ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 08
کد خبر: ۷۶۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
رسانه های منتقد دولت این روزها با تمام توان وارد عرصه شده اند تا با سیاه نمایی دستاوردهای ارزشمند دولت یازدهم در تمام عرصه ها در چهار سال گذشته مردم را از رسیدن به یک آینده روشن، ناامید کنند و تلاش صنعتگران و زحمتکشان ایران زمین را «هیچ» نشان دهند.
تدبیر24 »مردم فرهیخته سرزمین ایران هیچگاه هشت سال عملکرد دولت های نهم و دهم را فراموش نمی کنند، زیرا هنوز هم با تلاش شبانه روزی دولت یازدهم آثار تلخ و مخرب آن سال ها از زندگی مردم محو نشده است.
افزایش شکاف طبقاتی، رشد نجومی قیمت کالاهای اساسی، از دست رفتن منابع ارزی ، تعطیلی هزاران واحد صنعتی، بیکاری جوانان و خانه نشینی آنان فقط چند نمونه تاسف بار از عملکرد سال های 1384 تا 1392 است.
بهره برداری از میادین مشترک نفتی( مغفول مانده در دولت های نهم و دهم) ، رشد پیشرفت پروژه های صنعت نفت در تمام عرصه های تولید و صادرات نفت ، تولید فرآورده های نفتی ، تولید محصولات پتروشیمی و افزایش تولید گاز و پیشرفت طرح های گازرسانی و بسیار بسیار اقدام های دیگر زحمتکشان صنعت نفت به خوبی قابل مشاهده و لمس است.
در هفته جاری( دهم اردیبهشت ماه) فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی خلیج فارس باحضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، بیژن زنگنه وزیر نفت و جمعی از دولتمردان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و صنعتگران نفت کشورمان به بهره برداری رسید.
دستاوردی که رسانه های منتقد دولت خیلی تلاش کردند با تخریب زحمات فعالان صنعت نفت کشورمان، آن را به پای دولت های نهم و دهم بنویسند.
«بیژن زنگنه» که بارها در مراسم بهره برداری از طرح های صنعت نفت در دولت یازدهم تاکید کرده که دولت تدبیر و امید نیازی به کارهای نمایشی ندارد ، در مراسم بهره برداری از این پالایشگاه منحصر بفرد خاورمیانه گفت: دولت به کارهای نمایشی نیازی ندارد وامروز با مجاهدت همکاران ما تولید بنزین در این پالایشگاه آغاز شده و در روزهای آینده به ظرفیت نهایی خود خواهد رسید.
وزیر نفت در این مراسم در توضیح روند احداث این پالایشگاه گفت: وقتی کار را شروع کردیم این طرح با حدود 47درصد پیشرفت فیزیکی کلاف سردرگمی باهزاران گره کور بود که باز کردن آنها حوصله زیادی می خواست که خوشبختانه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء صبر و حوصله زیادی کرد.
زنگنه مدت زمان احداث این پالایشگاه را 10سال عنوان کرد و افزود: این زمان زیادی برای یک طرح پالایشگاهی است که البته تحریم ها مشکل ساز بود ولی مشکل های مدیریتی جدی هم بود طوری که سه بار پیمانکاران تغییر یافتند.
اظهارات وزیر نفت گویای آن است که این طرح در هفت سال از فعالیت دولت های نهم و دهم با وجود آن همه درآمدهای ارزی بی سابقه در تاریخ اقتصاد ایران فقط سالی کمی بیش از 6 درصد پیشرفت داشته است.
زنگنه همچنین گفت ، تاکنون سه میلیاردو 700میلیون دلار دراین طرح هزینه شده که یک میلیاردو 400میلیون دلار آن درزمان دولت یازدهم بوده که 30درصد آن از آورده سرمایه گذاران یعنی سازمان تامین اجتماعی، صندوق های بازنشستگی و شرکت پالایش و پخش تامین شده است.
به گفته وی بقیه از منابع شرکت لیکو و سپرده گذاری بانک مرکزی و تسهیلات اعطایی بانکها و صندوق توسعه ملی بوده است.
وزیر نفت گفت: میزان هزینه شده در سه سال اخیر با توجه به کارهای انجام شده قابل مقایسه با هفت سال قبل از آن نیست. دراین مدت قطره چکانی خرج کردیم که پول درست و بجا و با تمرکز بر اولویت ها به مصرف برسد.
وی بیان کرد: قرارگاه سازندگی خاتم به عنوان آخرین پیمانکار کمال همراهی داشت و تحریم ها را تحمل کرد ولی چاره ای جز انتخاب یک مسیر سخت نداشتیم تا امروز به موفقیت برسیم.
زنگنه گفت: راه توسعه روشن است و آنرا بلدیم و آنچه که گفتیم عمل کردیم و پشتوانه ما عمل ماست، نه اینکه یک سری نظریه بدهیم. آنچه را می گوییم انجام دادیم و شاهد آن همین تاسیسات و جوانان درحال کار و عملکرد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء است .
به گزارش ایرنا، با بهره برداری از مرحله نخست پالایشگاه میعانات گازی 360 هزار بشکه ای ستاره خلیج فارس روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو4، چهار میلیون و 500 هزار لیتر گازوئیل یورو4 ، یک میلیون لیتر نفت سفید یورو4 و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال‎پی‎جی) یورو 4 تولید می شود.
با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید 36 میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 ، تولید بنزین در کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید که افزون بر قطع واردات بنزین، امکان صادرات این فرآورده و افزایش کیفیت سوخت مصرفی داخل نیز فراهم شده و ایران به جرگه صادر کنندگان بنزین می پیوندد.
دو مرحله باقی مانده پالایشگاه 360هزار بشکه ای میعانات گازی ستاره خلیج فارس نیز به ترتیب به فاصله هر6 ماه وارد مدار تولید می ‌شود و در صورت تأمین مالی و رفع مشکلات، شاهد بهره برداری از کل این طرح تا پایان سال 1396 خواهیم بود.
این پالایشگاه معادل 66 درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه های کشور بنزین تولید می کند.
خوراک (میعانات گازی) مورد نیاز این پالایشگاه از طریق یک خط لوله به طول بیش از 388کیلومتر از پالایشگاههای گازی عسلویه تأمین می شود.
درمراحل ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیش از 10 هزار نفر نقش آفرین بوده اند که با راه اندازی آن نه تنها کشور در تأمین بنزین مورد نیاز خودکفا شده است بلکه قادر هستیم صادرات بنزین به کشورهای دیگر را نیز آغاز کنیم.
عملیات احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با هدف قطع وابستگی کشور به بنزین وارداتی و کاهش فروش خام نفت از بهمن 1385 آغاز شد.
با بهره برداری ازمرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت روزانه 120هزار بشکه میعانات گازی مقدمه پیوستن ایران به باشگاه صادر کنندگان بنزین فراهم شد.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها