دیپلماسی بازی ایران- اسپانیا
تدبیر24»نوید قائدی - شاید بپرسید چرا دیپلماسی؟ چون نتایجی از این بازی حاصل شد که می‌توان به‌عنوان یک الگوی موفق در عرصه داخلی و خارجی از آن بهره برد. توسط نگارندگان زیادی تحلیل‌های مختلفی بر این بازی نگاشته شد که در جایگاه خود قابل‌بررسی و نقد می‌باشند. دوست محترمی نقدی را با طعنه خطاب جناب روحانی رئیس‌جمهور محترم نوشتند و به ایشان توصیه داشتند که مانند بازیکنان ملی کشور سخت‌کوش و مقاوم باشید تا بتوانید در مقابل استکبار مقاومت کنید و پیروز باشید، در جواب ایشان باید گفت وقتی یک رویداد بزرگ ملی و جهانی در حال انجام است و به‌واسطه شرایط خاص بازی و نتیجه احساس کل ملت ایران و حتی بخش‌های از جهان برانگیخته‌شده بهتر است از این فرصت جهت ترمیم شکاف‌های سیاسی داخل کشور و رفع مشکلات و ترویج و تشویق اتحاد ملی استفاده شود نه مستمسکی گردد جهت پاشیدن تخم کین و کوبیدن کسانی که مخالف رأی و نظر ما هستند.

خدا را شکر که چنین بازی‌های بزرگ ملی-جهانی در برابر دیدگان میلیون‌ها بیننده به‌صورت زنده برگزار می‌شود و هر چیزی در زمین اتفاق می‌افتد یک واقعیت محض است. در این میان بازتاب‌های حواشی بازی در داخل و خارج ایران هم در معرض دید و قضاوت قرار گرفتند. ازجمله حال و هوای ایرانیان داخل و خارج کشور و مشی و منش ایرانیان و فرهنگ عمومی آنان در سراسر جهان به نمایش گذاشته شد.

در خلال این بازی درجه همت و غیرت ایرانیان در قالب عصاره آنان یعنی تیم ملی به نمایش درآمد که توانست تحسین جهانیان را به همراه داشته باشد و آن‌قدر این نمایش که نتیجه آن باخت بود زیبا و دل‌نشین به تصویر کشیده شد که همگان یعنی چه دوست و چه دشمن در برابر این نمایش بزرگ ملی ایرانی سر تحسین فرود آوردند. به‌طور مثال نخت وزیر اسپانیا ملت ایران را ستود و قابل‌احترام دانست. در این بازی ایرانیان خارج نشین سنگ تمام گذاشتند و نشان دادند هر جای دنیا هم که باشند خون و غیرت ایرانی در آنان جریان دارد و خود را ورزشگاه‌های روسیه رساندند و تیم خود را تشویق کردند. تماشاچیان ایرانی در روسیه فرهنگ ایرانی خود را در قالب مردمی صلح‌جو و مهربان در قالب اقوام مختلف به نمایش گذاشتند. مردم جهان مجبور شدند به ایرانیان که چندین سال است تحت هجوم ناجوانمردانه رسانه‌های بی‌انصاف جهانی تخریب‌شده‌اند طور دیگری بنگرند و آنان را احترام کنند.

فارغ از نتیجه بازی درس بزرگ اخلاقی برای مسئولان این بود که اگر کارها باهمت و غیرت پیش رود نتیجه اگر باخت هم باشد مردم بزرگ و فهیم ایران قدر آن را خواهند دانست. مردم عزیز ایران مدتی بود به‌واسطه شرایط بد و ناسمان اقتصادی ذهن پریشانی داشتند اما این بازی توانست روحی دیگر در آنان بدمد و انسجام آفرینی کند و این درس بزرگ است که مردم ایران هم نیاز به شادی‌های همگانی دارند و البته ظرفیت این شادی‌ها را هم خواهند داشت.

اگر ده‌ها مقاله جهانی و مستند و فیلم جهت ترمیم چهره ایران و ایرانیان جهت نمایش عمومی جهانی با صرف میلیون‌ها دلار ساخته می‌شد نمی‌توانست چنین اثر بزرگ جهانی داشته باشد. این‌یک فرصت است که ایرانیان خارج نشین را ارج نهاد و همت و غیرت آنان را برای کمک به هم‌میهنان خود در داخل کشور طلب کرد. مسئولان باید از این بازی درس سخت‌کوشی و ایثار بگیرند و با تلنگر بر خود جهت رفع یکی از بزرگ‌ترین موانع توسعه کشور یعنی جناح و باندبازی و تخریب و تهمت زدن‌ها فائق آیند و فقط به فکر اتحاد و همدلی باشند. تیم ملی یعنی عصاره ملت ایران یعنی اتحاد و همبستگی و یعنی ایثار و دلاوری و زمانی که این دیدگاه حاکم باشد تمام ایرانیان جهان باجان و دل آن را می‌ستایند. پس اگر مسئولان ملی رفتار نمایند شکی نیست که مردم آن‌ها را خواهند ستود و این اتحاد بین مردم و مسئولان یعنی یکی از بزرگ‌ترین دست‌های سیاسی و اجتماعی یعنی افزایش ضریب امنیت ملی برای کل کشور ایران که قطعاً همه گروه‌های سیاسی و مردم از آن منتفع خواهند شد.