سال مردم

سال مردم

سالی که گذشت را حقیقتا باید سال مردم نامید. مردمی که همواره در بزنگاه‌های حساس، متحد با یکدیگر عمل کرده و کشور را از گردنه‌های سخت عبور دادند. در اردیبهشت ماه سال 96 همین مردم بودند که در مواجهه با بمباران تخریب‌ها علیه جریان اصلاحات و اعتدال بازهم به میانه‌روی آری گفتند. این مردم بودند که هنگام حمله تروریست‌ها به خانه ملت، انسجامی مثال‌زدنی از خود به نمایش گذاشتند. این مردم بودند که به شیوه‌های مسالمت‌آمیز درخواست‌های خود از مسئولان را مطالبه کردند و بازهم این مردم بودند که به‌رغم تمام مشکلات و شرایط سخت اقتصادی در کشور، پای ایران خود ایستادند.
فرصت اعتراضات براي کارآمدي کولایی

فرصت اعتراضات براي کارآمدي

سال ١٣٩٦ را ايرانيان با شورونشاط ناشي از تلاش اصلاح‌طلبان در سال‌های ٩٤ و ٩٥ براي به‌دست‌آوردن اکثريت در مجلس شوراي اسلامي آغاز کردند.
يکشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۷ - 2018 March 25
کد خبر: ۸۶۸۸۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۴
در هفته گذشته شورای شهر در یک فرایند دموکراتیک شخصی شایسته را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرد.
 این شورا درگام نخست برای کاندیداتوری شهرداری فراخوان داد، سپس هفت نفر انتخاب شدند. در یک فرایند مردمسالارانه، پاسخگویی، جامع نگری، تجربه، دانش و برنامه کاندیدا‌ها مورد ارزیابی قرارگرفت و در ‌‌نهایت شخصی انتخاب شد که در عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی تجارب موفقی در سطوح مدیریت کلان دارد. محمدعلی نجفی در وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش وسازمان برنامه و بودجه عملکرد شایسته‌ای داشته و در آستانه کاندیداتوری ریاست جمهوری بوده است. او با نگاه فراجناحی و با تکیه بر وضعیت کنونی شهرداری تهران برنامه‌ای مناسب را برای شهر تهران ارائه داد. فردی شایسته شهردار تهران شده و از چند روز دیگر، دوره جدید شهرداری و شورای شهر، آغاز می‌شود. نکته مهم این است که انتخاب شهردار پایان کار شورای شهر نیست، بلکه آغاز مسیر جدید است. هرچند هجده سال از آغاز فعالیت شورای شهر در ایران می‌گذرد اما هنوز این نهاد به بلوغ نرسیده و شورا‌ها در سرآغاز راه خود قرار دارند. اعضای شورای شهر فعلی تهران، دیدگاه‌ها، توانایی‌ها و تخصص‌های گوناگونی دارند اما انسجام خوبی در این شورا وجود دارد که باید این انسجام حفظ شود. شورای شهر با یک نگاه دقیق و عمیق، به اوضاع فعلی شهر بنگرد و برنامه‌ریزی مناسبی برای توسعه شهری بنگارد. ضرورت دارد که شورای شهر در کنار نقش حمایتی، نقش نظارتی خود را ایفا کند. از سوی دیگر اوضاع مالی شهرداری مناسب نیست، اما در عین حال بودجه عمرانی کشور با بودجه شهرداری تهران برابری می‌کند. در جایی که قدرت و ثروت در اختیار یک شخص باشد، در صورت عدم نظارت درست، سالم‌ترین اشخاص نیز در معرض فاسد قرار دارند. بنابراین برای مدیریت شهر شایسته لازم است که اعضای شوای شهر از یک سو وارد درگیری با شهردار نشوند و از سویی نظارت بر شهردار را فراموش نکنند. رابطه اعضای شورای شهر با شهرداری به صورت ارتباط حمایتی نظارتی مشفقانه باشد. شهرداری تهران ۶۰۰۰کارمند و ۲۰۰۰مدیر دارد. اکنون برای حل معضلات شهری نیاز به مدیریت علمی کارا وجود دارد. اگر اعضای شورای شهر دوره پنجم پاکدست نباشند از اعتبار جناح اصلاح‌طلب کاسته می‌شود، اما در صورت یک مدیریت موفق و مقتدر بر راس شهر تهران، نه تنها مدیریت چهار سال آینده تهران الگویی برای مدیریت شهری در کشور خواهد بود بلکه به اعتبار و محبوبیت اصلاح‌طلبان خواهد افزود. اداره تهران پس از ۱۴سال بار دیگر به اصلاح‌طلبان رسیده است و عملکرد چهار سال آینده شورای شهر نه یک پروژه چهارساله بلکه آزمونی بزرگ برای اصلاح‌طلبان خواهد بود. غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها