ويروس بي‌اعتمادي تاجرنیا

ويروس بي‌اعتمادي

موضوع ويروس كرونا و نگراني كه از ابتلا به آن مطرح شده است، به نظر مي‌رسد تبعات بيشتري از خطرات و پيامدهاي ناشي از فراگير شدن آن داشته باشد.
نگاه جناحي ،آفت عدالت هاشمی

نگاه جناحي ،آفت عدالت

يكي از آفاتي كه همواره دستگاه قضا را تهديد مي‌كند همين غلبه نگاه سياسي جناحي بر نگاه عدالت‌محور است.
پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 20
کد خبر: ۷۷۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
«ترویج هوشمندانه کتابخوانی با استفاده از پتانسیل های موجود» ، «گلستان سوگوار معدنکاران سختکوش» و «مهار آسیب های اجتماعی در گرو آموزش همگانی» از جمله مهمترین موضوع های اجتماعی و فرهنگی است که برخی روزنامه های یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 به آنها پرداخته اند.
تدبیر24 »مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و ... به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح یکشنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بررسی کرده است.


** ترویج هوشمندانه کتابخوانی با استفاده از پتانسیل های موجود
یکی از کارهای بزرگ و مهم در سطح جامعه این است که تبلیغات کتابخوانی همه‌گیر شود. هر کتاب با زاویه دید جدید می‌تواند مخاطب‌ های بیشتری را جذب کند. بر این ‌اساس برای تولید کتاب های گوناگون نویسنده باید حرف و نگاه جدیدی داشته باشد. این عوامل سبب می‌شود که مخاطب به کتاب‌ تولید شده جذب شود. روزنامه های امروز گزارش ها و یادداشت هایی را به این موضوع اختصاص دادند.

روزنامه«آرمان» در مطلبی با عنوان«کشتن کتاب از خانواده تا مدرسه و دانشگاه » به گفت وگو با محمدحسن شهسواری پرداخت و نوشت: سایه‌ها همواره بر سر کتاب خواهند بود. چون کتاب و کتابخوانی حتی از موضوعات درجه ده-یازده فرهنگ ایران امروز، از مردم گرفته تا مسئولان نیست. می‌دانیم عادت کتابخوانی اگر تا نوجوانی در فرد شکل نگیرد، فرد دیگر کتابخوان نخواهد شد. بچه‌ها در این سن تنها دو مرجع برای کتابخوان‌شدن دارند. اولی خانواده. فرزندی که والدینش زیر فشار اقتصادی اگر بخواهد خیلی کار فرهنگی کند سریال ترکی می‌بیند، فرزندی که حتی روزنامه‌ ورزشی دست پدرش و کتاب آشپزی دست مادرش ندیده چطور ممکن است انس با کتاب در ذهنش امری مهم جلوه کند؟

در ادامه این گفت وگو می خوانیم: دومین محل تشویق به کتابخوانی مدرسه است. به گمان من با سیاستی هدفمند در چند دهه‌ گذشته معلمان از حکیمان به کارمندان گنجشک‌روزی تبدیل شده‌اند. به یقین می‌گویم که سطح مطالعه و کتابخوانی معلمان ما به مراتب پایین‌تر از پزشکان و مهندسان است. خب، دانش‌آموزی که معلمش حتی در حوزه‌ کاری خودش کتاب‌های جدید مطالعه نمی‌کند، باید کتابخوانی را از چه کسی بیاموزد؟ خوشبختانه هنوز نمایش کتاب‌خواندن در برخی از سطوح جامعه ارزش است و به ضدارزش تبدیل نشده. است.

این روزنامه همچنین در مطلبی دیگر با عنوان«هیچ چیزی نمی‌تواند کتاب را به سایه بکشاند» به گفت وگو با احمد پوری پرداخت و آورده است: راستش من هر دو این سایه‌ها را اتفاقی می‌بینم و ربطی بین آنها تصور نمی‌کنم. کمی دور از واقعیت است که تصور کنیم انتخابات ریاست‌جمهوری را عمدا با جابه‌جایی تاریخ با نمایشگاه کتاب قرین کرده‌اند. اگر نمایشگاه کتاب بتواند موفق باشد، هیچ سایه‌ای اصولا خدشه در این موفقیت وارد نخواهد کرد..

در ادامه این گفت وگو می خوانیم: به نظر من نمایشگاه‌های کتاب ما را نباید با غرب مقایسه کرد. کلا سیستم تولید و پخش و اطلاع‌رسانی آن خطه با سیستم ما تفاوت زیادی دارد. اصولا همین فروشگاه‌بودن نمایشگاه کتاب و تخفیف و یکجابودن کتاب‌ها مشوق بزرگی است برای مخاطبان کتاب. برگزاری نمایشگاه استانی هم اگر به این شکل و سیاق باشد بسیار خوب و مفید است.

روزنامه«کیهان» با درج گزارشی با عنوان«ترویج هوشمندانه کتابخوانی با بهره گیری از همه پتانسیل ها» آورد: یکی از کارهای بزرگ و مهم در سطح جامعه این است که تبلیغات کتابخوانی همه‌گیر شود. ما امروز می‌بینیم برای کالاهای کم‌اهمیت که تأثیری هم در زندگی انسان‌ها ندارند، صاحبانش تبلیغات رنگینِ عجیب و غریبی را متصدی می‌شوند، مباشر می‌شوند؛ دستگاه‌های ارتباط‌ جمعی، مطبوعات، صدا و سیما آنها را پخش می‌کنند؛ در حالی که آن محصولات هیچ ضرورتی ندارند، هیچ لزومی ندارند، یک چیز اضافی در زندگی هستند؛ گاهی بودنشان مفید است، گاهی بودنشان حتی مفید هم نیست؛ شاید مضر هم هست. محصولی با عظمت کتاب، با ارزش کتاب، درخور این است که تبلیغ بشود؛ تشویق بشوند کسانی که می‌توانند کتاب را بخوانند؛ این را ما باید به صورت عادت دربیاوریم.

در ادامه این گزارش آمده است: متأسفانه آمار و ارقام ارائه شده از سوی مجامع و سازمان‌های فرهنگی داخلی و خارجی مانند یونسکو در مورد سرانه مطالعه هر ایرانی، برایمان چندان امیدوارکننده نمی‌باشد و مقام معظم رهبری نیز از این وضعیت بارها اظهار گله و ناخشنودی نموده و از مسئولان و ارگان‌های مختلف خواسته‌اند که با برنامه‌ریزی‌های شایسته، موانع و مشکلات ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه را حل و برطرف کنند تا توجه به کتاب و کتاب خوانی با وارد شدن به زندگی مردم به یک سیره و سنت رایج عمومی، همگانی و فراگیر تبدیل شود. فضای مجازی ناشران را بیچاره کرده است و در عجبیم چگونه برخی سایت‌ها کتاب‌ها را برای دانلود رایگان عرضه می‌کنند؟! حال آنکه هر کتاب می‌تواند 20 تا 30 هزار تومان برای ناشران فروش برود لذا فضای مجازی نه تنها یک مشتری را کم می‌کند و میزان سود را از آنِ خود می‌کند، بلکه یک کتاب بر روی دست می‌ماند، لذا ناشران پول دو جلد کتاب را ضرر می‌کنند.

روزنامه«همشهری» در یادداشتی با عنوان «کِیف‌کردن با کتاب » که به قلم رضا رویگری نگاشته شد، آورد: کتاب‌خواندن چقدر اهمیت دارد؟ اگر اهمیت این امر را بالا می‌دانیم نباید فقط در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان بیفتیم. باید حواسمان باشد که اگر واقعا قائل به اهمیت مطالعه هستیم، همیشه و در همه حال کتابخوانی را در جامعه ترویج بدهیم. من نوعی که از کودکی به اصطلاح کتاب به دست بوده‌ام و اهل مطالعه، نیازی به ترویج کتابخوانی ندارم. هر چند که در حرفه ما هم هستند دوستانی که سال به سال شاید لای یک کتاب را هم باز نکنند...

در ادامه این یادداشت می خوانیم: بعضی‌ها وقتی صحبت از کتاب‌ و کتابخوانی به‌میان می‌آید یاد دوران درس و مشق و مدرسه می‌افتند. نوعی اجبار با خاطراتی نه‌چندان خوش، در حالی که مطالعه بیش و پیش از هر چیز، ابتدا باید لذت‌بخش باشد. اگر به‌دنبال گسترش فرهنگ مطالعه هستیم باید این موضوع را جا بیندازیم که کتاب‌خواندن امری است به شدت لذت‌بخش. قرار است ما از خواندن کتاب ابتدا «کیف» کنیم و در مرحله بعد آگاهی به‌دست بیاوریم. مثلا من شخصا کتاب‌های روانشناسی زیاد می‌خوانم. این کتاب‌‌ها به من شناخت و دانش می‌دهد ولی نمی‌توانم انکار کنم که یکی از دلایل مطالعه من در این حوزه، لذتی است که در این مسیر می‌برم. اگر می‌خواهیم جامعه به کتاب‌خواندن گرایش بیشتری پیدا کند، ابتدا باید این حس را در مخاطب بیدار کنیم. هنوز مطالعه به معنای امری اجباری که با اکراه صورت می‌گیرد در ذهن برخی جا افتاده است.

** گلستان سوگوار معدنکاران سختکوش
معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر یکی از معادن زغال سنگ ایران در شهرستان آزادشهر قرار دارد. چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396، انفجاری در معدن زغال سنگ یورت رخ داد که بر اثر آن ده‌ ها کارگر در زیر زمین گرفتار شدند. این معدنچیان در عمق یک هزار و 300 متری در فضای مملو از گاز مونو اکسید کربن و متان گرفتار شده بودند. در این حادثه 73 نفر مصدوم شدند. اهمیت این مساله سبب شد تا روزنامه های صبح امروز در یادداشت ها و گزارش هایی به این موضوع بپردازند.

روزنامه «شرق»‌در مطلبی با عنوان «برادرم ٥ نفر را نجات داد و خودش مرد» به گفت وگو با مردی که ٤ عضو خانواده‌اش قربانی معدن زمستان یورت شدند پرداخت و نوشت: او که برادرانش ابوالقاسم و حمید را از دست داده است، می‌گوید: من سر زمین کار می‌کردم. برادرم حمید هم کنار من بود، یک‌دفعه صدای عبور ماشین‌ها آمد. ماشین‌های اورژانس بودند، جلو رفتیم و پرسیدیم چه شده است؟ گفتند معدن ریزش کرده. برادرم از من خواست که او را با ماشین به معدن برسانم. من هم گفتم خب کمک‌کردن است دیگر، اشکالی ندارد که بلافاصله برادرم را آنجا بردم؛ به‌ویژه اینکه برادر دیگرم و دو شوهر‌‌خواهرم آنجا‌ گیر کرده بودند.

در ادامه این گفت وگو آمده است: حمید خودش کارگر معدن بود؛ اما آن زمان شیفتش نبود. من جلوی تونل ایستادم و حمید داخل رفت که به همکارانش کمک کند. پنج نفر را هم بیرون کشید، بیشتر و بیشتر داخل می‌شد، دست یک نفر را می‌گرفت و بیرون می‌آورد. حال کسانی که بیرون می‌آمدند، خوب نبود؛ اما حمید هم کاری به جز اینکه بیرون بکشد، برای آنها انجام نمی‌داد؛ چون نیروهای امداد بودند، همین‌که بیرون می‌آورد، فرد را زمین می‌انداخت و بعد دوباره داخل می‌شد. بار پنجم هم رفت و یک نفر را بیرون آورد و دوباره به داخل تونل برگشت و دیگر نیامد. من فکر کردم داخل تونل‌ گیر کرده است.

روزنامه «شهروند» در گزارشی با عنوان«روی برگشتن به خانه نداریم» نوشت: تازه کمر روز شکسته بود که صدای جیغ بلند شد؛ جیغ‌های زنی که هر ناله‌اش و پسرم پسرم گفتن‌هایش، آسمان را و هوا را خط‌خطی می‌کرد. چشمش از دهانه سیاه و تنگ و تاریک معدن برداشته نمی‌شد، دوخته شده بود به آن بالا، جایی که پسر او را و پسرخاله حامد را و پسرعمه مجتبی و داماد اسماعیل و فامیل اهالی ٦ ،٥ روستای اطراف را بلعیده بود، درست از ظهر چهار روز پیش؛ چهارشنبه، سیزدهم اردیبهشت. روزی که زمان نه فقط برای چند صد معدنکار «زمستان یورت» که برای چند‌ هزار روستانشین متوقف شد، درست از لحظه‌ای که خبر آمد: «معدن ریزش کرد». آزاد‌شهر، از چهارشنبه، عزادار است و ابرهای «گلستان» در این چهار روز هی باریدند تا شاید کمی سیاهی دست‌ها و صورت‌های بازماندگان را کمرنگ کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: دو روز بعد از حادثه، جمعیت جلوی معدن زیاد است اما هنوز به پای شب‌های اول و دوم نمی‌رسد. شب‌های درد و انتظار و اشکی که در چشم منتظران جوش می‌خورد. هنوز هم همین است، هنوز هم صدای جیغ می‌آید، حالا ولی کوتاه‌تر، کم‌صداتر و ناامیدتر. مردم دسته دسته روی تپه‌های نزدیک چنبره زده‌اند. مردم همان کارگران معدن‌اند، خانواده‌ها، برادرها و پسرخاله‌ها و پسرعمه‌ها و آن گوشه کنارها، مادرها و خواهرها و همسرها. با بچه‌های کوچک که اگر ماموران و امدادگران، کمی دلشان رحم بیاید، همان جا می‌مانند و چشم‌هایشان به اخمی که روی دهانه گرد و کج معدن نشسته، گره می‌خورد. از پنجشنبه فقط یک نفر از دهانه بیرون آمده، آن هم مرده. فقط صدای دستگاه عجیب و بزرگی می‌آید که یک سرش داخل معدن است و یک سرش بیرون، هوا می‌خورد. صدایش تمام آن محوطه چند صد متری را پُر کرده. همه نشسته‌اند و تماشا می‌کنند.

روزنامه «جام جم» در مطلبی با عنوان «کالبد شکافی فاجعه معدن زمستان یورت» به گفت وگو با کارشناسان پرداخت و آورد: سید جواد حسینی ‌کیا دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است؛ سال گذشته کمترین توجه در حوزه اشتغال به معادن شد که کاهش سرمایه‌ گذاری در این بخش را در پی داشت. مشکلات معادن در سه حوزه تجهیزات، مسائل ایمنی کار و مدیریت خلاصه می شود. شرایط معادن ما هم مطلوب است، منتهی باید از یک سو به مسائل ایمنی کار و هشدارهای لازم در این خصوص و از سوی دیگر،‌ موضوع تجهیزات توجه خاص داشت. همچنین بحث مدیریت در این حوزه مهم است.

محمدرضا بهرامن نایب ‌رئیس خانه معدن با بیان این که بهره ‌برداری از معادن باید تابع چارچوب‌ها و مقررات خود باشد، گفت: باید با توجه به شرایطی که هر معدن دارد، یک طرح خاص برای استفاده از آن داشت. براساس این طرح است که ماشین‌آلات، تجهیزات و نیروی انسانی در نظر گرفته می‌شود. معادن زغال‌سنگ معمولا گاز تولید می‌کنند، به این معنی که وقتی معدنچیان به ماده معدنی می‌رسند، گاز متصاعد می‌شود. در این شرایط، معدن باید برای جلوگیری از وقوع خطر، به تجهیزات هشدار دهنده و تخلیه گاز مجهز باشد.

روزنامه«اعتماد» در گزارشی با عنوان ««یک درصد» نام دیگر امید است» نوشت:‌ هماهنگ با صدای هواکش بزرگ آرام آرام تکان می خورد، پایین تر از بقیه روی توده زغال سنگ نشسته و دست های شصت و اندی ساله اش را روی زانوها گذاشته. کم کم دست هایش مشت می شوند و بدنش با شدت بیشتری تکان می خورد. صدای هواکش عظیم که چهار روز است در دهانه تونل معدن زمسنتان یورت مشغول کار شده برای لحظاتی پشت صدای مرد گم می شود.

در ادامه این گزارش می خوانیم: رسول در تونل پایین دست مشغول به کار است، یکی دیگر از تونل های معدن که در بخش پایینی کوه حفر شده و از آغاز عملیات امداد تبدیل شده است به مسیری برای رسیدن به انتهای تونل شماره یک باید از این تونل مسیری به سمت تونل فروریخته حفر کنند. همزمان با کار آوار برداری در تونل بالا معدنچیان چهار شیفته مشغول کار در تونل دوم هستند تا شاید زودتر به هرف برسند. کی قرار است این راه به مقصد برسد؟‌

** مهار آسیب های اجتماعی در گرو آموزش همگانی
برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیازمند آگاه سازی عمومی و آموزش همگانی هستیم. آگاه سازی و آموزش همگانی تنها با مشارکت عمومی مردم و تلاش همه سازمان ها و نهادها قابل دست یابی است. امروزه اقدامات سلبی از طریق برخورد قانونی گرچه مؤثر و بازدارنده است لیکن با پیشگیری اجتماعی از جرم از طریق جلب مشارکت عمومی می توان در طولانی مدت به کاهش جرایم دست یافت. این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که روزنامه های صبح امروز به آن پرداختند.

روزنامه«قدس» با اشاره به گزارشی با عنوان«بیکاری معظل خطرناک اجتماع» نوشت: یکی از بزرگترین مشکلات هر جامعه‌ای معضل بیکاری است که بسیار خطرناک است. همه انسان‏‌ها برای گذراندن زندگی خود نیاز به تلاش و فعالیت دارند. نیازهای فردی و اجتماعی افراد در گرو کار و تلاش است و جامعه نیز برای گرداندن چرخ تولید در تمامی عرصه‏‌ها به نیروی کار نیاز دارد. در واقع بدنه‏‌ی اجتماع از وجود هرگونه نقص در هر گوشه‏‌ای از این پیکر، آسیب می‏‌بیند. بیکاری یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که توازن و تعادل جامعه را به هم می‏‌ریزد و باعث ایجاد بحران‏‌های متعدد در عرصه‏‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی می‏‌شود.

در ادامه این گزارش می خوانیم: بیکاری در واقع شاهراه اصلی معضلات و ناهنجاری‏‌های‏ اجتماعی است و حل آن بسیاری از مشکلات اجتماعی، روانی، اقتصادی جامعه را برطرف می‏‌کند. تاثیرات سوء بیکاری را می‏‌توان از دیدگاه جامعه‏‌شناسی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و روانی بررسی کرد. بیکار در اقتصاد به فردی گفته می‌شود که در سن کار (15 تا 65 سال) و جویای کار باشد، اما شغل یا منبع درآمدی پیدا نکند. به عبارت دیگر بیکار کسی است که سن او از حد معینی تجاوز کرده اما در زمان مشخصی هیچ شغلی درآمد زایی ندارد و در عین حال آماده و مایل به داشتن کار است. حد این زمان که ممکن است یک روز یا یک هفته یا یک ماه و یا بیشتر تعیین شود، به وضع کشور یا منطقهٔ مورد بررسی بستگی دارد.

روزنامه«جام جم» در یادداشتی با عنوان«چگونه حاشیه نشینی را مهار کنیم؟» که به قلم حسن لطفی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نگاشته شد، آورد: طی چند دهه اخیر شاهد افزایش مشکل حاشیه‌نشینی در اطراف کلانشهرهای کشور بوده‌ایم که این مشکل نیز مدام در حال افزایش است. دلایل بسیار زیادی موجب افزایش حاشیه نشینی شده است که از جمله این دلایل می توان به فقر و بیکاری گسترده در روستاها و مناطق کم جمعیت کشور اشاره کرد. در صورتی که روستاییان از رفاه نسبی برخوردار باشند و دسترسی به امکانات مورد نیاز زندگی برای آنها فراهم باشد، خود به خود ترمز حاشیه نشینی هم کشیده می شود.

در ادامه این یادداشت آمده است: اما متاسفانه در کشور ما توزیع عادلانه صنایع و ثروت در همه نقاط اتفاق نیفتاده است. مثلا می‌شد به‌جای ایجاد شهرک های صنعتی در اطراف شهرهای بزرگ که خودش به افزایش حاشیه نشینی دامن می زند، همین کارخانه ها و صنایع را در روستاها و شهرهای کوچک توزیع کنیم. این اتفاق موجب می شد که هم آمار اشتغال در روستاها و شهرهای کوچک افزایش پیدا کند و هم حاشیه نشینی کمتر شود. اگر برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت نگیرد و نهادهای متولی با هم هماهنگ نباشند و همچنین اگر آبادانی و تجهیز روستاها و شهرهای کم جمعیت، به طور ویژه تری در دستور کار قرار نگیرد، شک نکنید که در آینده نیز مشکل حاشیه‌نشینی افزایش خواهد یافت.

روزنامه«صبح نو» در مطلبی با عنوان«خنچه ‌ها خالی نیستند» به گفت وگو با ناصر صبحی قراملکی مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان پرداخت و نوشت:‌ طرح ارائه آموزش ‌های تخصصی ازدواج به 750 هزار زوج در آستانه ازدواج با مشارکت 2500 مربی و مشاور ازدواج و خانواده آغاز شده است. برای آموزش‌های پیش از ازدواج در این استان‌ها برنامه ویژه‌ای داریم. با وجود اینکه در مورد ازدواج، کشور در وضعیت مناسبی قرار ندارد اما درکل کشور شاهد یک خیز در افزایش ازدواج هستیم که این موضوع خود را در میانگین آمار ماهانه ازدواج نشان می‌دهد.»

در ادامه این گفت وگو می خوانیم:این آمار در سال 95 با افزایش 10 هزار موردی به رقم 68 هزار ازدواج در هر ماه رسید که نشان دهنده افزایش گرایش جوانان به ازدواج است. امیدواریم با ادامه روند فعلی و ارائه خدمات مشاوره و همچنین دیگر ملزومات ازدواج جوانان، شاهد تداوم افزایش آمار ازدواج در سال جاری باشیم. به دلایل شرایط اجتماعی، با توجه به موانعی که جوانان برای ازدواج دارند با همکاری بیمه ایران، بیمه ازدواج جوانان را راه اندازی کرده‌ایم و در حال حاضر تمام شعبات بیمه ایران در سراسر کشور در این زمینه خدمات ارائه می‌دهند.در حال حاضر شاهد افزایش آمار طلاق در 5 سال اول زندگی مشترک هستیم.

روزنامه«دنیای حقوق» در مطلبی با عنوان«مهار طلاق توافقی» به نقل از محمد باقر الفت معاون اجتماعی قوه قضاییه نوشت: با دستور مقام معظم رهبری درباره کنترل آسیب ها محقق و نرخ رشد آسیب های اجتماعی متوقف شد. از جمله بزرگ ترین فعالیت ها در قوه قضائیه با همکاری سایر دستگاه ها بود که به سمت صفر بردن آمار این آسیب ها هستیم. در طلاق توافقی، زمین خواری و موضوعات اخلاقی این کاهش نرخ رشد را شاهد هستیم.

در ادامه این مطلب می خوانیم: با همفکری و هم افزایی نخست در قوه قضائیه و بعد با سایر دستگاه ها نظر دوم مقام معظم رهبری درخصوص کاهش آسیب های اجتماعی هر چه زودتر محقق سازیم. شورای اجتماعی کشور شروع به تدوین اولویت های آسیب ها کرد و 23 عنوان را در وهله نخست انتخاب و چهار آسیب طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و مباحث اخلاقی را در اولویت کار قرار داد.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها