بررسی حذف سختی کار فرهنگیان در جلسه با مسئولان دیوان محاسبات
تدبیر24»معلمان می‌گویند نسبت به احکام جدید، عدم افزایش 20 درصدی حقوق و حدف بند سختی کار و حق عائله‌مندی بانوان مجرد معترضند و این موارد در شرایطی حذف شده‌اند که پیشتر برای ترمیم حقوق فرهنگیان به فیش حقوقی آنها اضافه شده بود.

معیشت همواره یکی از مهمترین دغدغه‌های فرهنگیان است، آنها براین باورند میزان دریافتیشان با سختی کار معلمی متناسب نیست و در ماه‌های اخیر نیز فرهنگیان به حذف برخی بندها از فیش حقوقی خود معترض هستند به گونه‌ای که حق عائله‌مندی دختران مجرد، حق سختی کار معلمان و مدیران از فیش حقوقی آنها حذف شده است. 

معلمان در کمپین‌های اعتراضی خود براین مسئله تاکید دارند: "وعده افزایش 20 درصدی حقوق محقق نشد، بعد از ماه‌ها تاخیر در صدور احکام جدید، این احکام با افزایش 10 درصدی حقوق صادر شد و با چندین کاهش در بندهای مختلف همراه بود، با وجود اوضاع اقتصادی فعلی 10 درصد افزایش حقوق چه نیازی را پاسخ می‌دهد؟ علاوه براین چندی قبل شاهد کسر حق عائله‌مندی دختران مجرد بودیم. در مجموع 4 ماه انتظار معلمان نتیجه‌ای جز ناامیدی از شغلشان نداشت. چرا دغدغه‌‌های معلمان به عنوان تربیت کننده نسل فردا شنیده نمی‌شود و آموزش و پرورش انقدر مورد بی‌مهری دولت قرار گرفته است؟"

البته معلمان نگران اخباری نیز هستند که از حذف سایر موارد از فیش حقوقی آنها در ماه‌های آینده خبر می‌دهد. در همین رابطه سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش تاکید می‌کند که قرار نیست موارد جدیدتری از فیش حقوقی فرهنگیان حذف شود و حذف سختی کار نیز به دلیل الزام دیوان محاسبات انجام شده است.

وزیر آموزش‌وپرورش از ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس خبر می‌دهد چرا که دیوان محاسبات زیرمجموعه مجلس است. در این نامه خطاب به رئیس مجلس تاکید شده  با توجه به شرایط خاص امروز معلمان که می‌گویند حقوق ما اندک است و از همین مقدار ناچیز نیز حذف می‌کنند، حذف بند سختی کار مجدد بررسی شود.

طبق گفته بطحایی، براساس درخواست آموزش‌وپرورش قرار است جلسه‌ای با حضور مسئولان قضایی دیوان محاسبات و رئیس دیوان برگزار شود و راه‌حل‌هایی به دست آید تا بتوان بحث حذف سختی کار از حقوق معلمان را حل کرد.

همچنین در نامه‌ای که اخیرا از سوی حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس ارسال شده آمده است: وضعیت بند سختی کار و سایر مزایایی که حذف و کاهش آن در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته، در سایر دستگاه‌های اجرایی چگونه است؟ چرا مزایای دستگاه‌های دیگر قطع نشده است؟ این‌ها در جلسات با دستگاه‌های قانون‌گذار و نظارتی باید بیان شود.

او تاکید کرده است که براساس قانون بودجه 97 و استفساریه‌ای که تقدیم مجلس شد، باید میانگین افزایش حقوق فرهنگیان در سال 97 حدود 15 درصد باشد اما هم‌اکنون فرهنگیان از افزایش 6 تا 12 درصدی حقوق خود خبر می‌دهند که با حذفیاتی نیز مواجه شده است.

فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با اشاره به اینکه سعیدی اعتراضات معلمان به ما رسیده است، گفته است: باید این کمیسیون بررسی کند که اعتراضات آنها دربحث افزایش حقوق به چه مواردی است و اینکه آیا افزایش حقوق فرهنگیان مطابق با قانون مصوب مجلس بوده یا در حق معلمان اجحاف شده است و اگر مطابق با قانون مصوب مجلس نباشد باید آن را اصلاح کرد.