ظریف را قربانی نکنید غلامرضا کریمی

ظریف را قربانی نکنید

صرف‌نظر از اینکه فایل مصاحبه محرمانه دکتر ظریف چگونه لو رفت و چه کسانی در داخل و خارج از این موضوع سود برده و خواهند برد، از یک دیپلمات حرفه‌ای در این سطح بسیار بعید بود.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
از دیپلماسی تا میدان ناصر ذاکری

از دیپلماسی تا میدان

انتشار نوار مصاحبه وزیر امور خارجه کشورمان دو اصطلاح «دیپلماسی» و «میدان» و تقابل این دو را در سطح جامعه مطرح کرد و واکنش‌های بسیار متفاوتی را بین جریان‌های مختلف سیاسی به‌ دنبال داشت.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 12
کد خبر: ۱۲۲۵۶۹
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴
فوتبال ایران بعد از گذشت ۴۰ روز از انتخابات فدراسیون و روی کار آمدن تیم مدیریت جدید، همچنان در گیرودار مشکلات گذشته و تصمیمات بعضا شائبه‌برانگیز از سوی رئیس جدید این فدراسیون است.
۴۰ روز از روی کار آمدن تیم مدیریتی جدید و در راس آن‌ها شهاب‌الدین عزیزی خادم به عنوان رییس فدراسیون فوتبال می‌گذرد. رئیس جدید و مدیران همراهش در شرایطی وارد این فدراسیون شده‌اند که تقریبا در هر بخشی، می‌توان چندین مشکل کوچک و بزرگ را یافت اما علاوه بر رسیدگی به این امور، مسائل و مشکلات دیگری هم به طور روزانه خبرساز می‌شود.

در این گزارش به اتفاقات کوچک و بزرگ در این فدراسیون و نحوه مدیریت و تصمیمات تیم جدید فدراسیون فوتبال نگاهی خواهیم‌ داشت که می‌توان بر این اساس به یک دیدگاه اولیه نسبت به مدیران جدید فدراسیون فوتبال دست یافت.

* میزبانی بحرین و شکایت ایران از AFC به CAS

عزیزی‌خادم و علاقه‌مندان به فوتبال در آخرین روزهای سال گذشته، با شوک بزرگی مواجه شدند. سلب حق میزبانی تیم ملی در انتخابی جام جهانی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا و برگزاری این مسابقات به صورت متمرکز در بحرین، موضوعی بود که مدیران فدراسیون و اهالی فوتبال را نسبت به آینده نگران می‌کند.

برگزاری مسابقات در بحرین یعنی دشوارتر شدن کار تیم ملی و احتمال از دست رفتن جام جهانی ۲۰۲۲ قطر که ضررهای مادی و معنوی بسیاری را برای فوتبال ایران به دنبال دارد و این موضوع به این معنی است که عزیزی‌خادم و همکارانش در دوره حاضر جام جهانی را تجربه نخواهند کرد.

در نتیجه آن‌ها بعد از چندین مرحله نامه‌نگاری با کنفدراسیون فوتبال آسیا، اکنون به دادگاه داوری ورزش مراجعه کرده‌اند تا قبل از برگزاری این رویداد، بتوانند آخرین تلاش‌های خود را برای پس گرفتن میزبانی انجام دهند یا از تکرار فاجعه برای مسابقات آینده جلوگیری کنند.

* آماده سازی تیم ملی برای رقابت‌های انتخابی جام جهانی

همانطور که گفته شد، علاوه بر حضور در جام جهانی قطر، مسائل مالی و پاداش‌های فیفا از دیگر مواردی است که فدراسیون فوتبال روی آن حساب باز کرده است. به همین علت مهم‌ترین ماموریت عزیزی خادم و همکارانش در روزها و ماه‌های آینده آماده‌سازی هر چه بهتر تیم ملی است.

عزیزی خادم در این مدت زمان کوتاه اقدامات موثری در جهت تدارک اردویی در کیش با آماده‌سازی یک زمین تمرین مناسب، رزرو پرواز چارتر برای تیم ملی، استخدام دستارهای جدید برای اسکوچیچ، و ... انجام داده است اما مهم‌ترین موضوع تدارک بازی دوستانه است که در ماه‌های اخیر تیم ملی از این موضوع رنج برده است.

تیم ملی با عبور از این مرحله، می‌تواند ضرر و زیان‌ها ناشی از شکست‌های تیم ملی در دوران ویلموتس را جبران کند و در موقعیت بهتری برای مرحله سوم انتخابی جام جهانی قرار گیرد.

* تغییر زیرساخت‌های فوتبال

از اولین اقدامات عزیزی خادم در فدراسیون فوتبال می‌توان به تعیین کارگروهی برای تغییر ساختار سازمان لیگ فوتبال اشاره کرد. رئیس جدید معتقد است ساختار فعلی جوابگوی فوتبال نیست و قصد دارد سازمان لیگ را از اداره فدراسیون فوتبال خارج و به باشگاه‌ها محول کند؛ مشابه اتفاقی که در کشورهای اروپایی از جمله در انگلیس رخ می‌دهد.

در نتیجه تیم حقوقی و فنی برای این منظور تعیین شده و باید دید این اتفاق چه زمانی به واقعیت بدل می‌شود و در عمل چه اتفاقی رخ می‌دهد و آیا تغییر آشکار و مثبی به وقوع خواهد پیوست.

* انتصاب‌های شائبه برانگیز

مهم‌ترین انتقادات در ۴۰ روز گذشته مربوط به انتصاب‌ها و مدیرانی است که عزیزی خادم آن‌ها را به عنوان همکاران خود برگزیده است. در واقع تا به حال اهالی فوتبال از انتخاب‌های رئیس جدید شگفت زده شده‌اند و این موضوع تاحدودی فوتبالی ها را نگران کرده است. کما اینکه عزیزی خادم در مصاحبه اخیر خود به این موضوع اشاره کرده و واقف است که انتصاب‌هایش چندان راضی کننده نبوده اما او فعلا دلایل خود را برای هر انتخابی دارد و می‌گوید سعی کرده طیفی از مدیران را انتخاب کند که وزنه اقتصادی آن‌ها سنگین‌تر است.

با این حال در حوزه‌ای مانند تیم ملی فوتبال و انتخاب مجتبی خورشیدی به عنوان یک فرد ناشناخته در فوتبال، انتقادات پابرجاست و توضیحات عزیزی‌خادم هم به اندازه کافی راضی کننده نیست و همچنان شایعات حول محور این انتخاب وجود دارد.

هنوز تغییر و تحولات و انتصاب‌های عزیزی خادم کامل نشده که او وعده داده که رایزنی با چهره‌های فوتبالی از طریق میرشاد ماجدی آغاز شده است. باید دید عملکرد عزیزی خادم تا چه حد اهالی فوتبال را ترغیب به همکاری می‌کند.

به گزارش ایسنا، تا به حال عزیزی خادم به نواقص و ایرادهای مختلف و همین‌طور برنامه‌های خود برای سروسامان دادن به این اوضاع سخن گفته که در همین حین اشاراتی هم به مدیریت سابق شده که آن‌ها مسبب وضعیت موجود هستند. اگر چه عاملان و علت وضعیت کنونی فوتبال مشخص است، اما انتظار می‌رود تیم جدید از جمله عزیزی خادم که با علم به این وضعیت پای به عرصه گذاشته‌اند، انرژی خود را روی بهبود اوضاع نابسامان فوتبال ایران منعطف کنند تا چهار سال بعد خودشان هم گرفتاری مشکلی نشوند که مدیران سابق را از صحنه فوتبال حذف کرد.

برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها