نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 23
کد خبر: ۵۶۱۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۰

اختیار کامل پرسنل پزشکی در انتخاب نظام قدیم و جدید

سرانجام تصمیم گرفته شد که پرسنل پزشکی اعم از پرستاران و غیر پرستاران بین نظام قدیم و جدید برای دریافت حقوق به طور دلخواه انتخاب کنند.
 تدبیر24:  حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ضمن بازدید از باشگاه خبرنگاران جوان در نشستی خبری صمیمانه با خبرنگاران حوزه بهداشت درمان باشگاه خبرنگاران با اشاره به دومین سالگرد رأی اعتماد خود از مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آن زمان اعلام کردند که برای رفع بحران‌ها ستادی تشکیل خواهیم داد تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها، دسترسی آسان به دارو نقاط محروم را پوشش دهیم. امروز اعلام می‌کنم با توجه به محدودیت‌های بسیاری که در تأمین نیروهای تخصصی داشتیم توانسته‌ایم بیش از 4هزار متخصص و بیش از 2 هزار طبیب عمومی را عادلانه توزیع کنیم.

وی افزود: با گسترش شبکه‌های بهداشتی بیش از 10 میلیون نفر تحت پوشش شبکه‌های بیمه‌ای قرار گرفته‌اند تا جایی که به ازای هر 50 هزار نفر یک مرکز جامع خدمات سلامت وجود دارد همچنین در این مدت 1500 خانه بهداشت تجهیز و تکمیل شده است و به طور کلی بیش از 95 درصد مردم تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار گرفته‌اند.

وزیر بهداشت در خصوص میزان رضایت افراد به ویژه پرستاران از طرح تحول سلامت عنوان کرد: این طرح در دو نوبت ارزیابی شد تقریباً حدود 50 درصد از کارکنان قبل از تغییرات اعمال شده به دلیل کمبود دریافتی و پرسنل ناراضی بودند پس از مطرح شدن طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد آمار جدید در دست نداریم.

وی در پاسخ به گلایه‌های پرستاران از طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد اظهار کرد: برای کسری حقوق پرستاران مطالبه‌ای تحت عنوان کارانه در نظر گرفتیم در این طرح همه پرستاران و غیر پرستاران به یک نسبت حقوق دریافت می‌کنند به عبارت دیگر در طرح جدید اضافه کاری،‌ تشویق و رابطه‌ها حذف شده و پرداختی‌ها به عدالت نزدیک‌تر شده اما اشکال اصلی این طرح که نارضایتی‌هایی را هم به همراه داشته میزان متفاوت دریافتی دو نفر با مدرک و سابقه‌کاری یکسان بوده است.

وی اضافه کرد: بنابراین رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به همراه معاونین حوزه بهداشت تصمیم گرفتند تا کادر پزشکی را در انتخاب نظام قدیم و جدید برای دریافت حقوق خود مختار کنند.

عدم وجود منابع کافی برای پرتوکاران
هاشمی در خصوص حق اشعه پرتو‌کاران عنوان کرد: متأسفانه از سال 88 تا به امروز حق اشعه  به پرتوکاران پرداخت نشده است زیرا دولت و مجلس منبع کافی برای آنها در نظر گرفته‌‌اند اما از نظر ما این کارکنان این حوزه جز طلب‌کاران دولت محسوب می‌شوند و محق هستند.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت دو منبع درآمد اصلی دارد یکی از این منابع یک درصد مالیات بر ارزش افزوده معادل دو هزار و سیصد میلیارد تومان است که منابع مصرفی آن از سوی دولت مشخص شده است. منبع دیگر درآمد وزارت بهداشت از ده درصد هدفمندی یارانه‌ها است که بخش‌های مصرفی آن نیز به طور واضح مشخص شده‌اند و نمی‌توان برای غیر از این حوزه‌ها هزینه کرد چرا که دیوان محاسبات عملکرد را بررسی می‌کنند.

نظارت بر آب و مواد غذایی حمایت قوه قضائیه را می‌طلبد
هاشمی با تأکید بر لزوم نظارت بر بخش‌های مختلف خصوصاً آب و غذا اظهار کرد: سازمان غذا  و دارو 90 بازرس در سراسر کشور برای نظارت مواد غذایی در نظر گرفته است. طرحی در دست داریم که طبق آن حدود چهار هزار ناظر برای امر بازرسی در نظر گرفته شده‌اند و اغلب آنها مردم هستند.

وی ادامه داد: محقق شدن این طرح تا پایان سال جاری حمایت‌های جدی از طرف قوه قضائیه را برای برخورد با متخلفین می‌طلبد و قوه قضائیه با اصلاح قوانین می‌تواند بسیار تأثیر گذار واقع شود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر به جای رئیس جمهور بودید چه کارهای با سلامت مردم را ممنوع می‌کردید، عنوان کرد: مهمترین اقدامی که دولت و مجلس می‌تواند انجام دهند توجه به عوامل مرگ و میر مردم است که از شایع ترین عوامل مرگ و میر ایرانیان میتوان به بیماریهای غیر واگیر، تصادفات و .. اشاره کرد.

تصادفات نیز بیشترین سال‌های عمر ایرانیان را می‌گیرد علاوه بر این‌ها مصرف دخانیات باید مورد توجه قرار گیرد در این راستا مجلس میتواند با دفع عوارض باعث کاهش مصرف رضایت شود‌.

وی همچنین اضافه کرد: بارها اعلام کرده‌ایم که چشم طمعی به عوار ض ناشی از کالاهای آسیب رسان نداریم زیرا سلامتی مردم به سود ماست علاوه بر موارد یاد شده نه باید برای بیماری‌های قلبی عروقی سکته و عوامل آسیب رسان مانند رسانه‌ها ( باخنده) نیز برنامه در نظر گرفت در واقع باید از پرداختن به مواردی که مسئولین را ناکارآمد نشان می‌دهند بپرهیزند.

هاشمی در پاسخ به این سوال که با توجه به وقت گیر بودن آموزش و پژوهش چطور وقت کردید که وزارت را قبول کنید و وزیر شوید، اظهار کرد: آقای روحانی طی دو سخنرانی از من درخواست کردند که این پست را قبول کنم .من با پیشنهاد کردن افرادی از جمله دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری فعلی سعی در نپذیرفتن این سمت داشتم تا این که رئیس جمهور گفتند اگر اهل استخاره هستید استخاره کنید من هم گفتم این کار را به شما محول می‌کنم سرانجام پس از گذشت 5 روز با بنده تماس گرفتند و من شروع به کار کردم.

وی راجع به عملکرد وزارت بهداشت در این مدت افزود: تا به امروز عملکرد وزارت خانه راضی کننده بوده است امیدوارم که هنگام ترک وزارتخانه نیز مسئولیت را با آبرویی واگذار کنیم زیرا معمولا در نیمه دوم دولت عملکرد‌ها در سراشیبی قرار گرفته است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مدیریت زمان جبهه و جنگ گفت: فرهنگ آن زمان با زمان حال متفاوت بوده است به خصوص در بخش‌های مدیریتی آن روزها اغلب به دنبال رفتن بودند درحالیکه اکنون همه به دنبال ماندن و میز هستند.

وی ضمن اشاره به خاطرات دوران جبهه می‌گوید: در دوران جنگ فوق برنامه‌ای برای آب رسانی به روستا‌ها داشتیم که با همت و پشتکار به جهاد و سازندگی مبدل شد استفاده از تجربیات کسب شده در آن زمان بی تاثیر نخواهد بود البته ناگفته نماند که در حال حاضر همکاران با همان روحیه در حال خدمت هستند.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سخت بودن دریافت بودجه از دولت اذعان کرد: گرفتن پول از هر کس کار سختی است با وجود چندین وزیر و هزینه‌های متعدد طبیعتا دریافت بودجه رقابتی است. اما به طور کلی پشت درماندن  برای دریافت بودجه بیشتر که به سلامتی مردم منجر می‌شود ارزش بسیاری دارد.

وی همچنین ادامه داد: البته بخشی از درآمد‌های دولت هم به دلایل مختلف از جمله تحریم گذشته بدین ترتیب با وجود قانون برای بودجه هر وزارتخانه دولت ضمن کمبود‌های فراوان منصفانه منابع را توزیع می‌کند.  

وزیر بهداشت در مورد بخش‌های مغفول مانده نیز این گونه توضیح داد: سیاست‌های کلی که همان نامه‌ی ابلاغ شده در 18 فروردین ماه سال گذشته هستند
مغفول مانده است که در صورت اجرایی شدن رسالت ما انجام می‌شود.

قاضی زاده هاشمی راجع به اخبار ناراحت کننده عنوان کرد: اگر ابتدا و انتهای خبر حذف شود به طوری که منظور گوینده ما با مطلبی که خواننده یا شنونده دریافت می‌کند متفاوت باشد قطعا ناراحت کننده است اگر سوال و جواب هر دو در کنار یکدیگر عنوان شود از نظر اخلاقی شرعی و قانونی صحیح‌تر است.

وی با اشاره کوتاهی به نخستین تلفن همراه خود گفت: من سال 75 صاحب تلفن همراه شدم که به سفارش یکی از وزرای وقت آن زمان دریافت کردم در روز اول از 20 تماسی که با من گرفته شد 15 تای آن درخواست ویزیت و جراحی بود به همین خاطر آن را کنار گذاشتم تا به زمان وزارت که آقای زارع نژاد تمام نرم افزارها را به من دادند به طور کلی این نرم افزارها مفید نیستند و بلکه ملال‌آور هم هستند.

وزیر بهداشت در پاسخ به میزان صرفه جویی پولی برای جیب مردم اظهار کرد: مرکز علمی آمار ایران درصد کاهش را برای جمعیت شهری و روستایی به طور متوسط 21 درصد در بیمارستان‌های دولتی و همچنین 17 درصد کاهش هزینه‌های کمر‌شکن سلامت را اعلام کرده است.

وزارت بهداشت نیز اعلام کرده است که این رقم از 37 درصد به 6 درصد برای شهرها و 3 درصد برای روستاها کاهش پیدا کرده است.

وی همچنین در خصوص کاهش بودجه طرح تحول سلامت اضافه کرد: بنابراین به نظر می‌رسد که نه تنها بیمارستان‌ها به سراغ جیب مردم نخواهند رفت بلکه تمام خدمات ادامه خواهد داشت تا پایان سال جاری بیش از 30 بیمارستان به بهره‌برداری خواهد رسید.
36 بیمارستان هم در طول اجرای طرح به بهره‌برداری رسیده است به دلیل گسترش خدمات در بخش‌های دولتی نبایستی هزینه‌های بیشتری به مردم تحمیل شود.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به دلیل نارضایتی‌های همیشگی از بیمه‌ها بیان کرد: ما از جمله دستگاه اجرایی هستیم که خدمات خود را به بیمه‌ها می‌فروشیم در حال حاضر نزدیک به 3 هزار و 500 میلیارد تومان از بیمه طلب داریم که به شرکت‌های دارویی و .. مربوط می‌شود.

بهترین راهکار برای رفع این درد مزمن که تمامی وزرای بهداشت به آن گرفتار بودند یک کاسه شدن اعتبارات وزارت بهداشت، دولت و بیمه‌ها است همراه نبودن بیمه‌ها می‌تواند صدمات جدی را به طرح سلامت وارد کند.

وی راجع به مشکلات مربوط به کمبود تخت و پرسنل این گونه توضیح داد: در طول این مدت حدود 2 هزار تخت بیمارستانی اضافه کرده‌ایم اما نتوانسته‌ایم حتی مجوز استخدام یک هزار نفر را هم بگیریم به نظر من می‌رسد که نمی‌توان با استفاده از اعتبارات دولتی کاستی‌ها را رفع کرد بنابراین تنها راه وارد کردن سرمایه‌گذاران برای تجهیز، اداره و غیره است.
برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: