حماس مخالف توطئه
تدبیر24»اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در این تماس تلفنی عبدالله دوم، پادشاه اردن را در جریان آخرین تحولات سیاسی؛ به ویژه آنچه که به پرونده آشتی ملی مربوط می‌شود، قرار داد.

در این بیانیه آمده است که پادشاه اردن بر لزوم تلاش در جهت اولویت بخشی مجدد به آرمان فلسطین و مقابله با چالش‌های کنونی تاکید کرد.

طبق این بیانیه، طرفین در این گفت و گو بر اهمیت و تداوم هماهنگی در مرحله آتی تاکید کردند.
هنیه در این تماس تلفنی ضمن تشریح تحولات سیاسی اخیر فلسطین؛ به ویژه پرونده آشتی ملی، تاکید کرد که حماس به اجرای توافقنامه آشتی ملی ادامه می‌دهد.
هنیه با بیان اینکه دوران شکاف داخلی به سر آمده است و مرحله کنونی وحدت و انسجام ملی را می‌طلبد، نقش آفرینی اردن در زمینه به ثمر نشستن آشتی ملی را مورد تاکید قرار داد.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، وی ضمن اشاره به روابط مستحکم و تاریخی میان مردم فلسطین و اردن و یادآوری نبرد الکرامه و موضع اصیل حسین بن طلال، پادشاه فقید اردن در زمینه تامین آزادی شیخ احمد یاسین، بنیانگذار فقید جنبش حماس، افزود: «مردم فلسطین هرگز اهدای خون ملک عبدالله در جریان جنگ غزه و کمک مستمر پادشاهی اردن از طریق بیمارستان اردنی در غزه را فراموش نخواهند کرد.»
رئیس دفتر سیاسی حماس در این گفت و گوی تلفنی ضمن تاکید بر مخالفت این جنبش با هرگونه طرح مربوط به وطن جایگزین، افزود: «فلسطین، فلسطین است و اردن اردن.»
هنیه ضمن اشاره به تاکید حماس بر حفظ امنیت اردن، گفت: «امنیت اردن در حقیقت امنیت ماست، ما خواهان آن هستیم که اردن همواره قوی باشد و از امنیت و ثبات برخوردار باشد.»

از سوی دیگر، ملک عبدالله بر ادامه مواضع کشورش در زمینه حمایت از فلسطینیان در مقابله با چالش‌های کنونی تاکید کرد.