پژواک اعتدال در نیویورک فرازی

پژواک اعتدال در نیویورک

رئیس جمهور ایران به منظور شرکت در اجلاس سازمان ملل به نیویورک سفرکرده است. او در این سفر و در جمع ایرانیان خارج از کشور برحقوق اقتصادی ایران بر اساس توافق وین تاکید داشته است.
ائتلاف امری عقلایی و متکی به اقتضائات ظریفیان

ائتلاف امری عقلایی و متکی به اقتضائات

اصول‌ کار در هر حزب یا جریان سیاسی بر این است که جریان یا حزب مذکور با تابلو مشخص و با اصول پذیرفته خود وارد فعالیت‌های سیاسی گردد.
سه‌شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
کد خبر: ۸۹۴۵۴
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
گروهی از دانشمندان آلمانی به این نتیجه رسیده‌اند که به ساحل نشستن دسته جمعی نهنگ‌ها که به آن خودکشی نهنگ ها می گویند می تواند به دلیل طوفان خورشیدی باشد.
تدبیر24»«عصرایران» به نقل از یورونیوز نوشت: نهنگ عنبر یا شاه‌نهنگ که بزرگ‌ترین نهنگ دندان‌دار است از ژانویه تا فوریه سال گذشته میلادی در سواحل آلمان، هلند، فرانسه و بریتانیا به آب‌های کم‌عمق ساحلی آمدند. این در حالی است که از سال‌های ۱۹۹۰ تا این تاریخ تنها ۸۲ نمونه از این موارد دیده شده بود.
 
پژوهشگران آلمانی ارتباط خودکشی نهنگ‌ها را با دو طوفان مهم خورشیدی پایان ماه دسامبر ۲۰۱۵ بررسی کرده به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال دارد طوفان خورشیدی بر میدان مغناطیسی زمین تاثیر گذاشته، آن را ۴۶۰ کیلومتر تغییر داده باشد. به نظر پژوهشگران این تغییر، سیستم جهت‌یابی نهنگ‌ها را مغشوش می‌کند و آنها به جای حرکت در آب‌های عمیق اقیانوس آتلانتیک به مناطق کم‌عمق دریای شمال اروپا شنا می‌کنند و از آنجا که با این محیط آشنا نیستند مسیرشان را گم می‌کنند.

در ماه فوریه امسال نیز پیدا شدن ۶۰۰ نهنگ در سواحل نیوزیلند باعث شگفتی شد. از این تعداد بیش از ۲۰۰ نهنگ نجات داده شدند ولی برای بقیه دیگر دیر شده بود.

علت خودکشی جمعی نهنگ‌ها در هاله ای از ابهام وجود دارد. بعضی با تعبیری شاعرانه آن را حرکتی آگاهانه و عامدانه می‌دانند و برخی دلایل عصبی ناشی از بیماری‌های ویروسی برای آن می‌یابند ولی تا هنگام رسیدن به نتایج علمی دانشمندان محیط زیستی به تحقیقات خود ادامه می‌دهند.

برچسب ها: تدبیر24 ، خودکشی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها