عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود عباس عبدي

عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود

پس از انتشار خبر اظهارات دادستان محترم تهران درباره رييس كل سابق بانك مركزي و ايراد اتهام به او مبني بر تضييع 30 ميليارد دلار و 60 تن طلا، دولت نيز بيانيه‌اي در نقد اين رفتار و گزارش منتشر كرد كه در جاي خود قابل توجه بود، به ‌ويژه آنجا كه به زمان اعلام آن اشاره كرده است. بدون در نظر گرفتن اعتبار نكات ذكر شده عليه او، به نظر مي‌رسد كه پاسخ به چند نكته ضروري است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۴ آرشیو
مذاكرات وين و دولت آينده محمد صدر

مذاكرات وين و دولت آينده

در پي اعلام اسامي افراد تأييد صلاحيت شده براي حضور در رقابت‌هاي رياست‌جمهوري، گمانه‌زني‌هاي زيادي پيرامون مشخص شدن تركيب تيم سياست خارجي دولت آينده و احتمال ايجاد يك تغيير اساسي در مقايسه با سياست خارجي دولت فعلي مطرح شد.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۴
يکشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - 2021 September 26
کد خبر: ۸۰۹۹۵
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
مروری بر آمارهای رسمی گویای این است که ایران در حوزه صادرات انواع داروهای انسانی در سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۹۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار صادرات داشته است که البته این رقم در قیاس با سال قبل از آن که حجم صادرات این حوزه بیش از ۱۵۱ میلیون دلار بوده کاهشی قابل توجه پیدا کرده است.
تدبیر24»مروری بر وضعیت ایران در حوزه صادرات انواع دارو گویای آن است که در سال ۲۰۱۵ میلادی کشور در این حوزه رتبه ۷۸ در میان صادرکنندگان جهان را به خود اختصاص داده و حجم صادرات داروی ایران بالغ بر ۵۳ میلیون دلار بوده است.

همچنین طبق آمارهای ارائه شده در سال ۲۰۱۵ میلادی رتبه ایران در زمینه واردات این کالاها ۵۴ بوده است.

کشورهای برتر در حوزه صادرات دارو نیز به ترتیب آلمان، سوئیس، آمریکا، بلژیک، انگلستان، ایرلند، فرانسه، هلند، ایتالیا و هند بوده‌اند که در رتبه اول تا دهم جدول صادرات قرار گرفته‌اند.

در حوزه واردات انواع دارو نیز در سال ۲۰۱۵ میلادی ایران بالغ بر ۱۱۲۷ میلیون دلار واردات داشته است. عمده واردکنندگان جهان در این حوزه به ترتیب عبارت از آمریکا، آلمان، بلژیک، انگلستان، ژاپن، فرانسه، سوئیس، ایتالیا، چین و هلند بوده‌اند.

واردات و صادرات دارو از کدام کشورها صورت می‌گیرد؟

اما در ارتباط با وضعیت صادرات داروهای انسانی در سال ۱۳۹۴،عمده کشورهای واردکننده داروهای ایرانی عبارت بودند از افغانستان، آلمان، سوریه، عراق، تاجیکستان، ازبکستان، اوکراین، پاکستان، یمن، ترکیه و روسیه.

کشورهای صادرکننده دارو به ایران نیز به ترتیب عبارتند از سوئیس، آلمان، فرانسه، امارات، دانمارک، هند، اتریش، ترکیه، ایتالیا، ایرلند، هلند، بلژیک و آمریکا. همچنین طبق آمارهای موجود سهم ارزش افزوده صنعت داروسازی در قیاس با کل صنایع ایران معادل ۲.۵۶ درصد در سال ۱۳۹۲ بوده‌اند.

سهم بخش دولتی از تولید دارو

به استناد آمارهای منتشر شده،مالکیت ۲۸ درصد صنایع تولید دارو در بخش دولتی و ۷۲ درصد آن در اختیار بخش خصوصی قرار دارد. نکته قابل توجه آنکه با توجه به دانش‌محور بودن صنعت دارو موفقیت در طراحی تجهیزات، فرآیندهای تولید و در نتیجه بهبود در کیفیت دارو و ساخت داروهای جدید رابطه مستقیم با سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیق و توسعه دارد که در زمینه استفاده از تجهیزات و فرآیندهای نوین داروسازی کشور در جایگاه قابل قبولی قرار ندارد.

طبق آمارهای ارائه شده در مجموع در واحدهای فعال مختلفی که در سراسر کشور به تولید دارو می‌پردازند ( ۱۷ شرکت دارویی ) بالغ بر ۱۵ هزار و ۹۶۲ نفر در حال اشتغال هستند و ظرفیت تولید دارو در این بخش تا پایان سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۵۷ میلیون و ۱۰۰ عدد ارزیابی شده است.  

در بخش‌های توسعه‌ای با پیشرفت بالغ بر ۴۰ درصد نیز تا پایان سال ۱۳۹۴ در سراسر کشور بالغ بر ۲۴۳۰ مورد اشتغالزایی شده و ظرفیت تولید در این بخش بالغ بر ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار عدد بوده است.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها