عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود عباس عبدي

عادلانه و بدون تبعيض رسيدگي شود

پس از انتشار خبر اظهارات دادستان محترم تهران درباره رييس كل سابق بانك مركزي و ايراد اتهام به او مبني بر تضييع 30 ميليارد دلار و 60 تن طلا، دولت نيز بيانيه‌اي در نقد اين رفتار و گزارش منتشر كرد كه در جاي خود قابل توجه بود، به ‌ويژه آنجا كه به زمان اعلام آن اشاره كرده است. بدون در نظر گرفتن اعتبار نكات ذكر شده عليه او، به نظر مي‌رسد كه پاسخ به چند نكته ضروري است.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۲۵ آرشیو
تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن حمید یزدانیان

تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن

در بین ایرانیان چنان سخن از پیوندهای باستانی قوم یهود و ایرانی و عظمت شاهان هخامنشی میزند و مردم ایران را به باستان گرایی سوق می دهد که...
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۱۰۶
پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 08
کد خبر: ۱۲۳۱۳۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی:
هدف از اجرای توزیع هوشمند مرغ منجمد و تخم مرغ بازاررسانی و دسترسی مستقیم و بی واسطه شهروندان به محصولات تنظیم بازاری است.
اخیرا سازمان وزارت جهاد کشاورزی برای سامان دهی بازار دست به اقدامات قابل توجهی زده است. از تصمیم این وزارتخانه برای توزیع اینترنتی مرغ و تخم مرغ باقیمت مصوب گرفته تا افزایش سقف واردات مرغ برای جلوگیری از افزایش قیمت این کالای پرمصرف. البته که این‌ رویکرد توزیع اینترنتی صرفا به مرغ و تخم مرغ بسنده نشده و آقای وزیر قول توزیع شکر، روغن، برنج و مرغ گرم با نرخ تعزیراتی به صورت هوشمند اینترنتی درب منزل در کنار مرغ منجمد و تخم مرغ گرم را هم داده است.  البته که هدف از اجرای توزیع هوشمند مرغ منجمد و تخم مرغ  بازاررسانی و دسترسی مستقیم و بی واسطه شهروندان به محصولات تنظیم بازاری است .قطعا به طور قطع با اجرای این طرح، دست دلالان و واسطه گران از بازار این محصولات حذف خواهد شد.
اما تشریح آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی و تداوم  ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ۴ قلم کالا تا اطلاع ثانوی نیز از دیگر سیاست وزارت جهاد کشاورزی است. درواقع با وجود حرف و حدیث ها برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی این وزارتخانه بر اختصاص این ارز برای واردات نهاده‌های دامی، روغن، گندم و دارو تاکید دارد.
باید تاکید داشت که اعلام رسمی قیمت کالاهای اساسی به مردم و تولید کننده  برای مدیریت و تنظیم بازار نیز از دیگر تلاش های مثبت این وازرتخانه است به هرحال اعلام قیمت مصوب هم موجب آرامش بازار می شود و هم  تخلفات احتمالی را کاهش می دهد.
اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی بویژه کمیسیون کشاورزی اقدامات انجام گرفته در وزارتخانه جهاد کشاورزی را مثبت قلمداد می کنند و از تعادل نسبی بازار به واسطه ی اعمال سیاست های مناسب جهت تامین کالاهای اساسی مردم سخن می گویند.
علیزاده برمی عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی در گفتگو با روزپلاس در رابطه با اقدامات وزارت جهاد کشاورزی گفت:وقتی دولت آقای رییسی روی کارآمد متاسفانه هم به لحاظ وضعیت واردات نهاده ها هم به لحاظ وضعیت جوجه ریزی و هم تولید تخم نطفه دار که منجر به جوجه ریزی و مرغ مادر و تولید جوجه ی گوشتی میشود نظام ما چیزی حدود شش ماه عقب افتاده بود.
 وی تاکید کرد:متاسفانه دولت سابق این موضوع را رها کرد و طبیعتا بازار با یک تلاطم بسیار زیادی روبرو شده بود که نتیجه آن صف های مرغ و تخم مرغ از طرف مردم بود. این موارد را حتما همه یادشان است اما اتفاقی که افتاد همکاری خیلی قوی دولت و مجلس بعد از روی کارآمدن  آیت الله رییسی بود. در این مدت چند تا کار برای تعادل بازار انجام شد یکی اینکه دولت ارز مجدد 4200 تومانی را در جلسه سران قوا تصویب کرد که  نتیجه این شد که واردات نهاده ها افزایش پیدا کرد تا آرامشی در وضعیت دامداری ها و طیور اتفاق بیفتد که تقریبا هم اجرایی شد و اگر وضعیتی که آن دوره داشتیم را با الان بخواهیم مقایسه کنیم شاهد آرامش در وضعیت دامداری ها ،مرغداری ها و  گوشت و تخم مرغ چه بصورت صنعتی و چه سنتی هستیم.

علیزاده افزود: کار دیگری که توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام شد بحث واردات تخم مرغ نطفه دار برای جبران عقب ماندگی ها بود که این مورد هم تاحدود زیادی انجام شد و بعد از آن هم واردات جوجه یک روز ه برای جبران عقب ماندگی ها صورت گرفت .
وی در ادامه گفت: با دستور وزارت جهاد کشاورزی مقداری مرغ منجمد هم با قیمت بیست تومان به بازار تزریق شد اما این تصمیم و اعمال این سیاست سبب شد تا جلوی سرعت گران شدن مرغ تازه تا مقدار زیادی گرفته شود. این کار هم انجام شد و انتظار هم این بود که آرام آرام بازار به تعادل برسد اما یک مشکلی در این وضعیت بازار به اسم شبکه توزیع وجود دارد! بدین معنی که  تولیدی که انجام می گیرد قسمت قابل توجهی از شبکه توزیع خارج می شود لذا باید فکری برای این شبکه توزیع انجام بگیرد که این کارها در وزارت کشاورزی در مرحله انجام است و سه کار مهم در این خصوص هم انجام گرفته. یکی بحث اعلام رسمی قیمت ها بود که مردم کاملا متوجه قیمت اقلام باشند در واقع هم مغازه دار و هم مردم نسبت به این موضوع قیمت ها مطلع باشند و هم اینکه اگر مورد تخلفی پیش می آید به سیستم نظارت بازرسی گزاش دهند تا بتوان تخلفات را تا حد زیادی پایین آورد.لذا  این کار انجام شد و این روند ادامه دارد .
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی ادامه داد:مورد دیگر آن است که واسطه ها حذف شوند همین  الان مجموعه هایی هستند که می توانند فروش اینترنتی این  کار را انجام دهند و مستقیما از تولیدکننده جنس را بدست مصرف کننده برسانند و در این مسير واسطه ها حذف شوند.
وی خاطرنشان کرد:  آماری که من گرفتم این است که در مجموعه یک آرامش نسبتا خوبی در بازار مرغ و تخم مرغ به وجود آمده است البته نه اینکه گرانی مطلقا تمام شده ؛ خیر !اما ارامش نسبی  بر بازار حاکم است و اقداماتی که در رابطه با نهاده ،خوراک دام ،جوجه یک روزه  و تخم مرغ نطفه دار انجام شده به رسیدن به نتیجه مطلوب  نزدیک است.
علیزاده درپایان گفت: تصورم این است که انشالله از این به بعد بازار تعادل خیلی بهتری داشته باشد و آرامش بیشتر شود و مردم عزیز ما دغدغه ی مرغ و تخم مرغ نداشته باشند. هم به وفور کالاها باشد و هم به قیمت ثابتی مردم خریداری کنند که انشالله تداوم این سیاست و رویکرد در وزارت جهاد کشاورزی منجر به حل مشکلات مردم شود.

منبع: روزپلاس
برچسب ها: روزپلاس
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها