بابک جمال نویسنده و کارگردان:
سلبریتی ها در مجموعه مستند "بسمت پنجره باز "
تدبیر24»جهان امروز، جهان رقابت است. اسطوره‌ی رقابت، از مهم‌ترین اسطوره‌های جاری در ابعاد مختلف جهان امروز است. گویی در همه‌ی عرصه‌ها و در جای جای جهان و در هر امری، رقابت‌هایی برپاست. ستاره‌ها یا چهرهای مشهور و شناخته‌شده برای عموم، سلبریتی هستند. آن‌ها به کمک رسانه‌ها، محفل‌ها، گروه‌ها و با برندگی در رقابت‎ها در هر زمینه‌ای اعم از هنر، ورزش، علم، فناوری، نوآوری، جسارت، حماقت، هنجارشکنی، برهنگی، بددهنی، قلدری و...، سلبریتی می‌شوند و رسانه‌ها همواره به دنبال خبرهای آنان هستند. همه‌فهم‌بودن و همواره در دید همگان‌بودن، از فرد سلبرتی می‌سازد و در اغلب مواقع، هوادارن سلبریتی‌ها، نوعی ویژگی‌های خفیف یا شدید فرقه‌ای می‌یابند. به این ترتیب، سلبریتی با واژگانی همچون ستاره، سرشناس، شخصیت، مشهور، نام‌دار و مانند این‌ها نزدیک است اما با هر کدام این‌ها، تفاوت دارد. این است که ما در فارسی هم مثل بسیاری دیگر از زبان‌ها، سلبریتی را ترجمه نکرده‌ایم اما با آن، ترکیباتی مثل سلبریتی‌زدگی، سلبریتی‌شدن، سلبریتی‌گری، سلبریتی‌وار و مانند این‌ها ساخته‌ایم.بابک جمال نویسنده و کارگردان و تهیه کننده  مجموعه مستند "بسمت پنجره ای باز"در گفتگو با پایگاه خبری تدبیر۲۴ گفت:
یکی از دغدغه‌های اصلی من حواشی سبک زندگی سلبریتی های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و حقیقی ست و مدتها بدنبال ساخت چنین مجموعه ای بوده ام و بحمدلله صورت گرفت و آغاز شد.


نویسنده و کارگردان فیلم "تهران ساعت دو "ادامه داد:
با توجه به حجم بالای درآمد انواع تبلیغات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی توسط سلبریتی ها و نشر سبک غلط زندگی در بین اجتماع که به یک چالش مهم تبدیل گردیده است باید عوامل بروز این موضوعات توسط کارشناسان و جامعه شناسان و روانشناسان خبره تحلیل و بررسی شود و راهکارهایی برای حل این مسئله داده شود.


 
بابک جمال نویسنده کتاب "پاتر در یک بارانی"توضیح داد:
تحقیقات میدانی و پژوهش این مجموعه مستند" بسمت پنجره باز "حدود یکسال قبل توسط چند تن از پژوهشگران برتر کشور انجام گردید و پیش تولید این مجموعه دو ماه زمان برده است و گروه تولید حدود یک ماه و نیم  است که مشغول ضبط دو قسمت اول این پروژه هستند.


جمال این عکاس خبری در ادامه اشاره کرد: در این مجموعه ما در دو قسمت اول به سبک زندگی سلبریتی های هر صنف رفته ایم اعم از هنر و ورزش و پزشکی و سیاست و مذهب ...
حدود ۴۰ کارشناس مطرح در این مجموعه حضور دارند و به بحث و گفتگو درباره چالشها و ناهنجاریها و محاسن و معایب سلبریتی شدن می پردازند.بابک جمال خالق تابلو عکسهای نمایشگاه "مناجات با خدا" در فرهنگسرای اندیشه تهران بیان کرد:
کار به همت گروه عزیز و حرفه ای ام بخوبی جلو میرود و انشالله قسمت سوم و چهارم این مجموعه مستند بسمت پنجره ای باز" به فضای مقاومت(کتابهای مقاومت و مقاومت در هنر سینما و تئاتر  و معماری و سیاست و رسانه و ورزش  )  در ایران و جهان می پردازیم.نویسنده و کارگردان فیلم "شصت دقیقه در زمستان"ادامه داد:
مجری طرح این مجموعه ۱۲ قسمتی مستند موسسه و کانون فرهنگی هنری وصف یار  می باشد و برای رسانه ملی و فضای مجازی تهیه و تولید می گردد.
 این مجموعه مستند در سه استودیو مجهز و در چند بخش تهیه می شود و دو مجری به روایت موضوعات و گفتگو با کارشناسان می پردازند.

این خبرنگار و عکاس خبری توضیح داد:
در قانون کشور ما هیچ قانونی برای مالیات و  محدوده ای برای سلبریتی ها تعریف نشده که این خودش آسیبی به بدنه اجتماعی ست و در بخش دیگر هنوز مسئولین ما نتوانسته اند از تمام پتانسیلهای سلبریتی های مثبت برای ارتقای اخلاق در جامعه استفاده کنند که ما در این مجموعه مستند به تک به تک این مسائل توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان خبره می پردازیم.

بابک جمال مدیر موسسه فرهنگی هنری وصف یار در پایان گفت:
هزینه ای که سلبریتی های کاذب فضای مجازی روی دست اجتماع می‌گذارند جبران ناپذیر ست بعضا ورود پلان چالش رقص و بی احترامی به والدین و...وجود سایتهای قمار  به درون خانواده ها فاجعه ای بزرگ محسوب میشود که به آن پرداخته ایم.