ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 11
کد خبر: ۸۲۹۲۳
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۰
یک روانشناس در همدان با تأکید بر اینکه بیماری وسواس قابل تقلید است، گفت: افراد وسواس خود را فردی تمیز و منظم می‌دانند.

تدبیر24»علیرضا روحی در گفت‌وگو با ایسنا، در تعریف بیماری وسواس اظهار کرد: بیماری وسواس یک اختلال اضطرابی مزمن است که در آن فرد به طور افراطی درگیر نظم و ترتیب و مسائل جزئی شده و تمایل به کمال‌گرایی دارد.

وی با بیان اینکه بیماری وسواس به دو نوع فکری و عملی دسته‌بندی می‌شود، تصریح کرد: در وسواس فکری فرد مبتلا دغدغه‌های خاصی را دنبال می‌کند و همواره در حال چک کردن و حصول اطمینان از  مسائلی نظیر بسته بودن شیرگاز، بسته بودن درب منزل و ... است.

روحی درباره وسواس عملی گفت: در این نوع از وسواس، فرد دچار کلیشه‌های رفتاری شده و کارهایی نظیر شستن افراطی دست‌ها تا جایی که تعداد دفعات شست‌وشو را می‌شمارد، طرح کف و صابون به ذهنش می‌سپارد و به عبارتی تداعی اطلاعات می‌کند.

این روانشناس عنوان کرد: اگر کسی همه نشانه‌ها را به صورت مداوم در خود مشاهد می‌کند حتما باید برای پیگیری و درمان بیماری به روانشناس مراجعه کند.

روحی خاطرنشان کرد: بیمار وسواس در مرحله‌ای از بیماری احساس درماندگی می‌کند چرا که دیگر رفتارهایی که از خود بروز می‌داد، جنبه اجبار به خود گرفته و اگر آن را انجام ندهد، دچار اضطراب و استرس خواهد شد.

وسواس ساختار روانی را بهم می‌ریزد

وی با بیان اینکه معمولا وسواس عملکرد روزانه فرد را مختل کرده و ساختار روانی او را بهم می‌ریزد، اظهار کرد: این بیماری در مراحل اولیه به شرط مراجعه به روانشناس قابل درمان است.

روحی یادآور شد: بیمار وسواس در مراحل پیشرفته اقدام به انجام کارهای نامعقول می‌کند؛ به طور مثال بیماری را داشتم که برای تمیز کردن داخل خانه شیلنگ آب را بر روی تمام وسایل خانه حتی تلویزیون هم می‌گرفت و شست‌وشو می‌داد.

وی درباره روش‌های درمان این بیماری گفت: روش‌های درمان به صورت درمان رفتاری یا شناختی و رفتاری یا برداشت ذهنی است که در آن بر روی بُعد رفتاری کار می‌کنیم البته در صورتی‌که بیماری شدید باشد در کنار آن از دارودرمانی نیز استفاده می‌شود.

بیماری وسواس قابل تقلید است

این روانشناس با تأکید بر اینکه این بیماری قابل تقلید از دیگران است، اضافه کرد: در بیشتر موارد فرزندان از پدر و مادر خود تقلید می‌کنند به ویژه این امر در پسران در حالیکه تک فرزند باشند، شیوع بیشتری دارد.

روحی در ادامه تصریح کرد: وسواس به صورت شست‌وشوی افراطی در خانم ها بیشتر و شایع‌تر بوده و در آقایان این امر به صورت چک کردن بیش از حد است.

وی با بیان اینکه در صورت عدم مراجعه به روانشناس و درمان وسواس این بیماری حاد می‌شود، خاطرنشان کرد: احتمال ابتلا به افسردگی در موارد عدم درمان وسواس بسیار شایع است.

برچسب ها: وسواس ، قابل تقلید
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها