نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 22
کد خبر: ۵۶۰۰۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۷

مجلس در زمان جلیلی کجا بود؟!

این‌که مجلس نه در هشت سال دفاع مقدس و نه در آن هشت سال دولت احمدی‌نژاد در امور هسته‌ای دخالت نکرده است خوب نبوده و دودش در چشم ملت رفته و فکر نکنند که نتیجه کارشان خیلی مشعشع و درخشان بوده است
 تدبیر24:  این‌که مجلس نه در هشت سال دفاع مقدس و نه در آن هشت سال دولت احمدی‌نژاد در امور هسته‌ای دخالت نکرده است خوب نبوده و دودش در چشم ملت رفته و فکر نکنند که نتیجه کارشان خیلی مشعشع و درخشان بوده است. ما باید از روشی که در مجلس آمریکا اعمال می‌شود درس بگیریم
خیلی از پدیده‌ها را مقدس می‌کنیم و وقتی مقدس کردیم دیگر دست هیچکس به آن نمی‌رسد با این کارها به مقدسات توهین می‌کنیم
یک تحلیلگر مسائل سیاسی، رسیدن کشور به توسعه سیاسی را از مهمترین دستاوردهای توافق وین عنوان کرد و در عین حال ایراداتی را به برخورد با تحلیل‌های ارائه شده در مورد آن وارد دانست.
صادق زیبا‌کلام در همایش اصلاح‌طلبان شهرستان‌های کهگیلویه با اشاره به جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی افزود: مجلس شورای اسلامی جایگاه مهمی در قانونی اساسی دارد، اما متاسفانه بعضی وقت‌ها این سوال پیش می‌آید که مجلس در کجا قرار دارد؛ تجربه نشان داده وقتی مجلس در موضوعات مهم مملکتی دخالت نداشته و امور به مسئولان سپرده شده حاصل کار رضایت‌بخش نبوده است.
وی با اشاره‌ به رویدادهایی که مجلس در مورد آن‌ها سکوت کرده است و انتقاد از این رویکرد، حساسیت امروز مجلس بر سر مسئله هسته‌ای را «کار خوبی» دانست و اظهار کرد: بدترین پاسخی که ما اصلاح‌طلبان می‌توانیم به مجلس بدهیم این است که شما در هشت سال گذشته کجا بودید؟ در 6 سالی که آقای جلیلی مذاکره می‌کرد کجا بودید؟
وی دخالت مجلس در امور مهم کشور را ضروری خواند و گفت: این‌که مجلس نه در هشت سال دفاع مقدس و نه در آن هشت سال دولت احمدی‌نژاد در امور هسته‌ای دخالت نکرده است خوب نبوده و دودش در چشم ملت رفته و فکر نکنند که نتیجه کارشان خیلی مشعشع و درخشان بوده است. ما باید از روشی که در مجلس آمریکا اعمال می‌شود درس بگیریم. آن‌ها برنامه‌های خود را به صورت زنده پخش و ترجمه می‌کنند. خوشحالم که می‌بینم کمیسیون امنیت ملی مجلس ما هم وزیر خارجه و تیم مذاکره کننده را به مجلس می‌برند و از آن‌ها سوال می‌کنند. اتفاقا مجلس باید تیم مذاکره کننده را به صلابه بکشد نه این‌که بگوید این‌ها وکلای ما هستند و از حقوق ما باید دفاع کنند، باید ببینیم آیا این توافقی که صورت گرفته به نفع ملت ایران و مملکت ما هست یا نه."وی تاکید کرد: "این که باید مجلس در راس امور باشد و در امور نظام مداخله کند، نظام مردم سالاری است؛ نظام مبتنی بر مردم‌سالاری هم باید چند اصل داشته باشد تا بتوانیم بگوییم مردم‌سالاری است؛ عزل و نصب، اراده و قدرت، مردم و پاسخگو بودن از اصول مهم نظام مردم سالاری است و این‌ گرایش که همه چیز محرمانه باشد، جای تاسف دارد."
زیبا کلام با بیان این‌ اعتقاد که «موضوع هسته‌ای بیش از آن‌چه به خیر و صلاح مردم باشد بیشتر در خدمت یک جریان سیاسی بوده که از آن به نفع غرب‌ستیزی بهره‌برداری شده است» بحث هزینه و فایده را یک امر مهم در مسئله هسته‌ای خواند و گفت: چرا هزینه و فایده نباید بر هسته‌ای مطرح شود؟
وی اقتصاد دولتی را فاسد خواند و گفت: تا زمانی که اقتصاد وابسته به دولت باشد حتی با وجود توافق هسته‌ای هیچ گونه رشدی نخواهد داشت.
وی هم‌چنین با اشاره به انتخابات پیش رو از آن‌چه به عنوان «عبور از رد صلاحیت» تعبیر کرد، به عنوان «مهمترین مشکل طیف اصلاح‌طلبان» یاد کرد و انسجام درونی آن‌ها را خواستار شد.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
محمد
|
Finland
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
3
مرد طناز ایران دوست دایم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
2
2
خوب میشی
مطمئنم، تو هم امیدوار باش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
2
1
شما که اینقدر صاحب نظری
یک نظر در مورد جایگاه مجلس در دوران رضاخان جانت هم بگو
نظر شما: