شرایط بغرنج است، اما می‌شود آن را درست کرد‌ حسين راغفر

شرایط بغرنج است، اما می‌شود آن را درست کرد‌

پارامتر تأثیر مخرب روانی ناشی از تحولات حوزه سیاست خارجی تا چه اندازه می‌تواند بر اقتصاد و بازار اثرگذار باشد؟
تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن حمید یزدانیان

تحلیلی پیرامون تنش آذربايجان و ارمنستان و پیامدهای داخلی آن

در بین ایرانیان چنان سخن از پیوندهای باستانی قوم یهود و ایرانی و عظمت شاهان هخامنشی میزند و مردم ایران را به باستان گرایی سوق می دهد که...
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴
سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - 2023 January 31
کد خبر: ۱۲۳۶۸۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۹

شاید شما هم مثل من فکر می کردید که با زیاد کار کردن می توانید ثروتمند شوید که من پس از مدتی که در زمینه برنج کار کردم متوجه شدم که این مسئله کاملا غلط است، یکی از دوستانم که یکی از تاجران بزرگ در این زمینه بود حرف قشنگی زد که آن را آویزه گوشم کردم تا توانستم به آنچه که می خواهم برسم، او گفت به جای کار زیاد، تغییر و سپس هوشمندانه کار کن.

برنج شمال ایران

قیمت برنج شمال ایران درجه یک و انواع برنج ایرانی شمال صادراتی بیشتر از همه به میزان عرضه این محصول در سال زراعی مورد نظر بستگی دارد.

در کنار آن کم آبی، خشکسالی و افزایش دستمزد جزء مسائل عمده در قیمت گذاری این محصول به شمار می آید.

تولید و کاشت برنج در سه استان شمالی ایران یعنی استان گلستان، مازندران و استان گیلان سابقه تاریخی دارد بطوری که از زمان های کهن شالیزار های شمال ایران محلی برای تولید برنج مرغوب ایرانی بوده است.

مردمانی زیادی نسل در نسل در پی کاشت برنج کسب درامد می کرده اند، برنج هاشمی، برنج طارم، برنج علی کاظمی، برنج شیرودی، برنج صدری و برنج فجر جزء انواع برنج ایرانی هستند.

برنج صدری خود به انواع دم زرد، دم سیاه و دم سفید تقسیم می گردد، برنج هاشمی جزء برنج های کاملا ایرانی می باشد که اولین بار کشاورزی به نام آقای یوسف هاشمی زاده در زمین زراعی خودش آن را کشف کرد.

برنج گلستان ایرانی

از گذشته تا به حال خرید برنج گلستان ایرانی مرغوب در الویت افرادی بوده که سعی داشته اند قیمت برنج گلستان ایرانی را برای ارسال به کشورهای دیگر ثابت و مناسب نگه دارند.

با توجه به این که بخشی از برنج هاشمی گلستان با کیفیت ایرانی به کشورهای اروپایی و از جمله آلمان صادر شده است، امکان خرید برنج ایرانی در این کشور در سال گذشته وجود داشته است.

این در حالی است که حجم تولید برنج ایرانی محدود است و امکان عرضه و صادرات آن به کشورهای خارجی وجود ندارد.

با این وجود شاهد صادرات بیش از صدها تن برنج در چند سال گذشته به مقاصد صادراتی مختلف در خارج از کشور بوده ایم که این امر تامین برنج برای بازار داخل را با چالشهایی رو به رو کرده بود.

لازم به ذکر است قیمت برنج ایرانی گلستان در فصول مختلف تغییر می کند و با خرید عمده محصول می توان بقیمت خوبی خریداری نمود.

برنج دودی دم سیاه

در میان برنج ها قیمت برنج دودی دم سیاه نسبت به انواع دیگر مقرون به صرفه می باشد.

دودی کردن برنج نیز کار بسیار ساده ای است.

مردم در زمان های گذشته با روشهای مختلف به نگهداری مواد غذایی می پرداختند به طوری که آن محصول را علاوه بر فصل خود در فصلهای دیگه هم داشته باشند.

برای مثال یکی از این روشها که در مورد برنج دودی هم استفاده می کردند دودی کردن بود.

با این روش می توانستند حتی در زمستان هم برنج داشته باشند و برنجی که از این روش به دست می آمد برنج دودی نام گرفت.

پس از به دست آمدن پیشرفتهایی در صنعت نگهداری مواد غذایی مثل استفاده از مواد نگهدارنده یا بسته بندیهایی که هوا درون آن نمی رود، رفته رفته روشهایی که در بسته بندی مواد غذایی در رابطه با نگهداری آنها استفاده می شد.

کم کم کنار گذاشته شد اما در مورد برنج دودی این روش کنار گذاشته نشد بلکه بیشتر هم شد و این امر نه بخاطر نگهداری برنج بلکه به خاطر این بود که طعم و بوی آن نسبت به برنج معمولی خیلی بهتر می شد.

بخاطر همین طعم و بوی خوب آن زحمت دودی کردن آن را به جان می خریدند و در تفریحات خود از آن استفاده می کردند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها