روحانی:
آمریکا هر جا قدم گذاشته، تروریسم گسترش یافته است
تدبیر24»روحانی که برای حضور در هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، دراین مصاحبه تلویزیونی افزود: ترامپ در جریان انتقادات خود از ایران گمراه شده است.

وی به کریس والاس مجری فاکس نیوز گفت: من از تعبیرات آقای ترامپ در مقابل تروریسم شگفت زده شده ام زیرا امروز آمریکا حامی تروریسم در منطقه ماست و هر کجا آنان رفته اند، تروریسم در آنجا گسترش یافته است.

روحانی در ادامه به دخالت ارتش آمریکا در سوریه بدون اجازه بشار اسد به عنوان نمونه ای از تروریسم آمریکایی در منطقه اشاره کرد.

رئیس جمهوری ایران افزود: آمریکا کشوری است که بدون مجوز دولت، از فضای هوایی سوریه برای بمباران خاک آن کشور استفاده می کند.

روحانی در پاسخ به سوال مجری فاکس نیوز در مورد آنکه آیا فرصتی در نیویورک وجود دارد که رهبران دو کشور این هفته با یکدیگر صحبت کنند؟ گفت: اگر ما به دنبال دستیابی به اهداف بالاتر برای منافع هر دو کشور  و مردمان طرفین هستیم، باید این دیدارها برنامه ریزی شود و مذاکرات باید براساس آن هماهنگ شود.

روحانی افزود: اما قبل از آن ما باید اعتماد متقابل ایجاد کنیم و اعتماد چیزی است که ترامپ از چارچوب آن خارج شده است. ما توافق (برجام) داشتیم. ترامپ بدون توجیه معتبر و غیرقانونی از توافق بین المللی خارج شد.

به گفته رئیس جمهوری ایران، بنابراین، اگر دولت ایالات متحده آمریکا مایل به صحبت است، باید شرایط لازم را ایجاد کند.

مجری فاکس نیوز در ادامه از روحانی پرسید، در کنار امریکا، دیگر کشورهای امضاء کننده توافق هسته ای 2015 مانند انگلیس، فرانسه و آلمان نیز از رویکرد واشنگتن در مقابل تهران حمایت می کنند، با این رویه می شود گفت که ایران و آمریکا دوباره وارد مذاکرات جدید برای توافق هسته ای جدید شوند گفت: ما یکبار به مدت دو سال با ایالات متحده آمریکا مذاکره کردیم و در طی یک دوره 17 روزه، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور خارجه آمریکا بدون بازگشت به کشورهایشان مذاکرات مداوم داشتند. این کار بسیار دشوار بود، اما ما به توافق نامه ای رسیدیم که به امضا طرفین رسید، و در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز قید شد، اما رئیس جمهوری آمریکا بدون دلیل و اسناد معتبر از این توافق خارج شد.  

روحانی تاکید کرد: بنابراین باید گفت ترامپ پایه و اساس اعتماد مورد نیاز را از بین برده است. زیرا من فکر می کنم بیش از موضوعاتی که به آن پرداخته می شود، اساسی ترین مسئله مورد نیاز اعتماد است و ترامپ اعتماد بین دو کشور را خراب کرد. بنابراین، این بسیار مهم است.

روحانی سپس پیشنهاد کرد که یک راه اساسی برای بازگرداندن اعتماد وجود دارد و آن رفع کلیه تحریم ها علیه کشورش است، که وی آن را نوعی تروریسم توصیف کرد.

وی ادامه داد: اعتماد باید احیا شود و اعتماد به نفس مستلزم از بین بردن فشارهای وارد شده به ملت ایران است زیرا آمریکا با تحریم های خود به وضوح نشان داده که حتی با فرزندان و افراد بیمار ما دشمنی دارد، آنها حتی در تهیه داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی نیز برای ما مشکل ایجاد کرده اند.  

روحانی افزود: این یک نوع تروریسم است. این غیر انسانی است و اگر این رویه متوقف شود قطعاً شرایط تغییر خواهد کرد و ما می توانیم در مورد بسیاری از موضوعات مختلف مورد علاقه دو طرف صحبت کنیم.