نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۵۸۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۴

زمین در تب است؛ نقش من در کاهش تب زمین چیست؟

به منظور جریان سازی اجتماعی برای آشنایی و افزایش حساسیت جامعه در موضوع تغییرات آب و هوایی روز سه شنبه 17 آذر با عنوان " زمین در تب" و با شعار " نقش من در کاهش تب زمین چیست؟" تعیین شده
تدبیر24 :به منظور جریان سازی اجتماعی برای آشنایی و افزایش  حساسیت جامعه در موضوع تغییرات آب و هوایی روز سه شنبه  17 آذر با عنوان " زمین در تب" و با شعار " نقش من در کاهش تب زمین چیست؟"  تعیین شده و سه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با یکدیگر بر محور اطلاعات، شعارها و برنامه های زیر همکاری می کنند. 

پدیده گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی یا تغییر اقلیم
گرمایش جهانی یا گرم‌شدن زمین نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها شده است. طی۱۰۰ سال گذشته، کره زمین به طور غیرطبیعی حدود 85 صدم  درجه سلسیوس گرم‌تر شده و این موضوع آینده زمین را در هاله ای از تردید و هشدار قرار داده است. تغییرات جوی که در سراسر جهان مشاهده می‌شود به احتمال خیلی زیاد ناشی از عواملی است که بشر در آن‌ها دست دارد. بسیاری از مراکز علمی جهان فعالیت انسان‌ها و تولید گازهای گلخانه‌ای را علت اصلی این پدیده معرفی می‌کنند و تحقیقات نشان می‌دهند بین افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای موجود در اتمسفر با گرم شدن کره زمین ارتباط مستقیمی وجود دارد. زمین مقداری از انرژی خورشید را جذب می‌کند و باقی آن را منعکس می‌نماید. طی این فرایند طول موج نور تغییر پیدا می‌کند. بعضی از گازهای موجود در جو زمین، این تابش خروجی را که عمدتا در محدوده فروسرخ است جذب می‌کنند. مولکول گازهای گلخانه‌ای، بسیار بیشتر از سایر گازها نور مادون قرمز را جذب می‌کند و جذب انرژی توسط مولکول های گاز سبب جنبش مولکول و افزایش انرژی آن می‌شود. وقتی این اتفاق در مقیاس بزرگ رخ دهد، مانند این است که زمین را با یک پتو پوشانده‌ایم و دمای کل نواحی زمین افزایش می‌یابد. این پدیده اثر گلخانه‌ای و گازهایی که در آن موثرند، گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شوند. عمده این گازها ناشی از سوخت های فسیلی و فعالیت های صنعتی در جهان است. در این حال سازمان خواروبار جهانی (فائو) در گزارشی به نام سایه بلند احشام عنوان کرد که پرورش دام‌ها برای استفاده  بشر، عامل ایجاد ۱۸٪ از مجموع آلاینده ها وگازهای گلخانه ای بوده است. درصد مزبور، رقمی بیش از سهم وسایل نقلیه در سرتاسر جهان را به خود اختصاص می دهد. 
به عقیده بسیاری از دانشمندان با افزایش آگاهی‌های عمومی، مصرف بهینه سوخت و انرژی، افزایش سطح فضای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، بازیافت مواد و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید می‌توان این پدیده و اثرات منفی آن بر زندگی بشر را کنترل کرد.

ایران و پدیده گرمایش زمین 
باران های ناگهانی و سیل آسا، طوفان های مهیب با قدرت پیش بینی اندک، کاهش دما و یخبندان های شدید و طولانی، خشکسالی های گسترده و دمای بالای هوا همگی از نشانه های تغییر اقلیم در کره ی زمین هستند که غیرقابل پیش بینی بودن و مهارناپذیری آن ها، فاجعه بارتر از هر موضوع دیگری است. 
طی سال های اخیر ناهنجاری های اقلیمی مانند طوفان ها، خشکسالی های بلندمدت و روند دار بودن تغییرات دما و بارش در ایران نشان دهنده عمق اثرات تغییر اقلیم بر سرزمین ما به حساب می آید. رشد روز افزون بیابان ها، از بین رفتن یا کاسته شدن قابل ملاحظه ذخایر برفی مناطق کوهستانی و یخچالی، افزایش دما و روند کاهشی مقدار بارش را می توان فاکتورهای روشن و معناداری دانست که ضمن وقوع همزمان، همگی با حرکت در جهت منفی نشان از وقوع پدیده ی تغییر اقلیم در سرزمین ما دارند اما در اکثر موارد شاید عامه مردم توجهی به آن نمی کنند. در حالی که زندگی ما به تدریج و بیش از پیش تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی قرار می گیرد. 
قابل توجه اینکه در حالی که افزایش دمای متوسط جهانی حدود 85 صدم  درجه سلیسیوس است، ایران بین یک تا یک و نیم درجه سلیسیون افزایش دما داشته است. 
برای آگاهی عمومی و درک بهتر نسبت به اثرات تدریجی تغییرات آب و هوایی و چگونگی تاثیرگذاری آنها به طور ملموس بر زندگی روزمره، نمونه هایی از اثرات تغییرات آب و هوایی ارایه می شود:
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر منابع آب
بروز خشکسالی‌های شدید به واسطه تغییرات آب و هوایی نه تنها زندگی انسان، بلکه حیات و محیط زیست یک منطقه را در معرض خطر قرار داده و به طور مشخص سبب کاهش منابع آب شیرین و بی ثباتی در سطح آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها شود.
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر کشاورزی و دامداری 
از آنجایی که رشد محصولات کشاورزی با عوامل محیطی در ارتباط است، تغییرات آب و هوایی می تواند بر بازدهی برداشت محصول و یا نابودی کامل آن تاثیرگذار باشد. زمستان‌هایی بسیار سرد و سخت برای محصولات کشاورزی مناسب نبوده و در زمان خشکسالی نیز اگر از سیستم‌های آبیاری کارآمد استفاده نشود، نابودی محصول اجتناب ناپذیر است. این تغییرات بر دامداری نیز اثرات منفی دارد. 
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامت انسان  
افزایش امواج گرمایی، آلودگی هوا، توفان‌ها و بیماری‌های مرتبط با آنها مانند گرمازدگی و آسم با تغییرات آب و هوایی در ارتباط هستند. به عنوان مثال، افزایش ابتلا به مالاریا در مناطق ساحلی و مرطوب را می توان با تغییرات آب و هوایی در ارتباط دانست. 
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر منابع انرژی
با افزایش امواج گرما و دمای هوا، دامنه گسترده استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع به افزایش مصرف برق منجر می شود. در نیروگاه‌های برق‌آبی تغییرات سطح آب پشت سدها به واسطه تغییرات آب و هوایی بر میزان برق تولیدی تاثیرگذار خواهد بود و در نیروگاه‌هایی که با سوخت‌های فسیلی کار می کنند افزایش مصرف برق به افزایش مصرف این منابع انرژی آلاینده منجر شده و ضمن اینکه انسان ها را گرفتار هوای آلوده می کند، تسریع روند تغییرات آب و هوایی را در پی دارد.
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر افزایش قحطی و رشد قیمت مواد غذایی
همانگونه که اشاره شد تغییرات آب و هوایی در افزایش خشکسالی‌ها، سیل‌ها و رویدادهای طبیعی دیگر موثر بوده که این موارد به قحطی و افزایش قیمت مواد غذایی منجر می شوند.
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر افزایش بروز سیل‌ها و توفان‌ها
افزایش بروز سیل در مناطق ساحلی و مواجهه با توفان‌های سهمگین می توانند جان و مال مردم را در معرض خطر قرار دهد. مطالعات مختلف نشان می دهندکه تغییرات آب و هوایی در افزایش این بلایای طبیعی موثر است.
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر بروز آتش سوزی‌های وحشی
خشکسالی و وزش بادهای گرم و سوزان می تواند جرقه آتش سوزی‌های وحشی و گسترده را روشن کند. این آتش سوزی‌ها نابودی درختان یک جنگل و یا از میان رفتن دارایی‌های مردم ساکن آن مناطق را سبب می شوند
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر بی ثباتی زیست‌بوم‌ها
بی ثباتی زیست‌بوم‌ها، افزایش یا کاهش دما و میزان آب شیرین موجود از مهم ترین عواملی هستند که مرگ یا تداوم حیات گیاهان و جانوران و یا مهاجرت آنها برای یافتن مناطقی با شرایط مطلوب‌تر را رقم می زنند. حتی پرندگان و صخره‌های مرجانی نیز تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار داشته و به عنوان مثال، افزایش اسیدیته آب اقیانوس‌ها حیات مرجان‌ها را در معرض خطر قرار داده است.  
تاثیر تغییرات آب و هوایی بر انقراض گیاهان و جانوران
از سرنوشت دایناسورها آگاه هستید. از این رو، چرایی تلاش دانشمندان و دولت‌ها برای طبقه بندی گونه‌های مشخصی از گیاهان و جانوران و بیان عنوان‌هایی مانند "در معرض خطر" جای شگفتی ندارد. افزون بر فعالیت‌های انسانی مانند شکار بی رویه، تغییرات آب و هوایی نقش مهمی در انقراض گونه‌های مختلف به واسطه نابودی زیستگاه‌ها و موارد دیگر ایفا می کند.

تاثیر تغییرات آب و هوایی بر گردشگری
زمستان‌های بسیار سرد، امواج گرما، توفان‌ها، سیل‌ها و ... می توانند صنعت گردشگری و فعالیت‌های مرتبط با آن در نقاط مختلف جهان را به شدت تحت تاثیر قرار دهند.
 
محورهای آموزشی و شعارها:
با در نظر گرفتن ضرورت آگاه سازی عمومی در قبال گرمایش زمین و پدیده تغییرات آب و هوایی و همچنین لزوم جلب مشارکت آنها، لطفا بر روی مطالب و شعارهای زیر کار آموزشی و فرهنگسازی صورت گیرد: 
- کاهش مصرف سوخت و انرژی، گامی موثر در جهت مقابله با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین است.
با شعار: 
گاز اضافی خاموش
کم مصرف کنیم، بیشتر بهره ببریم
توسعه پایدار در گرو جهانی کم کربن با کاهش مصرف سوخت های فسیلی 
سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک و تجدیدشونده مانند انرژی خورشیدی و بادی
توسعه حمل و نقل عمومی و استفاده بیشتر از آنها 


- مصرف بی رویه منابع آب و خاک باعث آسیب پذیری بیشتر در تغییرات اقلیمی می شود. 
با شعار: 
حفاظت از جنگل ها و جلوگیری از جنگل‌زدایی 
مدیریت منابع آب و مقابله با برداشت غیرمجاز از منابع آب های زیرزمینی 

متن ساده آموزشی برای انتشار در هر قالب ممکن:
تغییرات آب و هوایی مسئله ای جدی است
خشکسالی های کم نظیر
سیلاب ها
طوفان های شدید
آتش سوزی های عظیم
تغییرات آب و هوایی در آینده دور یا کشور دیگری اتفاق نمی افتد
در حال حاضر در جریان است و همه ما را درگیر خود می کند
اتفاقی که برای سیاره ما افتاده است جدی است
ولی دلیل علمی اش ساده است
زمین دماسنج عظیمی دارد که دمای آن را کنترل می کند
درجه دماسنج زمین در حال حاضر بسیار بالا رفته است
داستان از این قرار است:
نور خورشید که به زمین می تابد
قسمتی از |آن توسط یخ ها و ابرها برگردانده می شود
و قسمتی از آن جذب زمین شده و به گرما تبدیل می شود
گازهای گلخانه ای گرمایی را که باید از زمین خارج شود حبس می کند
به این تاثیر گازهای گلخانه ای می گویند
و مهم ترین گاز گلخانه ای دی اکسید کربن است
وقتی از سوخت های فسیلی برای حمل و نقل و تولید برق استفاده می کنیم دی اکسید کربن تولید می شود
به اندازه 35 میلیارد تن دی اکسید کربن در سال
که باعث حبس شدن گرمای اضافه و بالارفتن درجه دماسنج می شود
سال های گذشته گرم ترین ده سال کره زمین از زمان ثبت دما در چهل سال گذشته بوده است
و این باعث آب شدن یخچال ها و یخ های قطبی و تاثیر بر آب و هوا می شود
این اتفاق روی زندگی میلیاردها نفر تاثیر می گذارد
برای چنین مشکل بزرگی دو انتخاب داریم
وانمود کنیم که چنین مسئله ای وجود ندارد یا تصمیم بگیریم که کاری انجام دهیم
تغییرات آب و هوایی حل شدنی است
ما تکنولوژی هایی داریم که بتوانیم با آنها در دنیایی با این تغییرات زندگی کنیم
باید دست به کار شویم 
چه راه حل هایی داریم؟
با قدم های کوچک و کارهای فردی شروع می کنیم
وقتی با هم همراه شویم و فکرهای بزرگ داشته باشیم می توانیم تغییرات دائمی ایجاد کنیم
کارهای کوچک مثل خاموش کردن چراغ های روشنایی و شعله های گازی که اضافی هستند
کارهای کوچک مثل استفاده دوباره از بطری های آب 
با کمک هم می توانیم هزینه های انرژی هزاران مدرسه را کاهش دهیم
با کمک هم می توانیم در مدرسه مان به بازیافت مواد کمک کنیم
با فکرهای بزرگ می توانیم مانع استفاده از کیسه های پلاستیکی در شهرها شویم
با فکرهای بزرگ می توانیم باعث انجام این کارها در مناطق دیگری شویم
 خلاقیت ما محدود نیست
این خلاقیت با شما همین حالا و همین جا شروع می شود
به هزاران نفری بپیوندید که دانستن درباره تغییرات آب و هوایی را حق خود می دانند
 و قدرت دارند برای این مشکل کاری انجام دهند

برچسب ها: تدبیر24 زمین در تب
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: