معکوس شدن روند ازدواج با عاشقی جوانان و خطرات آن
تدبیر24»دکتر خدابخش احمدی در نخستین همایش ملی مداخلات در بحران و سلامت روان که به صورت مجازی، توسط جمعیت هلال احمر با همکاری سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد، به بیان دلایل طلاق و بحران طلاق پرداخت و اظهار کرد: باید غربالگری در خصوص زوجینی که درخواست طلاق دارند انجام شود تا زوجینی که ضرورتی برای طلاق آنها وجود ندارد با زوجینی که ضرورت طلاق برایشان مطرح است از یکدیگر تفکیک شوند. 


وی همچنین این را هم گفت که بسیاری از زوجین نه با هدف طلاق واقعی بلکه برای تداوم زندگی و ایجاد تغییراتی در همسر درخواست طلاق می‌دهند که ضرورت طلاق در چنین زوجینی دیده نمی‌شود. 


این عضو هیات علمی دانشگاه بقیه الله همچنین گفت: از سوی دیگر اما ضرورت طلاق برای برخی زوجین وجود دارد، چنین زوجینی حتی اگر برای طلاق اقدام نکنند باید شناسایی شوند چراکه بعضا تهدیدهای جانی برایشان وجود دارد که البته تعداد چنین زوجینی بسیار کم است و باید برای طلاق مسالمت آمیز به آنها کمک کرد. 


وی ادامه داد: جامعه ما آنگونه که باید خانواده محور نیست، قوانین ضد خانواده بسیار در جامعه وجود دارد و دانش خانواده‌ها بسیار ضعیف است. ما نیازمند آموزش و تربیت مردان هستیم، مردان اگر تربیت نشوند نر باقی می‌مانند و مرد نمی‌شوند. از سوی دیگر زوجین سعی دارند صد درصد روی پای خود بایستند و از خانواده‌ها کمک نمی‌گیرند و این عدم همیاری، ازدواج‌ها را لاغر کرده است. 


احمدی تصریح کرد: امروزه اختلالات شخصیت در میان زوجین بیش از اختلالات روانی منجر به بروز اختلاف می‌شود. طلاق نیز همانند بسیاری از بحران‌ها متشکل از  مسائل چندگانه‌ است و در بروز آن نظام حمایتی خانواده، نظام سنجشی فعال، نظام آموزش و مشاوره و درمان فعال و... موثر است. 


این روانشناس در پایان گفت: طلاق تنها ازدواج را فسخ می‌کند و نقش والدینی فسخ نمی‌شود و در هنگام ضرورت طلاق باید زوجین را در طلاق مسالمت آمیز یاری کنیم؛ از سوی دیگر ازدواج‌ها پس از طلاق نیز مخاطره آمیز است و پس لرزه‌های طلاق تا آخر عمر زوجین را درگیر می‌کند. مطابق با آمار، طلاق در حال افزایش است و این آمار حاکی از خطر ساز بودن این مساله برای جامعه است.