سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴
پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 26
کد خبر: ۹۵۰۶۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
از ماذنه مساجد بغداد تنها چند دقیقه بعد از لرزش زمین در ساعت 9 و 17 دقیقه ، صدای اذان تمام این شهر را که اهالی اش وحشت زده از خانه ها خارج شده بودند، فرا گرفت و مردم برای اقامه نماز آیات راهی مساجد شدند.
تدبیر24»بلا پشت بلا، هنوز سایه داعش از آسمان عراق بطور کامل برداشته نشده که زمین لرزه یکشنبه شب برای لحظاتی امان مردم را برید تا ساعت ها بعد از آن لرزش شدید که لوسترهای منازل را به حالت پاندولی به حرکت در آورده بود، در خیابان ها و کوچه ها بمانند.
پیر و جوان و زن و مرد به خیابان ریختند و صدای جیغ و فریاد کودکان برای دقایقی طولانی قطع نمی شد.
براساس گزارش ها در برخی محلات، خانه های سست بنا و فرسوده، دچار ترک هایی در دیوارهای جانبی و سقف شدند و خیلی از رانندگان وحشت زده در کنار خیابان ها متوقف شدند.
هنوز تا لحظه مخابره گزارش، درهای بسیاری از منازل باز است و اهالی آن بین اتاق ها و درهای ساختمان در وضعیت تردید قرار دارند.
حامد یکی از بچه های محله صالحیه می گفت، امشب نمی گذاریم کسی در خانه بخوابد، بویژه آنکه اخبار و شایعات ضدو نقیض درباره وقونع زلزله شدید در ساعت های آینده ، بر وحشت عمومی افزوده بود.
زلزله ای که سراسر عراق و بخش های بزرگی از منطقه غرب آسیا ، از ایران تا ترکیه ، کویت و حتی امارات را لرزاند، شاید بی سابقه ترین حادثه طبیعی باشد که طی دستکم یک قرن اخیر گزارش شده است.
با گذشت بیش از دو ساعت مردم هنوز کوچه ها و خیابان ها را ترک نکردند و در گوشه گوشه محلات و سر معابر مردان و جوانان درباره زلزله بحث می کردند و گاهی جدی و گاهی شوخی از لحظه لرزش زمین خاطره می گفتند.
بعضی ها هم درباره علت، زلزله صحبت می کردند؛ از اینکه عراق به غیر از مناطق شمالی روی گسل قرار ندارد ، از همین رو هضم گستردگی جغرافیایی لرزه ناشی از وقوع زلزله یکشنبه شب برای عوام کمی دشوار بود.
موسسه لرزه نگاری عراق لحظه به لحظه خبرهای پراکنده و از محل های وقوع زلزله و درجه آن پخش می کرد و رسانه های عراقی آن را منعکس می کردند.
برخی شبکه های خبری عراق نیز اخباری از مناطق مختلف را پخش می کردند، کرکوک، موصل، خانقین، فلوجه، رمادی، کربلا، نجف، کویت ، آنکارا ، اصفهان و ... انگار تمام منطقه لرزیده است. این اخبار همچنان بر تردیدها نسبت به این زمین لرزه می افزود.
دستکم طی دهه های اخیر زلزله ای به این شدت که موسسه لرزه نگاری عراق آن را 7.2 در نواحی مرزی ایران و عراق اعلام کرده ، سابقه نداشته است.
موسسه لرزه نگاری عراق سرانجام درحالی که از مناطق مختلف درباره وقوع زلزله گزارش می رسید، کانون این زمین لرزه را جایی در نزدیکی مرزهای ایران و عراق در استان سلیمانیه و شهر حلبچه اعلام کرد.
حالا گزارش ها حاکی است که منطقه دربندی خان در جنوب غرب سلیمانیه، منطقه ای که سد آن در صورت شکست برداشتن بر اثر زلزله تمامی مناطق و اهالی پایین دست را تهدید می کند، بیشترین خسارات را دیده و بعد از آن خانقین در استان دیاله در جنوب سلیمانیه نیز دچار خسارات زیادی شده است.
مقام های محلی از اهالی پایین دست سد خواسته اند مراقب باشند و برخی منابع نیز اعلام کردند که سد دچار صدمه شده است.
از خانقین نیز خبر می رسد که مقام های محلی درخواست کمک های فوری کرده اند، اما هنوز از عمق و شدت صدمات و آسیب ها گزارشی انتشار نیافته است.
در لحظه مخابره گزارش، هنوز اطلاعات زیادی درباره خسارات، تلفات و حتی کانون دقیق و اصلی زلزله یکشنبه شب در دست نیست و مردم در بغداد و بسیاری از شهرهای متاثر از زمین لرزه یکشنبه شب هنوز درهای خانه های خود را نبسته اند.
برچسب ها: تدبیر24 ، بغداد
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها