بازهم نقش‌آفرینی ایران در عراق زنگنه

بازهم نقش‌آفرینی ایران در عراق

همان‌طور که ایران با وساطت سردار سلیمانی در مساله همه‌پرسی اقلیم کردستان توانست جلوی خون‌ریزی و بروز بحران جدید در عراق را بگیرد و در نتیجه همه‌پرسی را در اقلیم کردستان لغو کند، با پادرمیانی خود می‌تواند شرایطی را به وجود آورد که اختلافات موجود میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق حل شود تا همسایگان عراق با خطر اقدامات یکجانبه و بحرانی تازه در منطقه روبه‌رو نشوند.
انتظار جامعه؛ رسیدگی به پرونده احمدی‌نژاد پارسایی

انتظار جامعه؛ رسیدگی به پرونده احمدی‌نژاد

رئیس جمهور سابق چند پرونده تخلف در قوه قضائیه دارد و پس از گذشت بیش از چهار سال از پایان دوره وی هنوز نتیجه‌ای از رسیدگی به‌این موارد دیده نشده است.
جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
کد خبر: ۹۱۷۴۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۱
سازمان عفو بین‌الملل امروز (پنج‌شنبه) در گزارشی اعلام کرد، به‌رغم شدت یافتن تنش‌ها و خشونت‌های گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان، کشورهای اروپایی در حال بازگرداندن تعداد بیشتری از پناهجویان افغان به کشورشان هستند.
تدبیر24»این گروه حقوق بشری اعلام کرد، دولت‌های اروپایی کاملا چشمان خودشان را به روی خطراتی که بازگشت پناهجویان به افغانستان ایجاد می‌کند، بسته‌اند و اتحادیه اروپا افغانستان را به شکل فوق‌العاده‌ای تحت فشار قرار می‌دهد تا شمار بی‌حد پناهجویان اخراجی را بپذیرد.

براساس این گزارش، بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ شمار پناهجویان افغان بازگشته از اروپا سه برابر شده و از ۳۲۹۰ تن به ۹۴۶۰ تن رسیده است. در همین حال، تلفات غیرنظامیان همچنان بالاست و طبق گزارش هیات کمک‌رسان سازمان ملل متحد در افغانستان، در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۱ هزار و ۴۱۸ تن کشته و یا زخمی شدند. طبق گزارش این هیات، این آمار نسبت به میزان تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۵ که ۱۱ هزار و دو تن بود، افزایش نشان می‌دهد.

عفو بین‌الملل خواستار ممنوعیت موقت بازگشت افغان‌ها تا زمانی شد که آنها بتوانند جایی "امن و شرافتمندانه" را بیابند. آنا شیا، محقق عفو بین‌الملل در حوزه حقوق پناهجویان و مهاجران در بیانیه‌ای گفت: دولت‌های اروپایی در تلاش برای افزایش شمار پناهجویان اخراجی،‌ در حال اجرای سیاستی هستند که ظالمانه و غیر قانونی است. با توجه به کوری آگاهانه از وجود خشونت در سطح بالا در افغانستان و اینکه هیچ نقطه‌ای از افغانستان امن نیست، آنها مردم را با خطر شکنجه، ربایش، مرگ و وحشت‌های دیگر مواجه می‌کنند.

این گزارش براساس تحقیق اولیه و ثانویه و مشاهده مدارک بین ماه مه و سپتامبر ۲۰۱۷ انجام شد و مجموع ۲۶ مورد را مورد رسیدگی قرار داد.  براساس گزارش هیات کمک‌رسان سازمان ملل متحد در افغانستان، بین سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۶ حدود ۲۵ هزار غیرنظامی کشته و بیش از ۴۵ هزار تن دیگر زخمی شدند.

در این گزارش نام پنج کشور اروپایی که در سال ۲۰۱۶ بیشتر تعداد پناهجویان افغان را بازگرداندند، ذکر شده است: آلمان (۳۴۴۰)، یونان (۱۴۸۰)، سوئد (۱۰۲۵)، انگلیس (۷۸۵) و نروژ (۷۶۰).

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها