شبکه راهبردی یاران انقلاب اسلامی(شریان)؛
شکست سیاست وحدت اصولگرایان
داوود حشمتی- خبرگزاری فارس یکی از اعضای جلسات هماهنگی برای لیست‌های انتخاباتی، گفته بود که طیف پایداری در لیست‌ها با تمایل وارد نشد. بلکه آنها ناچار شدند «با پس‌گردنی» پایداری‌ها را وادار به ائتلاف کنند.
2 سبد رای اصولگرایان یک سبد واحد است که رای محدودی دارد. آنها با راه‌اندازی تشکل‌های جدید نمی‌توانند از میان دیگر سلیقه‌های شهروندان آراء جدید کسب کنند. لذا هر نوع تشکلی را طبیعتا دست کردن در سفره‌ای می‌دانند که «پدرخوانده‌ها متولی» آن هستند.
3 ارزیابی شانا این است که «شریان» از توانایی میدانی خوبی برای جلب آراء و خصوصا ایجاد ائتلاف در بین فعالان سیاسی در شهرستان‌ها برخوردار است. برای شانا تنها استفاه از ظرفیت بسیج‌های سراسر کشور باقی می‌ماند که معلوم هم نیست بخواهند از شانا حمایت کنند چراکه به لحاظ گفتمانی بدنه آنها به طیفی که شانا را تشکیل داده، نزدیکتر است تا به قالیباف و حدادعادل.
4 در لیست انتخاباتی تهران، شریان در کنار جریان پایداری و در مقابل شانا قرار خواهد گرفت و خطر اصلی برای قالیباف همین‌جاست.
5 این تصور در میان نیروهای ائتلاف (شانا) شکل گرفته است که دولت از همراهی اصولگرایان با او ناامید است. از طرفی دیگر تحت فشار نیروهای وفادار به خود قرار دارد تا ائتلاف شکننده که با «خواب‌دیدن‌ها» و یا «پس‌گردنی»زدن‌ها، شکل گرفته است را رها کند و راه خود را بپیماید.
دراین‌باره هنوز گفتنی‌های بسیاری هست، اما نتیجه اینکه:
اگر شریان با محوریت بذرپاش، همراهی پایداری و حضور دولتی‌ها تنها برای یک امتیازگیری موقت از شانا، نباشد (که به نظر می‌رسد نیست)، احتمالا در آینده شاهد واگرایی بیشتر در جریان اصولگرایانی خواهیم بود که فکر می‌کردند با یکدست کردن قدرت، کارآمدی ایجاد خواهد شد.
تمایل جریان پایداری و آنها که زیر سقف شریان جمع شدند، این است که قالیباف را به سرنوشت حدادعادل در مجلس هفتم دچار کنند. حامیان دولت هم می‌خواهند به قالیباف این پیام را منتقل کنند که بی‌خود منتظر یک‌دوره‌ای شدن رئیسی نباشد، بلکه باید به یک‌دوره‌ای شدن خودش مانند حدادعادل بیندیشد.
هیاهوی جریان قالیباف هم نشان می‌دهد «آنها پیام را به سرعت دریافت کرده‌اند» و از حالا حملات و مصاحبه‌های زنجیره‌ای آغاز می‌شود. اما آیا پایداری و شریان در این میان دست‌بسته آنها را تماشا خواهند کرد؟
منبع: روزنامه هم میهن