بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بهاره آروین» مشکل از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان اولیه نیست و در دیگر ممالک هم اوضاع کم‌وبیش به همین منوال است. مشکل در ساختاری است که قرار است کاهش این تعداد اولیه به تعدادی محدود و قابل قبول برای برگزاری انتخابات را امکان‌پذیر کند
نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

شهیندخت مولاوردی» نامزدها باید پاسخ بدهند مساله اصلی برای آنها حجاب و گشت ارشاد است یا اینکه معیشت، زنانه شدن فقر، زنانه شدن اعتیاد، زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی، زنانه شدن ایذر، زنانه شدن سالمندی و... هم برای آنها دارای اهمیت است.
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 June 20
کد خبر: ۷۸۳۳۸
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱

حمایت از اقتصاد ملی با شرکت در انتخابات

به عنوان یک امر طبیعی انتخابات نماد امنیت، اقتدار و حمایت از اقتصاد ملی است.
 تدبیر24» همان‌طور که در کشورهای مختلف حضور حداکثری مردم در انتخابات می‌تواند پیام‌دهنده این نکته به سایر کشورها باشد که نظام سیاسی مسئول شهروندان کشور خود است، در ایران هم حضور مردم در انتخابات این پیام را به سایر کشورها خواهد داد. انتخاباتی که در هر مقطع و دوره‌ای برگزار می‌شود جدا از اینکه چه کسی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود یک نوع رفراندوم برای تایید نظام سیاسی است. همچنین حضور حداکثری مردم و مشارکت بالای آنها تثبیت‌کننده نظام سیاسی است. به ویژه کشور ما که در یک منطقه پرآشوب واقع شده است و در کشورهای هم‌جوار گروه‌های تکفیری حضور دارند، حضور در انتخابات و تداوم ثبات موجود مهم است. رای مردم و حضور حداکثری مردم جدا از اینکه به چه کسی رای می‌دهند، حتما در امنیت کشور تاثیرگذار خواهد بود؛ نکته‌ای که مقام معظم رهبری هم به آن اشاره داشته‌اند و اعلام کرده‌اند حضور حداکثری مردم در انتخابات تضمین‌کننده امنیت ایران در این منطقه پرآشوب است. از طرف دیگر مشارکت در انتخابات تایید‌کننده نوع نظام سیاسی و اقتصادی کشور است. ما در مقاطع مختلف با انتخاب کاندیدای مورد نظر روش‌های مختلفی را برای اداره کشور برگزیده‌ایم. در این مقطع هم طبیعی است که رای مردم تایید‌کننده و پیام‌دهنده انتخاب نوع اداره کشور است. می‌توان گفت حضور گسترده مردم در انتخابات 29 اردیبهشت یک نوع تضمین برای آینده نسل بعدی ماست، به ویژه در منطقه خاورمیانه که گروه‌های تروریستی و تکفیری فعالیت دارند و به ویژه در شرایطی که در اروپا و آمریکا پوپولیست‌ها جهان را به سمت ناآرامی پیش می‌برند، این موضوع اهمیت زیادی دارد. بنابراین حضور مردم می‌تواند بیانگر ایجاد ثبات و امنیت برای ایران باشد. مطمئنا در این ثبات، امنیت و آرامش است که اقتصاد ایران رشد خواهد کرد. انتخابات می‌تواند به تدریج زمینه بروز فساد و شکل‌گیری انواع رانت‌ها به‌ویژه رانت اقتصادی را از طریق تدوین، تصویب، اجرا و نظارت بر قوانین کاهش داده و حذف کند. در نظام‌های غیر دموکراتیک، به ‌دلیل نبود اعمال نظر مردم در حوزه‌ مدیریت‌های اقتصادی، زمینه شکل‌گیری انواع رانت‌های اقتصادی وجود دارد. پیامد این مساله، تولید و نهادینه شدن فساد در جامعه خواهد بود. از این رو انتخابات با مشارکت حداکثری و تقویت سرمایه‌ اجتماعی دولتی که روی کار می‌آید می‌تواند زمینه بروز رانت و تولید فساد را خنثی و حذف کند. همچنین حضور گسترده مردم در انتخابات می‌تواند بسترساز یک اقتصاد پویا باشد و مشکلات چالشی ایران را در عرصه بیکاری، جذب سرمایه‌گذاری، جذب گردشگری و بسیاری از چالش‌های دیگر در عرصه‌های مختلف که اقتصاد ایران با آن رو به رو است حل کند. قطعا امنیت و آرامش بسترساز یک اقتصاد قوی است و می‌تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال، افزایش معیشت، افزایش درآمد سرانه، افزایش جمعیت توانمند، کاهش نرخ بیکاری و خط فقر مطلق باشد. برای تحقق تمام این موارد نیاز به توسعه سیاسی است و از الزامات توسعه سیاسی مشارکت مردم است.


هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: