ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 13
کد خبر: ۸۶۵۴۵
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
توافق اعضای اوپک و غیراوپک برای کاهش تولید نفت با هدف بهبود قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی که در ابتدا گرد و خاک بسیاری به پا کرد و بسیاری از کارشناسان را انگشت به دهان گذاشت، بعد از گذشت حدود شش ماه از توافق باعث افزایش پیش بینی نشده تولید نفت شیل آمریکا و اکنون با گذشت ۹ ماه و عدم پایبندی برخی اعضا این توافق مانند گل به خودی اوپک شده است.
تدبیر24»پس از آنکه اعضای اوپک و غیراوپک پای میز مذاکره نشستند و به تعبیر کارشناسان مهم ترین تصمیم را در طول سالیان گذشته اخذ کردند، کمتر کسی گمان می‌کرد عمر طلایی این تصمیم تنها ۹ ماه باشد. تعهد اعضای اوپک و غیراوپک برای کاهش میزان تولید که برخی آن را بازگشت قدرت دوباره اوپک می‌دانستند اکنون پس از گذشت ۹ ماه  با افزایش تولید نفت شیل آمریکا، کاهش قیمت نفت و  عدم پایبندی برخی اعضا به این توافق گریبان تولید کنندگان نفت را گرفته است.

درحالی که اعضای اوپک و غیر اوپک در ابتدا  ابتدا وفاداری خود را به  تعهد کاهش تولید ثابت کردند و این تعهد حتی تا مرز  ۱۲۰ درصد نیز رفت اکنون بازارهای جهانی نفت  شاهد پشت پا زدن برخی اعضا به این عهد است. به طوری که طبق آخرین اخبار اعلام شده   عراق و امارات متحده عربی اخیرا از پایبندی به این توافق جا مانده‌اند. این در حالی است که این دو کشور همواره به تعهد خود در زمینه‌ی توافق کاهش تولید تاکید می‌کنند و براین باورند کاهش تولید نفت‌ آنها بیشتر از تعهد این دو کشور است.

به نظر می‌رسد این موضوع بزرگ‌ترین تولید کننده نفت اوپک را عصبی کرده است به طوری که طبق ادعای برخی از رسانه‌های خارجی وزیر انرژی عربستان سعودی در نشست نظارتی اخیر اوپک عصبانیت خود را از این موضوع نشان داده است.

البته در حالی کشورهایی مانند عراق و امارات متحده عربی به تعهد خود پایبند نبودند وزیر نفت روسیه در آخرین اظهارات خود اعلام کرد: تولید نفت این کشور در ماه میلادی گذشته ۳۰۷ هزار بشکه در روز در مقایسه با سطح اکتبر کاهش پیدا کرده است. به گفته الکساندر نوواک کاهش تولید نفت در پایان ژوپیه سال ۲۰۱۷ به ۳۰۷ هزار و ۶۰۰ بشکه در روز در مقایسه با اکتبر سال ۲۰۱۶ رسید. بنابراین روسیه به تعهداتش برای تولید کمتر عمل کرده است.

از سوی دیگر کشورهای نیجریه و لیبی تولید خود را افزایش داده‌اند و نیجریه اخیرا اعلام کرده قصد دارد تولید خود را به  ۱.۸ میلیون بشکه در روز برساند.

براساس این گزارش، اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۰ آذرماه) در وین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها به بالارفتن سطح قیمت‌ها کمک کند. براساس این توافق قرار شد اوپک یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. ایران، نیجریه و لیبی تا زمان رسیدن به سطح تولید پیش از بحران از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند. در این توافق غیراوپکی‌ها نیز به کمک اوپک آمده و کشورهایی مانند روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان و غیره متعهد شدند ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود بکاهند. وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در چهارم خردادماه امسال مجددا بر توافق خود مهر تمدید زدند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها