینده داشته باشند. آینده ای که علاوه بر همکاری های استراتزیک دو کشور در روابط دفاعی و البته اقتصادی نیز حرفی برای گفتن دارد.

رفع گرهء 10 سالهء S300

در آخرین روزهای سال 94 پرونده تعلل حدود 10 ساله روسیه در تحویل سامانه دفاع موشکی S300 بسته شد و مجموعه های مورد توافق تحویل جمهوری اسلامی ایران شد.

پس از رفع این گره بزرگ، بخش دفاعی در روابط ایران و روسیه نیز شاهد توسعه روزافزون مناسبات شد.انجام چند دور سفر سرگئی شایگو و سردار حسین دهقان وزرای دفاع روسیه و ایران به تهران و مسکو، مذاکرات در باره همکاری های فنی و دفاعی و همچنین زمینه سازی برای ارتقای روابط در این بخش از جمله دستاوردهای ارتقای مناسبات به شمار می رود؛مبنای این همکاری ها، امضای موافقتنامه دولتی همکاری های نظامی دو کشور در ژانویه سال 2015 در تهران است که زمینه حقوقی گسترش روابط درازمدت در این زمینه را فراهم کرد.

افزایش 70 درصدی مبادلات بازرگانی

براساس اطلاعات آماری ایران و روسیه توانستند در سال 2016 با افزایش 70 درصدی ارزش مبادلات بازرگانی دو کشور نسبت به سال 2015،آن را به حدود دو میلیارد و 200 میلیون دلار برسانند.هرچند که به گفته حسن روحانی،تا دستیابی به هدف 10 میلیارد دلاری مبادلات تجاری سالانه تلاشی صدچندان موردنیاز است.

لغو روادید گردشگری تهران- مسکو

امضای بیش از 10 سند مهم و پایه‌ای در حوزه‌های حقوقی و قضایی، راه و شهرسازی، فناوری و ارتباطات، نیرو و انرژی، استاندارد، ورزش که در سفیر اخیررئیس جمهور به مسکو صورت گرفت از جمله اقدامات مهم در جهت تعمیق روابط با روسها است؛ یکی از این اسناد مربوط به توافق ایران و روسیه برای لغو روادید گروه‌های گردشگری پنج تا 50 نفره است که می‌تواند زمینه ساز برنامه‌ریزی برای آغاز مذاکرات با هدف حذف کامل آن باشد.

تعمیق روابط تهران و روسیه در طول سالهای اخیر و افزایش مراودات دو کشور در تمامی بخش ها نشان دهنده آن است که نگاه دولت روحانی در سیاست خارجی گسترش روابط با کلیه کشورهای دوست ایران است. همچنانکه در چهار سال اخیر از یک طرف روابط ایران با چین و روسیه و هند گسترش داشته و از سوی دیگر شاهد گسترش روابط ایران با ژاپن، کره جنوبی و اتحادیه اروپا بوده ایم.

دولت حسن روحانی بخوبی می داند نباید تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد اتحادیه اروپا یا هر طرف بزرگ تجاری دیگر قرار دهد. رئیس کابینه یازدهم تمام تلاش خود را به کار برده است تا مناسبات متقابلاً سودمندی را با کشورهای مختلف و به صورت متوازن با همه کشورهایی که در گذشته با تهران رابطه خوبی داشتند، اما روابط آنها در دولت‌های نهم و دهم دچار چالش‌های جدی شده‌بود از سر بگیرد. در دولت یازدهم اصلاح روش صورت گرفت و به خصوص پس از برجام و لغو تحریم‌ها روابط ایران با کشورهای مختلف جهان به صورت گسترده‌ای هم از جهت کمی و هم از جهت کیفیت ، افزایش پیدا کرد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها