روحانی قرار است با اختیارات ویژه چه‌کند؟ زیباکلام

روحانی قرار است با اختیارات ویژه چه‌کند؟

آقای روحانی دقیقا بگوید که منظورش از اختیارات ویژه چیست و قرار است چه کاری انجام دهد؟
رئیس‌جمهور و مسأله اختیارات در قانون میرزایی نیکو

رئیس‌جمهور و مسأله اختیارات در قانون

رئیس‌جمهور گلایه دارد که در برخی حوزه‌ها نظیر فرهنگ و سیاست خارجی اختیار امور در دست او نیست.
يکشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 26
کد خبر: ۹۱۷۰۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری ترکیه؛
رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: ظرف سالهای اخیر روابط ایران و ترکیه در زمینه های سیاسی، منطقه ای، فرهنگی و اقتصادی، روز به روز در حال توسعه بوده است.
تدبیر24»حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: برای پاسخ مثبت به دعوت رسمی ما جهت تشکیل چهارمین نشست مشترک راهبردی بین دو کشور تشکر می کنم. ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مسلمان، دوست و قدرتمند در منطقه، امروز لنگر ثبات در منطقه حساس خاورمیانه هستند.
وی افزود: در جلسه خصوصی امروز با رئیس جمهور محترم ترکیه و همچنین در جلسه مشترک همکاریهای راهبردی راجع به توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور تصمیمات مهمی اتخاذ شد.
وی با بیان این که توسعه روابط بانکی بین ایران و ترکیه و تجارت با پول ملی دو کشور از تصمیمات مهم امروز بود، افزود: مقرر شد تصمیماتی که امروز راجع به توسعه روابط بانکی گرفتیم تا پایان هفته آینده نهایی شود.
وی ادامه داد: در خصوص رفت و آمدها و ترانزیت کالا بین دو کشور در سه نقطه مهم مرزی که تسهیلات در زمینه معبرها و مسائل گمرکی می تواند به توسعه روابط کمک کند تصمیم گرفته شد هر سه مرز به صورت 24 ساعته به کار ادامه دهند؛ دو مرز از فردا 24 ساعته می شوند و مرز سوم، کارهای فنی و ساختمانی دارد تا با اتمام کار، آن هم 24 ساعته باشد.
روحانی اظهار داشت: در زمینه روابط دو کشور در بخش سرمایه گذاری، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاران کشور ترکیه بویژه در زمینه گردشگری، پتروشیمی، زیر ساخت و حمل و نقل فراهم می کند و طرف ترکیه اعلام کرد آمادگی برای سرمایه گذاری در طرف ترکیه وجود دارد.
وی گفت: در زمینه روابط نفت و گاز تصمیم بر این شد طرف ترکیه گاز بیشتری از ایران برداشت (دریافت) کند؛ در این زمینه بین دو وزارتخانه مذاکرات لازم انجام شود و طرف ایرانی هم اعلام کرد آماده استقبال از سرمایه گذاران ترکیه در بخش گاز است. در زمینه گردشگری با توجه به اهمیت روابط بین دو ملت و مسائل اقتصادی و فرهنگی، قرار شد مسوولان گردشگری بتوانند مذاکرات و توافقاتی را که دارند به ویژه تا زمان تشکیل کمیسیون مشترک به سرانجام رسانند و روابط گردشگری را بین ایران و ترکیه و همچنین آژانس های دو کشور توسعه دهند.
**افزایش مبادلات تجاری ایران و ترکیه تا مرز 30 میلیارد دلار
روحانی گفت: اراده دو دولت بر این مبنا است توسعه بخش اقتصادی و تجاری به گونه ای باشد که رقم تجاری و اقتصادی بین دو کشور به مرز 30 میلیارد دلار در سال برسد.
وی افزود: با توجه به مسائل حساس منطقه بویژه سوریه و اقلیم کردستان عراق مذاکرات مفصلی با یکدیگر داشتیم؛ هدف نهایی دو کشور ایجاد صلح، ثبات و امنیت در کل منطقه است. همکاری های بیشتر سه کشور ایران، ترکیه و روسیه برای ثبات و امنیت در سوریه و همچنین همکاریهای سه جانبه ایران، ترکیه و عراق در زمینه مساله اقلیم کردستان عراق.

**تغییر مرزهای جغرافیایی را به هیچ عنوان نخواهیم پذیرفت
روحانی اظهار داشت: دو کشور تشدید اختلافات قومی و مذهبی که از سوی توطئه گران و بیگانگان برای منطقه ما طراحی شده و همچنین مساله تجزیه طلبی در منطقه را به هیچ عنوان نمی پذیرند و از دیدگاه دو کشور، عراق یک کشور واحد است، سوریه یک کشور واحد است و ما تغییر مرزهای جغرافیایی را به هیچ عنوان نخواهیم پذیرفت.
روحانی ادامه داد: مردم کردستان عراق به عنوان همسایگان خوب و برادران عزیز ما هستند. ما نمی خواهیم فشاری را به مردم کردستان عراق وارد کنیم اما تصمیمات اشتباهی که بعضی از سران این اقلیم اتخاد کرده اند باید آن را جبران کنند. بنابراین، ترکیه، ایران و عراق ناچار هستند با اقدامات جدید و ضروری خودشان اهداف راهبردی شان را در منطقه تامین کنند.

**کشورهای منطقه اجازه فعالیتهای ناجوانمردانه و ضد انسانی را به تروریست ها نخواهند داد
وی تاکید کرد: مبارزه با تروریسم به عنوان یکی از اهداف مهم دو کشور است؛ ما با هر گروه تروریستی که در هر کجا باشند باید مبارزه کنیم؛ چه به نام داعش باشند یا به قول آقای اردوغان 'دعش' چه به عنوان جبهه النصره و چه 'پ.ک.ک' باشند؛ یا هر اسم و عنوان دیگری که داشته باشند. تروریسم باید بداند دولتهای منطقه اجازه فعالیتهای ناجوانمردانه و ضد انسانی را به آنها نخواهند داد.
روحانی گفت: یک بار دیگر از حضور رئیس جمهور محترم ترکیه جناب آقای رجب طیب اردوغان و وزرا و هیات همراهشان و همچنین ژنرال آکار به خاطر حضورشان در تهران تشکر می کنم.
برچسب ها: تدبیر24 ، روحانی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها