تبعات خروج آمریکا از پیمان مودت با ایران بهشتی پور

تبعات خروج آمریکا از پیمان مودت با ایران

آقای مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا که دادگاه بین‌المللی لاهه رأی موقت تعلیق بعضی از تحریم‌ها را به نفع ایران صادر کرد، رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از پیمان مودت ایران و آمریکا که در ۲۳ مرداد ۱۳۳۴ (۱۵ آگوست ۱۹۵۵) به امضای دو طرف رسیده است، خارج خواهد شد.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱ آرشیو
ضرورت تکرار نشست دولت و اصلاح‌طلبان کواکبیان

ضرورت تکرار نشست دولت و اصلاح‌طلبان

روز چهارشنبه حسن روحانی دیداری را با اصلاح‌طلبان داشت که در این جلسه مباحث مهمی مطرح شد. یکی از بحث‎های مهم، این بود که دفتر رئیس‎جمهور ارتباط چندانی با اصلاح‎طلبان مجلس ندارد.
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 18
کد خبر: ۹۹۹۳۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۵
اخیرا و بعد از برخی تجمعات در تهران و سایر شهرها مجددا نهاد‌های مدنی بر اجرای بدون تنازل قانون اساسی به خصوص فصل حقوق ملت تاکید دارند؛ اصولی که دولت را موظف به اجرای وظایفی در برابر ملت می‌دارد.
تدبیر24»در رابطه با طرح دو فوریتی انتخاب یک مکان در تهران، برای اعتراضات عمومی که با ۱۰ رای موافق و پنج رای مخالف که امروز در شورای شهر مطرح شد، باید اعلام داشت که وجود این مرکز یا مراکز، صرفا به این مفهوم نیست که مردم در سایر محل‌ها حق بیان مطالبات خود را ندارند بلکه شاید به این دلیل باشد که نیروی انتظامی و پلیس بتوانند امنیت معترضان را تضمین کنند تا اتفاقات اخیر تکرار نشود و مردم بتوانند آزادانه به بیان درخواست‌های خود بپردازند. بدیهی است اقدام اخیر در تعیین مکانی برای اعتراضات نباید اصل 27 قانون اساسی‌مبنی‌بر «تشکیل‌ اجتماعات ‌و راه‏پیمایی‏ها، بدون حمل سلاح، به‌شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد» را مضیق تفسیر کند. از طرفی نباید فراموش کرد که ایجاد این مکان‌ها صرفا باید به دلیل بالا بردن سطح امنیت معترضان باشد و نه دلیل دیگر. از این رو نباید فراموش کرد که باید قوانینی دراین مکان‌ها اجرایی شود که از مهم‌ترین آنها ممنوعیت عکس‌براری و فیلمبرداری است. درباره اخذ مجوز هم باید گفت بر اساس قانون نیازی به مجوز برای اینگونه اعتراضات نیست. ایجاد این اماکن به منزله‌ زیرسوال بردن حقوق شهروندی نباید تلقی گردد. مردم باید بتوانند کماکان از اصل بند 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی بهره‌مند شوند که این بدین معناست که همچنان بعد از ایجاد این اماکن نیز مردم می‌توانند در میدان‌های اصلی شهر، خیابان‌ها، معابر و مکان‌های دیگر نیز راهپیمایی کنند و با ساخت این محل‌ها به اصل قانون صدمه‌ای وارد نشود. در رابطه با گزینش افراد در این اماکن هم باید اشاره داشت به‌ هرحال زمانی که قصد داریم هدف بزرگی را دنبال کنیم، طبیعی است که در این راه با حواشی و محدودیت‌هایی مواجه شویم و قاعدتا برای رسیدن به خواست بزرگ خود باید این محدودیت‌ها را بپذیریم. هرچند مجدد تاکید می‌شود که این مساله به این منظور نیست که اعتراض صرفا در این مکان‌ها قابل بیان است و ساخت این اماکن صرفا باید برای حفظ امنیت معترضان باشد. باید اصول قانون اساسی در بخش حقوق ملت همچنین حقوق شهروندی را محترم شمرد و هر نوع مصوبه‌ای که باعث تضییع این حقوق شود باید مورد بررسی مجدد قرار بگیرد.

بهمن کشاورز، حقوقدان
مطالب مرتبط
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها