واکاوی تصمیم ماندن در برجام آقایی

واکاوی تصمیم ماندن در برجام

هرچند قریب به دو هفته است که آمریکا خروجش از برجام را اعلام کرده اما هنوز صحبت‎های زیادی درباره نحوه مواجهه ایران با این موضوع مطرح می‌شود که بد نیست در این‌باره نکاتی را یادآور شویم.
منع قانونی نشر مطالب جلسات غیرعلنی مجلس کشاورز

منع قانونی نشر مطالب جلسات غیرعلنی مجلس

در موارد متعددی مشاهده شده که برخی از نمایندگان مجلس بدون توجه به پیامد‌هایی که ممکن است انتشار برخی اخبار و مطالب برای کشور و ملت به همراه داشته باشند، تنها با این توجیه که مردم را باید از همه امور آگاه ساخت، اقدام به نشر و انتشار اخبار مربوط به جلسات غیرعلنی به طرق مختلف می‌کنند.
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
کد خبر: ۸۱۳۲۰
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
انتخاب شهردار برای اداره شهر 14‌میلیون نفری تهران، بیش از آنچه به نظر می‌رسد، بسیار دشوار است.
تدبیر24» شهرداری تنها نهاد و ارگانی است که تقریبا همه مردم با آن سروکار دارند، طوری‌که هر شهروند از زمان تولد تا مرگ با شهرداری سروکار دارد. مجموعه این عوامل موجب می‌شود که شهردار تهران از نظر اجرایی شخص توانمندی باشد. هرچند عقلا و منطقا به نظر می‌رسد شهردار باید از نظر اجرایی شخص توانمندی باشد. مدیران توانمندی می‌توانند شهردار شوند که شرایط و پیش‌نیازهای سیاسی را نیز داشته باشند. اولین و مهم‌ترین پیش‌نیاز این است که نامزد شهرداری، نصف به اضافه یک شورای 21‌نفره را داشته باشد. با توجه به ترکیب نسبتا سیاسی شورای شهر، شخصی باید نامزد شهردای شود که مورد قبول اکثریت اصلاح‌طلبان شورای شهر باشد. حال با این پرسش مواجه می‌شویم که آیا این پیش‌نیاز کافی است؟ پاسخ منفی است، زیرا افرادی که در شورای شهر حاضرند شخصیت‌های عاقل و بالغ و مکلف هستند، اما در حقیقت رابطه و پیوند تشکیلاتی با جریانات عمده‌ای که پشت لیست امید بودند، دارند. از این‌رو بزرگان اصلاح‌طلب نیز باید نامزد نهایی شهرداری را تایید کنند. از ملزومات دیگر شهردار می‌توان به پاکدستی و قدرت اجرایی شهردار اشاره کرد. از سوی دیگر، در پرونده شهردار آینده نباید اثری از رانت به چشم بخورد. این شروط موجب می‌شود تا انتخاب شهردار تهران به‌مراتب از انتخاب ریاست مجلس نیز دشوارتر شود. مهندس محسن هاشمی قطعا نامزد خوبی برای شهرداری تهران بود، زیرا او سال‌ها مسئولیت اداره مترو تهران را برعهده داشت و طی این سال‌ها از دو ویژگی مدیریتی یعنی تسلط به کار و سلامت اقتصادی برخوردار بوده است. اصولگرایان بسیار در پرونده مهندس هاشمی در سال‌های دور و نزدیک به دنبال سرنخ مشکل اقتصادی بوده‌اند، اما هیچ ‌مدرکی به‌دست نیاورده‌اند. محسن هاشمی در این چند سال که معاونت طرح و برنامه دانشگاه آزاد را دارد و عملا کارهای عمرانی و تاسیساتی دانشگاه آزاد را در سراسر کشور برعهده داشت، بازهم به لحاظ اقتصادی سلامت عمل کرده است. فرزند آیت‌الله انسان معتدل و میانه‌رویی است. از سوی دیگر، نمی‌توان او را به اصلاح‌طلبان متصل‌کرد. البته اگر او بخواهد شهردار شود دو مشکل اساسی پیدا می‌کند. نخست اینکه خروج او از شورای شهر موجب می‌شود چمران به‌عنوان نفر 22 وارد شورای شهر شود که تقریبا همه آن 21 نفر فعلی ازجمله خود محسن هاشمی مخالف ورود چمران به شورا هستند. این مخالفت بدین دلیل است که مهدی چمران یک فرد نیست، بلکه او جریانی را مجددا با خود وارد شورای شهر خواهد کرد. جریانی که در مساله مدیریت شورای شهر تهران موفق عمل نکرد. مشکل دوم این است که محسن هاشمی فرزند ارشد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است و بخش عمده‌ای از بغض و کینه‌ای که نسبت به مرحوم آیت‌ا... هاشمی هنوز هم در میان بسیاری از اصولگرایان تندرو وجود دارد، پس از رحلت ایشان هم تغییری در دیدگاهشان به وجود نیاورد. اگر فرد دیگری این نسبت و نزدیکی را با آیت‌الله نداشته باشد، مانند افرادی که نامشان مطرح شده، ازجمله آقای حجتی یا مهرعلیزاده، حساسیت نسبت به ایشان کمتر است. این موارد موجب می‌شود محسن هاشمی شهردار نشود و به‌عنوان رئیس 


صادق زیباکلام؛ فعال سیاسی اصلاح‌طلب
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها