تبعات خروج آمریکا از پیمان مودت با ایران بهشتی پور

تبعات خروج آمریکا از پیمان مودت با ایران

آقای مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا که دادگاه بین‌المللی لاهه رأی موقت تعلیق بعضی از تحریم‌ها را به نفع ایران صادر کرد، رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از پیمان مودت ایران و آمریکا که در ۲۳ مرداد ۱۳۳۴ (۱۵ آگوست ۱۹۵۵) به امضای دو طرف رسیده است، خارج خواهد شد.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱ آرشیو
ضرورت تکرار نشست دولت و اصلاح‌طلبان کواکبیان

ضرورت تکرار نشست دولت و اصلاح‌طلبان

روز چهارشنبه حسن روحانی دیداری را با اصلاح‌طلبان داشت که در این جلسه مباحث مهمی مطرح شد. یکی از بحث‎های مهم، این بود که دفتر رئیس‎جمهور ارتباط چندانی با اصلاح‎طلبان مجلس ندارد.
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 19
کد خبر: ۹۵۷۷۷
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰
آمریکا با استقبال از استعفای رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه به رهبران این کشور آفریقایی تاکید کرد تا انتخاباتی آزاد، جامع و عادلانه برگزار کنند.
تدبیر24»سفارت آمریکا در هراره در بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز یک لحظه تاریخی برای زیمبابوه محسوب می‌شود.

مردم زیمبابوه به همراه سربازان ارتش این کشور که بر روی تانک‌ها در خیابان‌های هراره، پایتخت زیمبابوه حضور داشتند، استعفای رابرت موگابه را که در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ صورت گرفت، مورد استقبال قرار دادند. همچنین به شادی در خیابان‌های پایتخت این کشور آفریقای پرداختند.

سفارت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به تمام زیمبابوه‌ای‌ها این استعفا را تبریک می‌گوییم. زیمبابوه فرصت دارد تا در مسیر جدید قرار بگیرد.از طریق این روند است که می‌توان دولت جدید و مستحکمی در این کشور برقرار کرد. دولت آمریکا به رهبران زیمبابوه تاکید می‌کند تا بر اساس قانون و روش‌های مشخص دموکراتیک انتخابات برگزار کنند و با توجه به توافقات کوتاه مدت دولتی که ممکن است ایجاد شود، مسیر باید به سمت انتخابات آزاد، عادلانه و جامع طی شود.

این سفارتخانه در ادامه بیانیه خود آورده است: مردم آزادند تا بدون آنکه دخالتی در اقداماتشان صورت بگیرد، تجمعات صلح‌آمیز برگزار کنند و صدای خود را بدون ترس و نگرانی به رهبران‌شان برسانند و رهبران جدیدی را برای خود برگزینند.

ترزا می، نخست وزیر انگلیس نیز استعفای موگابه را به عنوان رئیس جمهوری زیمبابوه مورد استقبال قرار داد و گفت: این اقدام فرصتی برای در مسیر قرار گرفتن جدید زیمبابوه است.

وی در بیانیه روز سه‌شنبه خود آورده است: در روزهای اخیر شاهد تمایل مردم زیمبابوه برای برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه و فرصتی برای احیای مجدد اقتصاد کشور تحت امر دولت مشروع هستیم. از آنجاکه زیمبابوه دوست قدیمی ماست، ما از آن حمایت می‌کنیم و با جامعه بین الملل و شرکای منطقه‌ای به این کشور کمک می‌کنیم تا آینده خود را آنچنان که باید بسازد.

موگابه ۹۳ ساله تنها رهبر زیمبابوه است که پس از استقلال این کشور در ۱۹۸۰ در این کشور رئیس جمهور بود.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها