سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب دکتر عشایری

سناریوهای احتمالی تعارض ایران و غرب

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم و دوازدهم درایران؛ اصلی ترین دغدغه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مدیریت سیاست هسته ای و پیگیری آن از طریق دیپلماتیک است.
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - 2020 September 19
کد خبر: ۹۵۹۰۱
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳
نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پس گرفتن استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان گفت: امیدواریم امنیت و آرامش لبنان بر هم نخورد و سیاستمداران این کشور در چارچوب منافع کشورشان حرکت کنند.

تدبیر24»علی ادیانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره این که پس گرفتن استعفای سعد حریری چه پیامی برای آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی دارد، گفت: این مساله از چند منظر قابل تحلیل است، یک نگاه این است که سعد حریری سمت اجرایی داشته و بخشی از اداره امور کشور لبنان در اختیار وی بوده است لذا این امکان وجود دارد که به این نتیجه رسیده  اقدامش متناسب با منافع ملی نبوده و تصمیم به اصلاح رفتار گرفته البته شاید این نوع نگاه خیلی به واقعیت نزدیک نباشد.

وی افزود: تحلیل دوم این است که عربستان به عنوان سلسله جنبان این فتنه جدید در لبنان و ایجاد اغتشاش در نظر داشت تا استعفای سعد حریری را به یک جنگ میان شیعه و سنی تبدیل کند. در واقع عربستان قصد داشت آشوب و اختلالی را در کشور لبنان ایجاد کند تا زمینه ای برای ورود و حمله نظامی اسرائیل و زمین گیر کردن ملت لبنان باشد.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس در ادامه با بیان اینکه «بنابراین عربستان در عمل چنین فرآیندی را با استعفای سعد حریری مشاهده نکرد» تصریح کرد: از طرف دیگر بعد از اعلام خبر استعفا به دلیل مجموعه مدیریتی که وجود داشت و انسجام قومیت های مذهبی، مردم و مسئولان لبنان دست فتنه گران را برای ایجاد آشوب، خوب خواندند و با درایت جلوی نقشه شوم وهابیت تکفیری را گرفتند.

ادیانی با بیان اینکه «عربستان و آمریکا از استعفای سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان  به اهداف خود دست نیافتند» اظهار کرد: اکنون نیز با اخذ تعهداتی سعد حریری را مجاب کرده اند تا به لبنان برگردد شاید گمانه زنی رییس جمهور فرانسه و ملاقاتی که با سران نظام سلطنتی آل سعود داشته در نوع رفتار نخست وزیر مستعفی لبنان بی تاثیر نبوده است.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه «امیدواریم امنیت و آرامش کشور  لبنان بر هم نخورد و سیاستمدارانی مانند سعد حریری بتوانند در چارچوب منافع کشورشان حرکت کنند» گفت: البته خانواده سعد حریری و 9 میلیارد دلار از سرمایه اش در عربستان هستند، ضمن این که به نظر می رسد آنچه رسانه ها اعلام کردند، عربستان هنوز اهرم های فشار برای القای نظرات تکفیری خودش را به طور کامل از دست نداده است.

وی تصریح کرد: امیدواریم سعد حریری بستر فتنه را در لبنان فراهم نکند، تمام ظن و گمان ها به عملکرد نخست وزیر مستعفی لبنان بر می گردد، لذا باید دید آیا حضور و برگشت او به لبنان در راستای یک نگاه درست و انگیزه خیر خواهانه است یا خیر.

برچسب ها: تدبیر24 ، اهداف
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها