اگر آیت‌الله هاشمی این روزها در میان ما بود
تدبیر24»هاشمی در واکنش به تجمعات اخیر در شهرهای مختلف کشور به خبرنگار «انتخاب» گفت: در خصوص این شرایط شاخص‌ها و نصیحت‌هایی از امام سراغ داریم که می‌تواند راهگشا باشد. زمانی که در نوفل‌لوشاتو در خدمت امام بودم، در اوایل بهمن ۵۷ بود که از کاخ الیزه از طرف ژیسکار دستن، رییس‌جمهور فرانسه تماس گرفتند که نماینده کارتر می‌خواهد با امام ملاقات کند. امام اجازه دادند و او حدود ۱۰ شب خدمت امام رسید. حرف اساسی ایشان این بود که شما ایران نروید، چون وضع ایران در حال حاضر مناسب نیست و ممکن است برای شما خطراتی داشته باشد. گفتند در فرانسه بمانید و اگر خواستید محل اقامت خود را تغییر دهید. به محض خروج او، امام گفتند که روز جمعه به ایران خواهند رفت. این خبر را رادیو فرانسه پخش کرد و بختیار هم فرودگاه را بست. در نهایت پس از یک هفته امام روز ۱۲ بهمن به تهران رسیدند. پس از آن اتفاق در ایران از امام پرسیدیم که مبنای تصمیم آن روزشان چه بود؟ امام فرمودند: «کارتر که دوست من یا ملت من نیست و دلش برای ما نسوخته. بنابراین معلوم می‌شود توطئه‌ای در کار بوده که شاید با سفر من به ایران نمی‌شد آن را پیاده کرد و از این رو نمی‎خواستند در ایران باشم.»

هاشمی با نقل خاطره دیگری از امام ادامه داد: «در مجلس دوم تعدادی از نماینده‌ها با تندی صحبت می‌کردند و نقدهای تخریبی زیادی داشتند که رادیو اسرائیل روی این موضوع مانور می‌داد. واکنش امام این بود که «این تذهبون»؟ برای رادیو اسرائیل خوراک درست می‌کنید و اسرائیل را شاد می‌کنید؟»

رییس پیشین سازمان صداوسیما به خاطره دیگری از امام نیز اشاره کرد و گفت: «در مقطعی که اختلافاتی در دولت و بیرون از دولت به وجود آمده بود، خدمت امام رفتیم که ایشان فرمودند شما همه در یک کشتی نشتسته‌اید، اگر کشتی سوراخ شود همه غرق می‌شوید.»

هاشمی ادامه داد: «با این شاخص‌ها که از امام سراغ داریم، وقتی این ناآرامی‌ها شروع شد، دیدیم آقای ترامپ آمد و دلسوز ملت ایران شد؛ فردی که حتی اجازه خروج دارو از آمریکا برای ارسال به ایران را هم نمی‌دهد و از همان آغاز کارش، در بخشنامه‌های خود به طور مستقیم ایرانیان را خطاب قرار داد و مشکلات زیادی برای آنها ایجاد کرد و تقریبا به طور هفتگی علیه ایران صحبت کرده و ملت ایران را تروریست دانسته است. معلوم است که چنین فردی دوست ملت ایران نیست و بلکه دشمن ملت ایران است. مانند بقیه مقامات آمریکا که خواستند که ترامپ هر کاری می‌تواند انجام دهد یا رادیو اسرائیل و اعراب منطقه و حکومت‌هایی که تا به حال از در دشمنی با ما وارد شدند و حالا یک دفعه شدند دوست ملت.»

هاشمی درباره ناآرامی‌های اخیر گفت: «ممکن است بعضی از خواسته‌های معترضان گرانی و بیکاری حق باشد اما چنین افرادی از اینها حمایت می‌کنند نشان می‌دهند شیوه عملکرد گروه معترض شیوه درستی نیست؛ یعنی هم به زیان خودشان است هم به زیان نظام و ملت. باید ببینند که چه کسی از آنها  حمایت می‌کند.»

او در پاسخ به این سوال که اگر مرحوم آیت‌الله هاشمی امروز در میان ما بودند، چه واکنشی به این اتفاقات نشان می‌دادند، گفت: «آیت‌الله هاشمی همیشه خواهان رفاه ملت و آسایش مردم در سایه نظام جمهوری اسلامی بود؛ هیچگاه به دشمن میدان نمی‌داد و نگاهش صرفا به ملت بود؛ توکلش به خداوند بود و اعتقاد داشت در شرایط آرامش می‌شود در مملکت کار کنیم. آیت‌الله هاشمی شاگرد امام بود و در این شرایط نیز راه و روش امام را در پیش می‌گرفت. مانند برخی از اتفاقاتی که پیش‌تر رخ داده بود و ایشان آمد و توانست اوضاع را کنترل کند تا مسائلی که به زیان ملت است، رخ ندهد.»

هاشمی ادامه داد: اکنون نمی‌توانم به طور قطعی اظهار نظر کنم که اگر آقای هاشمی اکنون در میان ما بودند، چه واکنشی نشان می‌دادند اما شیوه ایشان این بود که از این مسائل جلوگیری کند اما روش و تشخیص ایشان بسته به شرایط بود. در هر صورت آیت‌الله هاشمی به گونه‌ای رفتار می‌کرد که معترض هم راضی باشد نه این که با اعمال زور و فشار قضیه را تمام کند. در واقع منطق ایشان همان «و جادلهم بالّتی هی احسن» بود و با روش مسالمت‌آمیز و خیرخواهانه سعی می‌کرد این مسائل اتفاق نیفتد.»