بخش خصوصی؛ پایه رشد اقتصادی خيرخواهان

بخش خصوصی؛ پایه رشد اقتصادی

اقتصاد ایران در حالی وارد سال پایانی سند چشم‌انداز ۲۰ ساله ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۳ می‌شود که موفقیت کمی در جامه عمل پوشاندن به هدف رشد اقتصادی برای تبدیل ایران به اقتصاد اول منطقه مطابق با این سند داشته است. در واقع انتظار طبیعی این بود که دستیابی به رشد اقتصادی بالا و مداوم و به‌تبع آن ایجاد مشاغل جدید برای انبوه جوانان جویای کار، هر اولویت دیگر مدنظر حکومت را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.
ایران قوی هاشمی‌طبا

ایران قوی

همچون سال‌های گذشته، در روز 22 بهمن مردم ایران در راهپیمایی سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یعنی بیست‌و‌دوم بهمن حضور یافتند و خاطره پیروزی انقلاب و نیز شهدای انقلاب و دفاع مقدس را گرامی داشتند. انقلابی که با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی پیروز شد و مردم اعم از خواص یا عوام با برداشت خود -‌هر‌چند متفاوت- از آن استقبال کرده و بر آن پای فشردند
جمعه ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ - 2024 April 19
r_khv
سهم نمي‌خواهند
كالبدشكافي بیانیه روزنه‌گشايي؛
عتقدم بيانيه روزنه‌خواهي و اعتقاد به مشاركت انتخاباتي در اين دوره، فارغ از درستي يا نادرستي تحليل‌ها، ديدگاهي با لحاظ كردن خير جمعي و مبتني بر طبيعت تحول‌خواهي شكل گرفته است. بپذيريم كه پيچيدگي شرايط ايران امروز و شيوه مواجهه غير‌اصولي و بن‌بست‌آفرين مسوولان تصميم‌گيري سياسي به خصوص انتخابات، موجب دشواري در نظريه‌پردازي و تصميم‌گيري‌ است. بايد پذيرفت كه تحليل و تبيين شرايط سياسي و اجتماعي در وضعيت حاضر بغرنج است. در اين شرايط پيچيده بايد از هر ديدگاه جديدي استقبال و آن را جدي تلقي كرد. اگر در تلاش‌هاي فكري انديشمندان حوزه علوم اجتماعي جست‌وجو شود.
r_khv
نفت برنت از مرز ۷۰ دلار عبور کرد
قیمت نفت روز سه شنبه تحت تاثیر رشد خوش بینی به دورنمای تقاضا برای سوخت در فصل سفرهای تابستانی آمریکا از مرز ۷۰ دلار عبور کرد.
طلای جهانی در قله ۵ ماهه ایستاد
قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر ارزش ضعیفتر دلار و رشد فشارهای تورمی افزایش یافت و نزدیک به بالاترین حد پنج ماه گذشته ایستاد.
کشف کِرم زنده‌ ۱۰ سانتی‌متری در مغز جوان چینی
پزشکان چینی یک کرم ۱۰ سانتی‌متری را از مغز یک مرد جوان بیرون کشیدند.
افزایش ۷ تا ۱۲ درجه‌ای دمای هوا در برخی استان‌ها
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش ۷ تا ۱۲ درجه‌ای دمای هوا در برخی مناطق کشور طی امروز و فردا (۱۱ و ۱۲ خرداد) خبر داد.
شکست پرسپولیس از استقلال
استقلال با برتری ۴ بر ۳ در ضربات پنالتی به مرحله نیمه نهایی جام حذفی صعود کرد.
بیرانوند: امیدوارم برای جوانان الهام‌گر باشم
سنگربان تیم ملی فوتبال ایران امیدوار است که در آینده بتواند موفقیت های بیشتری به دست آورد. او زندگی خود را یک الگوی برای جوانانی می دانند که می خواهند از صفر شروع کنند.
علامت ثبات در بازارها
بررسی آمار‌های معاملاتی هفته گذشته نشان می‌دهد که در هفته قبل، ۵۴۰ میلیارد تومان از گردونه معاملات سهام و حق تقدم خارج و ۴۰۱ میلیارد تومان وارد صندوق‌های درآمد ثابت شد. به نظر می‌رسد با فروکش کردن نسبی انتظارات تورمی، بازار ارز و طلا مجددا از ثبات برخوردار شده است و در سایه وضعیت مبهم بورس، پول‌های سرگردان دوباره صندوق‌های درآمد ثابت را به عنوان پناهگاه اصلی سرمایه‌ها انتخاب کرده‌اند.
سایه جنگ غزه بر آینده روابط آمریکا و اعراب
تجاوز اسرائیل به غزه، آزمون جدیدی برای روابط میان کشورهای شورای همکاری و آمریکاست که این امر سؤالاتی را درباره نگاه آمریکا به نظام منطقه‌ای که مبتنی بر روابط اقتصادی به‌جای حل اختلافات سیاسی و شکاف‌های تاریخی است، مطرح کرده است.
دستور تاریخی لاهه به اسرائیل
کارشناسان اندیشکده شورای آتلانتیک حکم اولیه دیوان دادگستری بین‏‌المللی را بررسی می‏‌کنند
بررسی دنیای اقتصاد از روند رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده را در سه سناریو
عاقبت تورم سال ۱۴۰۲
بررسی‌ آمارهای به ثبت‌رسیده از ماه‌های قبل نشان می‌‎دهد که تورم ماهانه در 10ماه ابتدایی سال جاری به‌طور میانگین 2.5درصد بوده است. اگر این نرخ را معادل رویکرد واقع‌بینانه و معتدل در نظر بگیریم و فرض کنیم تورم بهمن و اسفند ماه سال جاری در همین سطح حفظ خواهد شد
آیا جنگ غزه بر بحران اوکراین تأثیر گذاشته است؟
با آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس یکی از نخستین پرسش‌هایی که مطرح شد این بود که این موضوع چگونه و مهم‌تر اینکه چقدر بر بحران اوکراین تأثیر خواهد گذاشت. بسیاری از ناظران بین‌المللی نیز وقتی به سناریوسازی برای تبیین و تحلیل این بحران در ظرف روابط بین‌الملل می‌پرداختند، به تأثیر آن بر بحران اوکراین توجه می‌کردند و بعضی حتی مدعی بودند که روسیه پشت این ماجرا قرار دارد تا جنگ اوکراین به حاشیه برود
محسن هاشمی رفسنجانی:
مگر در همه خیابان‌ها و ساختمان‌ها حجاب‌بان داریم که در مترو داریم؟
اگر در سراسر تهران و ایران، براساس قانونی مشخص در خیابان‌ها، کوچه‌ها، پیاده‌روها و ساختمان‌ها از حجاب‌بان و تذکر‌دهنده رسمی امر به معروف استفاده می‌کنیم، در متروی تهران هم از آن استفاده شود. ولی حال چگونه است که شبکه متروی تهران تافته جدا بافته از همه مکان‌ها شده است.
کورسوی امید در تایید صلاحیت های کاندیدای مجلس
حال که همچنان شورای نگهبان سعی در روشن نگه‌داشتن امید به تأیید صلاحیت‌ها را دارد باید دید نتیجه عملکرد این شورا درنهایت سرنوشت انتخابات را چگونه رقم خواهد زد.
استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا:
اقتصاد ایران دیر یا زود فرو می‌پاشد
این تفکر ایجاد شده بعد از جنگ در حوزه اقتصاد، اکنون آنچنان ذی نفعان گسترده و متعددی دارد که تداوم وضع فعلی اقتصاد را، بیشتر در راستای تامین منافع خود می بیند و با سوق دادن جامعه به سمت بی سابقه ترین نابرابری ها، اقتصاد ایران را به ورطه فروپاشی کشانده است!
نظرات منتشره: ۱ درصف انتشار: ۰
بسیج عمومی خیاطان برای دوخت "ژاکت خلق"
کت و شلوار مائو و تغییر چهره چین
تغییر ظاهر جمعیت در هر شهر چین پس از سال ۱۹۴۹ میلادی یکی از فوری‌ترین تاثیرات تغییر رژیم بود. هر دو لباس بلند چینی و کت و شلوار سبک غربی کنار گذاشته شدند. مقررات پوشاک برای کارمندان بخش دولتی وضع و اجرا شد و ژاکت "سون یات سن" تحت عنوان "ژاکت خلق" به مثابه پوشش استاندارد تعیین شد.
tr_sar
منتقدین
tl_sar

نتیجه حرف روحانی ۱۰ سال بعد در اغتشاشات دیده شد

۱۰ سال پیش رئیس جمهور وقت اعلام می‌کند دولت مسئول بهشت و جهنم مردم نیست؛ نتیجه این نگاه در ذهن دولتمرد هشت تا ۱۰ سال بعد در کف خیابان‌ها و در اغتشاشات دیده می‌شود.

چرا انتخابات پیچیده اما پیشرو است؟

انتخابات، میدان نزاع خروس‌جنگی‌ها یا معرکه‌گیری بزن‌بهادر‌ها نیست که مردمی کنجکاو، ساعتی در هیاهوی آن جمع شوند و جیغ و سوت بزنند. بعدش هم احیانا معلوم شود جیب چند نفر را در شلوغی زده‌اند. انتخابات، مسابقه خدمتگزاری است و آداب چنین مسابقه و چنان خدمتی باید رعایت شود. برآیند این مسابقه باید امنیت، آسایش، عزت، اقتدار، نشاط و امید بیشتر یک ملت باشد، و نه سرشکستگی و دوقطبی شدن و پسرفت قدرت ملی، چنانکه در سیرک انتخاباتی آمریکا دیدیم.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱

نشانه‌های امید در سال جدید

شواهد بسیاری حکایت از آن دارند که سال پیش‌روی با گشایش‌های فراوانی همراه است. شواهدی که این کلام امیرالمومنین علیه‌السلام را به ذهن می‌نشاند. در حکمت ۲۰۹ نهج‌البلاغه آمده است؛ «‌لَتَعْطِفَنَّ الدُّنْيَا عَلَيْنَا بَعْدَ شِمَاسِهَا عَطْفَ الضَّرُوسِ عَلَى وَلَدِهَا.... دنيا همچون شتر بدخويى است كه بعد از چموشى به ما روى مى‌آورد و شير خود را به دیگران نداده و براى فرزندش نگاه می‌دارد‌»
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۳
bl_box