سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 24
کد خبر: ۹۵۰۵۸
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
صحبت‌های جنجالی علی کریمی و بیان بخشی از مشکلات و فساد موجود در فوتبال ظاهرا به مذاق برخی خوش نیامده و آن را یک تهدید و نه فرصت تلقی کرده‌اند. در حالی که اسطوره فوتبال ایران حاضر است برای صحبت‌هایش مدرک ارائه کند، برخی این اظهارات را تاب نیاورده‌اند و به ملی‌پوش سابق فوتبال ایران حمله کرده‌اند.
تدبیر24»در چند سال گذشته افراد زیادی درباره فساد در فوتبال صحبت کردند اما هر کدام زمانی که نیاز به ارائه سند و مدرک شد پا پس کشیدند تا فساد در فوتبال همواره به عنوان یک موضوع به قوت خود باقی بماند. علی کریمی بازیکن سابق پرسپولیس و تیم‌ ‌ملی که همیشه به خاطر رک گویی و بیان مطالب - بدون این که منفعت خود را در آن در نظر بگیرد  - معروف است، این بار هم صحبت‌هایی انجام داده که اگر این اظهارات به فال نیک گرفته شود زمینه‌ای فراهم خواهد شد برای طرح مباحث و مستندات بیشتر در راه مبارزه با فساد در فوتبال.

علی کریمی در بخشی از صحبت‌های خود فدراسیون فوتبال را هم به عنوان متولی فوتبال کشور به باد انتقاد گرفت و عنوان کرد که آنها  آن طور که باید و شاید عمل نکرده‌اند و در سال‌های گذشته موجبات سندسازی توسط باشگاه‌ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا شده‌اند.

انتقادات او که نه مختص به یک نفر خاص،‌ بلکه به چند نفر و چند مجموعه بود با استقبال دلسوزان فوتبال همراه شد و علاوه بر طرفداران فوتبال چهره‌های شناخته شده‌ای مانند علی دایی نیز از علی کریمی حمایت کردند تا بدون این که مشکلی برای این مربی به وجود بیاید، فساد در فوتبال پیگیری شود.

تمام حرف علی کریمی این است که دوست دارد فوتبال ایران یک بار دیگر به سال‌های دور باز گردد که بدون دروغ و فریبکاری اداره می‌شد و هیچ مشکلی وجود نداشته باشد. کریمی برای صحبت‌های خود دلیل و مدرک دارد و عنوان کرده که می‌تواند با مدیران فدراسیون فوتبال جلساتی را برگزار کند و از صحبت‌های خود پا پس نمی‌کشد.

جدیت کریمی در بیان این مطالب را می‌توان از دو دیدگاه فرصت و تهدید در نظر گرفت.

یکی از مراجعی که نسبت به صحبت‌های کریمی واکنش تندی نشان داد فدراسیون فوتبال بود. درست است که فدراسیون در بیانیه خود خواستار ارائه سند و مدرک شده، اما جنبه تهاجمی این بیانیه که سعی در رفع اتهام از فدراسیون فوتبال داشت، بسیار عجیب به نظر می‌رسید. زمانی که متولی  اصلی فوتبال زودتر از هر فرد و سازمان دیگری بخواهد مقابل این صحبت‌ها قرار بگیرد، چه اتفاقی ممکن است برای این فوتبال و لایه‌های پنهان و فاسد زیرین آن رخ دهد؟

با توجه به این که کریمی فوتبالیست شناخته شده‌ای است و هیچ گاه حاضر نمی‌شود آبروی خود را به خاطر طرح مسائل غیر مستند خراب کند، حداقل می‌توان این فرصت را به علی کریمی داد که در محضر قانون یک بار دیگر مطالب خود را مطرح کند.  

عمده صحبت‌های کریمی به سال‌های قبل باز می‌گردد و عملا اشاره‌ای به مدیران فعلی فدراسیون فوتبال ندارد چرا که آنها نهایتا یک سال و نیم است که بر مسند ریاست تکیه زده‌اند. مدیران کنونی فوتبال که انصافا در بخشی از امور توانسته‌اند گام‌های مثبتی بردارند و طبیعتا بخش کمی از صحبت‌های کریمی شامل حال این مدیران می‌شود، باید از این اظهارات استقبال کنند اما بسیار عجیب است که آنها زودتر از هر کسی نسبت به صحبت‌های کریمی واکنش نشان داده‌اند، انگار آنها ریگی در کفش داشته‌اند و یا با واسطه مشاوره‌های غلط در یک ماجرای مبارزه با فساد، نادانسته خود را سیبل مفسدان پشت پرده فوتبال کرده‌اند!

بازیکن سابق تیم‌ ‌ملی به مشاوران مهدی تاج و حلقه یاران او حمله کرده و عملکرد آنها را تا زیر سوال برده است. فدراسیون فوتبال می‌تواند در جلسه با کریمی که چندین سال برای فوتبال ایران زحمت کشیده صحبت‌های او را گوش داده و اگر نکات مثبت و مستندی در اظهارات او مشاهده کرد، حتما از آن‌ها برای بهبود مدیریت فوتبال استفاده کند.

با وجود بیانیه فدراسیون فوتبال علیه علی کریمی، هنوز فرصت پرداختن به صحبت‌های کریمی وجود دارد و می‌توان از مطالب او به عنوان یک فرصت برای حل مشکلات فوتبال و رفع باریکه‌های فساد در فوتبال استفاده کرد.

امید است این موضوع با صبوری مدیران فوتبال و عدم تداوم  رفتار تهاجمی از سوی فدراسیون و شخص رییس آن دنبال شود. قطعا توجه به صحبت‌های علی کریمی به عنوان یکی از بزرگان فوتبال می‌تواند درهای جدیدی را به روی سایر کسانی که مدارکی در موضوع فساد در فوتبال در اختیار  دارند، باز خواهد کند تا شاید از این مسیر بتوان با همکاری همه اهالی دلسوز فوتبال، بت فساد در فوتبال را یک بار برای همیشه به زیر کشید.
مطالب مرتبط
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها