سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 2020 September 20
کد خبر: ۹۵۰۷۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
روز بیست و یکم آبان ماه مصادف با ششمین سالگرد شهادت سردار سرلشکر پاسدار حسن تهرانی مقدم است.نوشتن از سردار شهیدی که به مانند بسیاری از هم تباران آسمانی خود، دوست داشت همیشه گمنام زندگی کند، کاری بس سخت و دشوار است.
تدبیر24»سردار سرافرازی که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) او را دانشمند برجسته و پارسای بی‌ ادعا معرفی فرمودند و اظهار داشتند: شهید تهرانی مقدم سراپا اخلاص بود من 6-25 ساله ایشان را از نزدیک می‌شناسم. همت خیلی بلندی داشت افقهای خیلی بلندی را می‌ دید. یکی از خصوصیات برجسته ایشان مدیریت بود.
او سرداری است که مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا با حضور در منزلش و هنگام دیدار و گفت و گو با خانواده اش، با اشاره به همت والا و تلاش‌های خالصانه حاج حسن تهرانی مقدم خاطر نشان کردند: خانواده های این عناصر فعال، در اجر و ثواب آنها سهیم ‌اند.
آری، ستاره شهید حسن تهرانی مقدم در سپهر روشن انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جهاد خودکفایی درخشش خاصی دارد، ایشان فقط یک مجاهد جنگی نیست، او شخصیت علمی فوق العاده ای دارد و یک دانشمند برجسته است که در بُعد نظامی عالی ترین مرتبه را دارا است.
سردار سرافراز و سبز پوشی که رهبر معظم انقلاب اسلامی، در پیامی با گرامیداشت یاد شهدای سازمان جهاد خود کفایی سپاه پاسداران، خصوصا سردار سرلشکر حسن تهرانی مقدم خاطرنشان کردند: محصول تلاش‌های این عناصر ممتاز، هم ‌اکنون در اختیار مردان جهاد است و تربیت ‌شدگان آن مجموعه، از کفایت لازم برای ادامه ‌ی آن خط نورانی برخوردارند.
امروز و پس از گذشت 6 سال از شهادت این سردار عالیقدر و پارسای بی ادعا ذکر نام و یادغرور آفرینش و دیگر شهدای غدیر منشاء حرکت ها و تلاش های سترگ و تعیین کننده برای صیانت از عزت و سربلندی میهن اسلامی است.
ذکر نام این شهیدان همچنین تبلوربخش اراده و عزم راسخ ایرانیان در عرصه پاسداری از آرمان ها و ارزش های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
هرچند امروز و پس از گذشت 6 سال، سردار مخلص و بسیجی شهید حسن تهرانی مقدم در بین ما نیست اما نقش و همت او روی سامانه ها و توانمندی های افتخار آمیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حک و راهنمای ادامه دهندگان راه پدر موشکی ایران و آن دانشمند صالح و مظلوم قرار خواهد گرفت.
این شهید بزرگوار یک دانشمند واقعی در صنعت موشکی کشور بود . او سرداری بود که در عین حال پارسایی بی ادعا، اهل تجهد و مانوس با اهل بیت یک زاهد به تمام معنا اما در عین حال بسیار متخلق، خوشرو، شیک پوش، یک قهرمان ورزشی، کوهنورد و فوتبالیست حرفه ای،عاشق خانواده، یک مدیر جهادی کامل که بروکراسی های دست و پا گیر در مدیرت او جایی نداشت و زیردستانش شیفته او بودند.
شهید تهرانی مقدم، این خصوصیات را یک جا در خود داشت و از این روست که با یقین می توان اعتراف کرد که شناخت جامعه از این سردار بزرگ سبز پوش سپاه اسلام بسیار اندک و نا چیز است.
نگاهی گذرا به زندگی سراسر افتخار سردار سرلشکر پاسدار شهید حسن تهرانی مقدم:

** متولد محله سرچشمه تهران
این شهید والامقام سپاه اسلام در سال 1338 در محله سرچشمه تهران متولد شد و به دلیل شغل خیاطی پدرش، از سال 1345 که وارد دبستان شد، به محله شکوفه و سپس به محله بهارستان نقل مکان کرد و مدارس ابتدایی و دبیرستان را در همین مناطق گذراند.
این سردار عالی قدر در سال 1348 در مسجد زینب کبرای(س) سرچشمه زیر نظر آیت الله سیدعلی لواسانی امام جماعت و مدیر مسجد، تعلیمات دینی و مقدمات آشنایی با اسلام را فرا گرفت و به همراه برادرانش در گروه سرود مسجد شروع به فعالیت کرد.
این گروه سرود، هسته اصلی گروه سرودی بود که در روز 12 بهمن 57 در فرودگاه مهرآباد به اجرای برنامه پرداخت.

** آغاز فعالیت های انقلابی و اخذ مدرک مهندسی مکانیک
شهید تهرانی مقدم در سال 1356 در رشته صنایع - برش قطعات صنعتی - در مقطع فوق دیپلم مدرسه عالی تکنیکیوم نفیسی پذیرفته شد اما در سال 1357 و همزمان با اوج گیری انقلاب اسلامی تحت تاثیر برادرش «محمد»، به صف انقلابیون پیوست.
احمد تهرانی مقدم برادر بزرگ تر این شهید بزرگوار در این باره می گوید: در روزهای منجر به پیروزی انقلاب، به اتفاق دوستانش در فعالیت های زیرزمینی، نارنجک های دستی می ساخت که با استفاده از سه راهی لوله آب تولید می شد. شب 22 بهمن در میدان امام حسین(ع) با پرتاب نارنجک دستی، یک خودروی نظامی ارتش را مصادره و سرهنگ سوار بر خودرو را به اسارت درآورد.
با این حال در سال 1358 و یکسال پس از وقوع انقلاب اسلامی، حسن تهرانی مقدم مدرک مهندسی مکانیک خود را اخذ کرد.

** عضویت در سپاه، تاسیس توپخانه و ازدواج
سردار تهرانی مقدم در سال 1359 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و در اطلاعات منطقه 3 مشغول فعالیت شد.
در نهم آذر سال 1360، محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمان جنگ تحمیلی سردار حسن تهرانی مقدم را به سمت فرمانده پشتیبانی کننده آتش های خمپاره ای سپاه منصوب کرد تا ماموریت بزرگ او برای کشور از آن هنگام آغاز شود، ماموریتی که تا زمان شهادتش ادامه یافت.
در سال 1361 با غنیمت گرفته شدن تعداد 148 توپ روسی در عملیات فتح المبین، شهید تهرانی مقدم، مسئول راه اندازی نخستین یگان توپخانه ای سپاه شد.
او در همین سال مرکز تحقیقات فنی توپخانه را در اهواز راه اندازی کرد که منشا خدمات بزرگی شد.
در همین سال شهید تهرانی مقدم پدرش را از دست داد و با اصرار خانواده، زندگی مشترک را آغاز کرد.
سردار محمد تهرانی مقدم برادر پدر موشکی ایران در خاطره ای از زبان برادرش می گوید: رهبر معظم انقلاب در دوره ریاست جمهوری خود به جبهه تشریف آورده بودند و از فعالیت های توپخانه سپاه هم بازدید کردند که تحت نظر شهید تهرانی مقدم بود. حاج حسن آقا به من می گفت آنجا به حضرت آقا گفتم: «چون شما شیعه ی واقعی مولا امیرالمؤمنین هستی و مَشتی هستی، ما شما را دوستت داریم.»
حاج حسن آقا می گفت، آقا فقط خندیدند و چیزی نگفتند، اما این صحبت حاج حسن آقا در ذهن همه همرزمانش که در آنجا حاضر بودند، مانده است.

** راه اندازی فرماندهی موشک سپاه
سردار زهدی از فرماندهان دوران دفاع مقدس می گوید: در آبان سال 1362 به حسن تهرانی مقدم که صاحب ایده های بزرگی در این زمینه بود، ماموریت راه اندازی و سازماندهی «فرماندهی موشکی زمین به زمین سپاه» محول شد.
در اواخر سال 1362 که حضرت امام خمینی(ره) با مقابله به مثل حملات موشکی عراق موافقت کردند، سردار تهرانی مقدم مسئول حمله توپخانه ای به شهر بصره با توپ های 130 میلیمتری شد که حداکثر برد آنها بین 28 تا 30 کیلومتر بود.
ولی یک سال بعد نخستین موشک ایرانی به سمت عراق و شهر کرکوک شلیک شد.
سردار زهدی که از همرزمان این پارسای بی ادعای بود، از آن حمله می گوید: وقتی که بنا شد اولین موشک را خود برادران سپاه به سمت بغداد شلیک کنند، با هم به کرمانشاه رفتیم. مقدمات کار فراهم شد و باشگاه افسران بغداد را هدف گرفتیم. مرحوم شهید مقدم پیشنهاد کرد اول دعای توسل بخوانیم و بعد از دعا به زبان فارسی با خدا صحبت کرد و گفت «خدایا ما نمی خواهیم مردم عراق را بکشیم. ما می خواهیم نظامیان را از بین ببریم که هم ما و هم عراقی ها را می کشند. خدایا این موشک را به باشگاه افسران بزن.» موشک شلیک شد و همه پای رادیو نشستیم. پس از چند دقیقه رادیو بی. بی. سی اعلام کرد یک موشک باشگاه افسران بغداد را منهدم کرده است و تعداد زیادی از افراد حاضر در آن کشته شده اند. من پیشانی شهید مقدم را بوسیدم و گفتم این به هدف خوردن موشک نتیجه اخلاص و پاکی تو بود.

** انتصاب به عنوان فرمانده موشکی نیروی هوایی سپاه
پس از صدور فرمان تاریخ حضرت امام(ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه گانه سپاه پاسداران، شهید تهرانی مقدم در سال 1364 به سمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد.
او در سال های بعد تلاش زیادی کرد تا کشور در عرصه موشکی استقلال یابد، استقلالی که در سال 1377 جواب خود را داد و با فرماندهی افرادی مانند شهید تهرانی مقدم، ایران اسلامی موفق به ساخت موشک شهاب 3 شد.
سردار «عباس خانی ارامنی» جانشین فرمانده توپخانه و موشکی نیروی زمینی سپاه می گوید: درست است که وزارت دفاع به عنوان واحد پشتبیانی کننده نیروهای مسلح در بحث ساخت موشک شهاب وارد شد، اما عمده کارهای تحقیقاتی اش را شهید مقدم انجام داده بود. این شهید عزیز عقیده داشت، نباید چیزی را دیگران بسازند و بعد آن را به ما بدهند. به عبارت دیگر می گفت اگر نیروهای مسلح ما درک کردند که بنابر نوع تهدید به چه ابزاری برای مقابله نیاز دارند، باید برای تولید آن گام بردارند، زیرا متخصصان داخلی کشورمان از توانمندی و قدرت عمل بسیار بالایی برخوردار هستند.

** جانشینی نیروی هوایی سپاه
شهید تهرانی مقدم که در سال 1381 صعود بزرگ پنج هزار نفری هیات کوهنوردی سپاه به قله دماوند را در روز ولادت حضرت فاطمه الزهرا(س) ساماندهی کرده بود، در تاریخ یکم مهر سال 1384 به عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب شد.

** ریاست سازمان جهاد خودکفایی سپاه و شهادت
در 25 آذر سال 1385 این دانشمند برجسته به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه در امور موشکی و رییس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد، سمتی که تا هنگام شهادت در 21 آبان سال 1390 آن را برعهده داشت.
شهید تهرانی مقدم به همراه تعدادی از همکارانش در روز 21 آبان سال 1390 در پادگان امیرالمومنین(ع) و در حال آماده سازی آزمایش موشکی بر اثر انفجار زاغه مهمات، به یاران شهیدش همچون احمد کاظمی، حسن شفیع زاده، حسن غازی، غلامرضا یزدانی، علیرضا ناهیدی و مصطفی تقی خواه پیوست.
حضرت آیت الله خامنه ای فرمانده معظم کل قوا یک روز بعد و در تاریخ 23 آبان سال 1390 با حضور در حسینیه عاشقان ثارالله ستاد فرماندهی کل سپاه، ضمن قرائت فاتحه برای سردار سرلشکر پاسدار حسن تهرانی مقدم رییس سازمان جهاد خودکفایی و تحقیقات سپاه و جمعی از شهدای حادثه انفجار در پادگان سپاه در حومه ملارد استان البرز، برای این شهدای گرانقدر، علو درجات، مسئلت کردند.
ایشان همچنین در 25 آبان با صدور پیامی تاکید کردند: حادثه خونین در یکی از مراکز پشتیبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به شهادت جمعی از عناصر ممتاز آن سازمان و در پیشاپیش آنان سردار عالی قدر، دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا، سردار حسن مقدم انجامید، واقعیتی تلخ و اندوهبار بود.
«آن جان برکفان نستوه با سینه گشاده و عزم راسخ همواره به پیشباز خطر شتافته و در دوران دفاع مقدس و پس از آن، هرگز احساس خستگی به خود راه ندادند. شهادت، بی شک برترین آرزوی آنان بود. لیکن فقدان مردان بزرگ در هر کشور و جامعه ای برای آن مردم و آن کشور خسارت و تأسف بار است. ما همه در غم این عزیزان با خانواده های گرامی آنان شریک و همدردیم. خدا را شکر که محصول تلاشهای آنان هم اکنون در اختیار مردان جهاد است و تربیت شدگان آن مجموعه، از کفایت لازم برای ادامه ی آن خط نورانی برخوردارند.»
سردار سرلشکر پاسدار حسن تهرانی مقدم از فرماندهان دوران جنگ عراق و ایران و فرمانده جهاد خودکفایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 21 آبان سال 90 بر اثر انفجار در پادگان امیرالمؤمنین(ع) در شهرستان ملارد به همراه جمعی دیگر از پرسنل به کاروان شهدا پیوست.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها