شرایط بغرنج است، اما می‌شود آن را درست کرد‌ حسين راغفر

شرایط بغرنج است، اما می‌شود آن را درست کرد‌

پارامتر تأثیر مخرب روانی ناشی از تحولات حوزه سیاست خارجی تا چه اندازه می‌تواند بر اقتصاد و بازار اثرگذار باشد؟
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۳۸ آرشیو
رمز قرآن از حسین آموختیم جواد اطاعت

رمز قرآن از حسین آموختیم

کربلا فقط عرصه تضاد وتقابل نيست.اين پايگاه عشق وانحطاط پرده هاي ديگري هم دارد.کربلا صحنه ايستادگي، مقاومت، پاکبازي ودفاع ازآرمانهاي مقدس است
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۴
جمعه ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - 2023 September 22
کد خبر: ۱۲۱۸۲۰
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
اولین تصویر پانورامای ۳۶۰ درجه که توسط دوربین‌های نصب شده بر روی مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) ثبت شده است، توسط ناسا منتشر شده که محل فرود این ماموریت در "دهانه جیزرو" را نشان می‌دهد.
تدبیر24»ناسا اولین عکس پانورامای ۳۶۰ درجه با کیفیت HD را که توسط دوربین‌های نصب شده روی مریخ نورد "استقامت" گرفته شده، از زمان لمس سیاره سرخ در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ تاکنون منتشر کرده است. این تصویر ترکیبی که در روز مریخی سوم این ماموریت ثبت شده است، اولین تصویر از تصاویری است که قرار است این مریخ نورد با آنها به کشف اسرار سیاره سرخ بپردازد.

رساندن یک مریخ نورد بر سطح مریخ کاری بسیار دشوار است. سال‌ها زحمت و صدها میلیون دلار هزینه صرف طراحی، ساخت و راه‌اندازی نسل بعدی کاوشگر رباتیک مریخ شد که مأموریت آن پس از جان سالم به در بردن از شرایط سخت پرتاب، سفر طولانی به مریخ در محیط سرد فضا و شرایط دشوار فرود در یک دهانه برخوردی معروف به "دهانه جیزرو"، جستجوی نشانه‌های حیات باستانی در مریخ است.

به دنبال انتشار تصاویر ثابت با وضوح بالا از این مریخ نورد و فیلم‌های دراماتیکی که در هنگام فرود ضبط کرده است، اکنون یک تصویر پانورامای HD از محل فرود در "دهانه جیزرو" منتشر شده است.

در مجموع ۱۴۲ تصویر توسط دوربین "Mastcam – Z" با قابلیت بزرگ‌نمایی گرفته شده و برای ایجاد کلاژ با هم ترکیب شده‌اند. در سال‌های آینده از این دوربین‌ها برای عکس‌برداری دقیق و با وضوح بالا از شرایط جوی و سنگ‌های موجود در سطح بایر سیاره سرخ استفاده می‌شود که ممکن است سرنخ‌هایی را در مورد وجود حیات در مریخ در خود داشته باشد. همچنین برخی از نمونه‌های شناسایی شده توسط این دوربین‌ها توسط مریخ نورد نمونه برداری می‌شوند و سال‌های آینده برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی به زمین آورده خواهند شد.

دوربین‌های نصب شده روی "استقامت" قادر به کشف جزئیاتی به عرض ۳ تا ۵ میلی‌متر در محیط اطراف مریخ نورد هستند.

طی سال‌های آتی "استقامت" چندین تصویر پانوراما از منظره‌های سیاره سرخ ثبت خواهد کرد، اما این مریخ نورد به تنهایی به اکتشاف مریخ نمی‌پردازد. پرواز بالگرد "نبوغ"(Ingenuity) یکی از جذاب‌ترین نکات این ماموریت است که اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود، اولین هوانوردی خواهد بود که در جایی جز زمین به پرواز درمی‌آید.

این بالگرد که اخیراً ناسا سیگنالی به آن ارسال کرده تا اطمینان حاصل کند که سلامت است، چشم انداز جدیدی از سطح مریخ ارائه می‌دهد و به عنوان یک نمایش فناوری برای اکتشاف رباتیک هوایی مریخ در آینده عمل می‌کند.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها
نیازمندیها