ايران و مثلث جديد بازار نفت‌ عليرضاسلطاني

ايران و مثلث جديد بازار نفت‌

به نظر مي‌رسد از اين پس بايد کم‌کم به جاي کلمه اوپک از کلمه کشورهاي عمده توليدکننده نفت استفاده و به کاربرد آن عادت کرد
تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا مینو مرتاضی

تشدید خشونت‌های خانگی علیه زنان در ایام کرونا

فرهنگ‌ها به دلیل نقشی که در ساخت نقش‌ها، انتظارات و ارزش‌ها در جامعه و خانواده دارند، در گسترش یا کاهش خشونت‌ها در جامعه و خانواده نقش موثر ایفا می‌کنند.
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 12
کد خبر: ۱۱۱۷۷۹
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۵
وزیر نیرو گفت: با اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت مصرف برق که از 19 خردادماه در بخش دولتی آغاز شد، تاکنون 2 هزار مگاوات کاهش مصرف صورت گرفته که این مساله بسیار قابل توجه است.
تدبیر24»رضا اردکانیان امشب با حضور در برنامه نگاه یک با بیان اینکه در همه استان‌ها ساعت کار اداری تغییر یافت و همین مساله نیز موجب شد تا شاهد کاهش بار در شبکه باشیم، اظهار کرد: تنها در تهران 250 اکیپ به منظور نظارت بر نحوه مصرف ادارات دولتی بسیج و موجب شد که اکنون شاهد کاهش مصرف برق باشیم.

به گفته وی، اگر این میزان صرفه‌جویی صورت نمی‌گرفت علاوه بر خاموشی‌های قابل ملاحظه لازم بود که برای تامین این 2 هزار مگاوات، یک میلیارد و 600 میلیون یورو سرمایه‌گذاری صورت بگیرد.

وزیر نیرو با تاکید به این مساله که از 55 هزار مگاوات اوج بار مصرف حدود 21 هزار مگاوات مربوط به تجهیزات سرمایشی است، عنوان کرد: براساس اطلاعات منتشر شده دمای آسایش بدن بین 23 تا 25 درجه تعیین شده است و اگر دمای کولر گازی از 18 درجه به 25 درجه افزایش یابد می‌توان تنها از این طریق 4 هزار مگاوات صرفه‌جویی را انجام داد.

اردکانیان با بیان اینکه افزایش دما در بسیاری از مناطق جهان موجب تلفات متعدد شده است، گفت: در چهارشنبه گذشته در جمهوری آذربایجان به دلیل افزایش بار شبکه ناشی از دستگاه‌های سرمایشی بلک‌اوت در شبکه این کشور صورت گرفت که تاکنون نیز اثرات مخرب آن باقی مانده است.

وی درخصوص آخرین وضعیت مصرف برق در ایران نیز گفت: امروز پیک بار 55 هزار و 225 مگاوات ثبت شد و تنها در نقاط مختلف کشور شاهد 1000 مگاوات خاموشی بوده‌ایم که امیدواریم در روزهای آینده با افزایش مدیریت مصرف و کاهش دما این میزان کاهش یابد.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که چرا خاموشی‌ها از قبل اطلاع‌رسانی نمی‌شود، گفت: اگر قرار باشد خاموشی با برنامه‌ای صورت بگیرد می‌بایست از طریق شرکت‌های توزیع اطلاع‌رسانی انجام شود اما گاهی اوقات به دلیل بروز برخی حوادث در شبکه شاهد خاموشی هستیم که امکان اطلاع‌رسانی آنها وجود ندارد.

اردکانیان درخصوص وضعیت صادرات برق و شایعاتی که در خصوص این مساله طی روزهای اخیر منتشر شده است، تصریح کرد: امکان تبادل برق ایران با کشورهای دیگر وجود دارد چراکه ما قصد داریم به عنوان هاب انرژی منطقه مطرح شویم اما باید گفت در شرایط پیک به هیچ عنوان صادراتی از سوی ایران به کشورهای دیگر صورت نمی‌گیرد.

به گفته وی، به طور کلی ظرفیت صادرات 1300 مگاوات برق از ایران وجود دارد که در زمان غیرپیک به کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان صادر می‌شود و در حال حاضر نیز از کشور ترکمنستان، آذربایجان و افغانستان حدود 700 مگاوات برق دریافت می‌کنیم.

وی درخصوص آخرین وضعیت آب خوزستان گفت: طرح‌های آبرسانی به خوزستان از حدود یک سال پیش آغاز شد و بعد از اینکه دولت این طرح‌ها را به تصویب رساند خردادماه سال گذشته این طرح‌ها به مرحله اجرا درآمد و توانستیم 95 کیلومتر خطوط لوله 2 هزار با قطر دو متر را اجرایی کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در طول 11 ماه طرح‌های زیربنایی خوزستان در حوزه آب به بهره‌برداری رسید، عنوان کرد: در روزهای اخیر به دلایل مختلف کیفیت آب کارون دچار مشکل شد که یکی از دلایل آن موضوع کاهش باران‌ها است.

اردکانیان با بیان اینکه امسال در کشور نسبت به بلندمدت شاهد 30 درصد و نسبت به سال گذشته 26 درصد کاهش بارندگی هستیم، گفت: در برخی از استان‌ها همچون سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس و کرمان این میزان تا 80 درصد نیز کاهشی بوده است.

وی با اشاره به دلایل کاهش کیفیت آب کارون گفت: برداشت‌هایی که در طول مسیر صورت گرفت موجب شد تا کیفیت آبی که به پایین‌دست منتقل می‌شود، کاهش یابد. علاوه بر این نیز ورود پساب‌های مختلف و فاضلاب نیز در کاهش طعم و شوری آب این منطقه بی‌تاثیر نبوده است.

وزیر نیرو ادامه داد: علاوه بر این پیشروی آب دریا به رودخانه کارون نیز موجب کاهش کیفیت آب این رودخانه شد اما با پیگیری‌های صورت گرفته و صبر و شکیبایی مردم توانستیم اقداماتی را انجام دهیم و باید اعلام کرد که در حال حاضر آب این منطقه بسیار گوارا و شیرین است.

اردکانیان با اشاره به شایعاتی که در این مدت منتشر شد، گفت: عده‌ای از افراد در دور از مرز ایران به هوس افتادند تا از شرایط پیش آمده سوءاستفاده کنند. اما با همکاری و اقداماتی که صورت گرفت خوشبختانه توانستیم در ظرف زمان کوتاهی این مشکل را برطرف کنیم و طرح غدیر 2 با 550 میلیارد تومان اعتبار به طور کامل اجرایی شد.

وی درخصوص انتقال آب به کویت گفت: شایعاتی نظیر این مساله که ایران آب را به کویت و یا به کشورهای دیگر صادر می‌کند به طور کامل مورد تکذیب است اما من انتظار ندارم که این مسیر شایعه‌سازی متوقف شود ولی این انتظار می‌رود که مردم نسبت به چیزهایی که می‌شنوند آگاه‌تر باشند.

وزیر نیرو درخصوص جزئیات انتقال آب به کویت اظهار کرد: 15 سال پیش یعنی در سال 1382 که بنده معاون آب وزارت نیرو بودم پیشنهادی درخصوص انتقال آب ایران به کویت مطرح شد و این کشور نیز تمایل زیادی به واردات آب از ایران داشت لذا تفاهمنامه‌ای در این راستا منعقد شد که برخی از افراد نیز در آن زمان موافق و برخی افراد نیز مخالف بودند اما به طور کلی به دلیل بحث‌های تغییر اقلیم و احتمالاتی که داده می‌شد در آینده کشور با شرایط خشکسالی مواجه باشد و نتوان به یک تعهد بلندمدت پایبند بود، هیچ‌گاه این تفاهم‌نامه به قرارداد منجر نشد.

اردکانیان تصریح کرد: وزارت نیرو هیچ برنامه‌ای برای صادرات آب ندارد و شایعاتی که در مورد این مسائل گفته می‌شود تنها به دلیل کارشکنی در حوزه آب است.

وی درخصوص وضعیت سدهای کشور گفت: در حال حاضر سدهای کشور نسبت به سال قبل با کاهش 25 درصدی مخازن روبه‌رو هستند. به‌گونه‌ای که از تعداد 1157 شهر، تعداد 334 شهر با جمعیت 34 میلیون نفر با مشکلات کم‌آبی مواجه شدند که برای گذر از این تنش آبی وزارت نیرو برنامه‌هایی را در نظر گرفته است.

وزیر نیرو کنترل کیفیت آب، سرعت بخشیدن به طرح‌های آبرسانی را جزء طرح‌های وزارت نیرو در این راستا دانست و افزود: دو هفته قبل دولت اجرای 195 پروژه در 280 شهر را با سرمایه یک‌هزار و 20 میلیارد تومان مورد تصویب قرار داد که در حال حاضر نیز استارت اجرای این طرح‌ها زده شده است که امیدواریم با همکاری و مدیریت مصرف مشترکان بتوانیم تابستان را بدون مشکل سپری کنیم.

اردکانیان تصریح کرد: اگر بتوانیم بهره‌وری آب را در بخش کشاورزی 10 درصد افزایش دهیم، می‌توانیم نیاز آب شرب در بخش خانگی، تجاری و صنعتی دو برابر جمعیت فعلی کشور پاسخگو باشیم لذا لازم است که در این حوزه تمهیدات لازم اندیشیده شود.

به گفته وی، لازم است که جانمایی صنایع به خوبی انجام شود و به موضوع آمایش سرزمین و آب‌محور در زمان اجرای یک صنعت توجه شود. چراکه در شرایط کنونی وضعیت منابع آب نمی‌توان نسبت به انجام این‌گونه کارها بی‌تفاوت بود.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها