عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود عباس عبدي

عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود

پس از انتشار خبر اظهارات دادستان محترم تهران درباره رييس كل سابق بانك مركزي و ايراد اتهام به او مبني بر تضييع 30 ميليارد دلار و 60 تن طلا، دولت نيز بيانيه‌اي در نقد اين رفتار و گزارش منتشر كرد كه در جاي خود قابل توجه بود، به ‌ويژه آنجا كه به زمان اعلام آن اشاره كرده است. بدون در نظر گرفتن اعتبار نكات ذكر شده عليه او، به نظر مي‌رسد كه پاسخ به چند نكته ضروري است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۶۶ آرشیو
تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن حمید یزدانیان

تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن

در بین ایرانیان چنان سخن از پیوندهای باستانی قوم یهود و ایرانی و عظمت شاهان هخامنشی میزند و مردم ایران را به باستان گرایی سوق می دهد که...
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۵۰
يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - 2022 August 07
کد خبر: ۱۲۱۴۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳
تقلیل گرایی
تدبیر24»فیروز قاسمی - فروکاستن یک پدیده بزرگ به یک پدیده کوچک. « هنری دیوید ثارو می گوید: بهای هر چیز را به میزان عمری می سنجم که باید بی درنگ یا در دراز مدت، در ازای معاوضه با آن پرداخت. بطور مثال صنعت سینما « هنر، خلاقیت، قوه تخیل، نوآوری، تکنیک، تکنولوژی و...» این پدیده بزرگ در دست اندازهایی« که من و شما به دفعات به آنها اشاره نموده ایم » بالا و پائین شده است. ولی هیچگاه از حرکت باز نمانده، و همواره با ورود جوانانی خوش فکر، نوآور و خلاق و... با پشت سر گذاشتن موانع موج نو در هنر صنعت سینما به وجود آوردند.
در دوره ای از شکل گیری سینمای ایران، اکران فیلم های خارجی منتهی به ایجاد انگیزه برای رقابت و در پی آن ساخت آثار ماندگار در میان نسل هایی از فیلمسازان با موضوع های اجتماعی و چالش انگیز که معرف به موج نو در سینما شدند، بود. به همین خاطر مخاطبین بی شمار برای تماشای فیلم های سینمای محصول ایران در صف های طولانی ساعت ها پشت گیشه بیلت سینما به انتظار ایستادند.

بدین جهت عدم اکران فیلم های خارجی و تنها سینمای داخلی، با ترس از سانسور که خود سانسوری را در پی دارد. رقابت و نوآوری در ژانرهای سینمایی با موضوع های بکر میان فیلمسازان را کنار می زند و به کندی پیش می برد. و مخاطب علاقمند به تماشای فیلم در پرده عریض سینما را از سینما دور می کند. از این جهت سینما ضعیف و کوچک می شود.
از این‌رو‌ با تحلیل و بررسی نقاط قوت و ضعف و اوج و فرود صنعت سینما، در جهت رسیدن به نتیجه مطلوب می بایست علایق و سلایق را کنار گذاشت. و با انتقاد درست و مناسب به این موضوع پرداخت.

ضمن آنکه سربسته، گذرا، با علامت، و... به موضوع های مورد اشاره و هم چنین، سینمای مستقل، خانه سینما با صنف های مستقل، جشنواره بین المللی فیلم فجر، سرمایه گذار در سینما، سالن های سینما، مسئله اکران فیلم، تهیه و تولید فیلم در دفاتر یا استودیوهای فیلمسازی غیر وابسته به بودجه دولت، بخش خصوصی واقعی غیر خصولتی و... مبهم باقی می ماند.
یکی از این موضوع ها که در جهت درآمد برای صنعت سینما بسیار مهم است و نیاز مبرم به تحلیل و بررسی دارد. جشنواره بین المللی فیلم فجر است -- همانطور که از عنوان آن پیداست محل عرضه و نمایش فیلم های تولید شده از کشورهای مختلف است. که علاوه بر رقابت در جهت دستیابی جوایز از جشنواره، زمینه عرضه و تقاضا فیلم های تولید شده و تبادل فرهنگی میان کشورها را نیز فراهم می کند، و همچنین در جذب اسپانسرهای برند، بین المللی نیز حایز اهمیت است.

به همین جهت با مثبت اندیشی، تعلقات و سلیقه را باید کنار گذاشت و با کلیدهایی که به دست می آید، درها را باز کرد، و با حل مسئله به درک کاملی از آن رسید. و با شور و اشتیاق به مطالب سودمند و حائز اهمیت که نقش مطلوب در پیشبرد هنر صنعت سینما در نقد و تحلیل و... دارد، پرداخته.

ضمن آنکه از نقد غیر مسوولانه و یا نقد با ریشخند و ملامت هیچ نفعی که عاید نمی شود، بلکه به کار صدمه می زند، و تکذیب آن را دشوار می کند. در مقابل نقد درست، گنجه ها را می گشاید، اتاقکهای تاریک و... را در معرض دید روشنائی قرار می دهد. و با دیدن نقاط قوت و ضعف، با در نظر گرفتن ارزش و اعتبار نقد در جهت درمان زخم به آن می پردازد.
نقد درخور در دل تاریکی اشعه ایی می تاباند، نکته یی را روشن می کند، و در پر تو روشنائی نور راه تازه و معتبر را نشان می دهد...

در ادامه: »
نقد با خرده گیری و مته به خشخاش گذاشتن، و همچنین با به کار بردن عبارت، خیلی بد، پیش پا افتاده، سطحی، بی محتوا و... با فاصله گرفتن، از مهیار و میزان های ثابت، به اصل نقد لطمه وارد می کند. و می تواند، به اثر هنری و... یا فیلم هنرمندان جوان تازه کار که با شور و اشتیاق فیلم خود را آماده نمایش برای عموم می کنند صدمه بزند. در حالیکه نقد منصفانه از قدر و منزلت کار نمی کاهد و می کوشد، راه تازه را به هنرمندان نشان دهد، و موجب تقویت اثر و توافق درونی آنها شود.
ادامه دارد
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها