نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

نیمی از جامعه میل به مشارکت در حوزه سیاسی ایران را ندارند

تقی آزاد ارمکی - انتخاباتی که در پیش داشتیم در سایه یک مجموعه از محدودیت‌ها بود. محدودیت اول این بود که قرار نیست دوره آقای رییسی نقد شود و از یک طرف باید آن را دوره طلایی قلمداد کنید.
چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

چرا پیروز شدیم و خوشحال نیستیم؟

محمد حیدری» نگاهی گذرا به رسانه‌های اصول‌گرا، عمق ناکارآمدی و معیوب بودن این گفتمان را نشان می‌دهد. در واقع اصلا نمی‌توان آنها را «رسانه» خواند، آنها نه رسانه! بلکه تعدادی بنگاه خبرسازی و تبلیغاتی هستند
سه‌شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 16
کد خبر: ۱۱۹۵۵۰
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶

آقای تاج! دست از سر "جیب دولت" بردارید

مهدی تاج یک‌شنبه نشست خبری ترتیب داد و صحبت‌های متفاوتی از جمله، حمله به دولت و وزارت ورزش و نمایندگان مجلس را مطرح کرد. او رسما خواست که دولتی‌ها دست از سر فوتبال بردارند. البته این اظهارات متناقض با مصاحبه‌های گذشته‌ تاج یک نکته را به روشنی مشخص می‌کند؛ این که به نظر می‌رسد او اکنون دغدغه‌ای ندارد که این‌گونه بی‌محابا به دو قوه مجریه و مقننه کشور می‌تازد.
تدبیر24» در یک سال اخیر نمونه‌های تناقض در صحبت‌ها و رفتارهای مهدی تاج درباره دولت و مجلس کم نبوده است. او بسته به نیاز و مشکلاتی که با آن روبرو بوده، رویکرد و مصاحبه‌های متفاوتی داشته است. از اجرای قانون بازنشستگی و پرداخت حقوق کی‌روش گرفته تا پرداخت پاداش بازیکنان و کادر فنی تیم ملی، او همواره مواضع دو پهلویی نسبت به دولت و نمایندگان مجلس و وزارت ورزش داشته است. ساده‌تر اینکه هر موقع کار تاج، به اصطلاح "گیر" بوده او به تعریف و تمجید و درخواست کمک از دولت و وزارت ورزش پرداخته و حتی به دیدار رییس مجلس شورای اسلامی رفته و هر موقع کارش راه افتاده، مواضع تندی با اشاره به کدهای اخلاقی فیفا، علیه دولت و نمایندگان مجلس اتخاذ کرده است.
* در ابتدای سال ۹۷ و زمانی که تیم ملی نیاز به اردوی آماده‌سازی برای حضوری پرقدرت در جام جهانی داشت، مهدی تاج در مصاحبه‌ای در مجمع انتخاباتی هیات فوتبال استان سیستان و بلوچستان ضمن اینکه از احتمال ملاقات بازیکنان با رییس جمهور خبر داد، به تقدیر از حمایت‌های وزیر ورزش و جوانان پرداخت. او در آن زمان گفته بود:"سلطانی‌فر به همراه معاونان وزارت ورزش و جوانان کمال همکاری را با فدراسیون فوتبال داشته‌اند که این موضوع در مقطع حساس فعلی کمک زیادی به فوتبال کرده است. بی‌شک این همکاری می‌تواند الگوی مناسبی برای ادارات کل ورزش و جوانان و هیات‌های فوتبال سرتاسر کشور باشد تا در مسیر اعتلای ورزش و فوتبال گام‌های اساسی برداشته شود."

* او همچنین در ۳۰ تیر برای برطرف شدن مشکل سربازی بازیکنان سرباز تیم ملی باز هم دست به دامن وزارت ورزش شد و در مصاحبه‌ای اظهار کرد: "اول بحث خدمت مقدس سربازی را برای بعضی بازیکنان تیم ملی داریم که مفصل با وزیر ورزش و جوانان در خصوص آن صحبت کردیم. هفت بازیکن داریم که پس از نامه وزیر ورزش و جوانان در حال پیگیری هستیم و به نتایج خوبی هم رسیدیم. "

* پس از جام جهانی و عملکرد خوب شاگردان کارلوس کی‌روش در این مسابقات، بحث بازنشستگی دولتی‌ها پیش آمد که رییس فدراسیون فوتبال نیز با توجه به شمولیت مقابل مصوبه مجلس و اجرای قانون قرار گرفت. او در ابتدا مصاحبه‌هایی مبنی بر تمکین و رعایت این قانون انجام داشت اما زمانی که دید بحث جدی است، سعی در استفاده از تبصره‌ها برای ماندن کرد.

تاج ابتدا گفته بود: "بسیاری از اعضای هیات رییسه و هیات‌های فوتبال سراسر کشور مشمول بحث بازنشستگی هستند. حضور این عزیزان بر اساس بند یک اساسنامه فدراسیون فوتبال است که فدراسیون را یک نهاد غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل دانسته است. بر اساس همین اساسنامه، آقای کفاشیان ۱۰ سال پیش از این رئیس فدراسیون فوتبال شدند در حالی که همان زمان سه سال بود که بازنشسته شده بودند. علی‌ای حال، نظر ما نظر کارشناسانی است که در این چند روز دیدگاه‌های ارزشمند خود را بیان کرده‌اند. اگر واقعاً فدراسیون فوتبال مشمول قوانین نهاد دولتی شود، هیچ اصراری بر استفاده از بازنشستگان نداریم. "

پس از آن تاج، فدراسیون فوتبال را نهادی غیردولتی خواند و خود را از این قانون مبرا دانست. البته این برای باقی ماندن او در سمت ریاست فدراسیون کافی نبود و او مجبور شد در نشستی با ریاست کمیته ملی المپیک و سلطانی‌فر و در نهایت با نظر مثبت مسعود سلطانی‌فر و رضا صالحی امیری با استفاده از ماده ۶۰ خدمات جامع ایثارگران در سمت خود باقی بماند.

* پس از بازنشستگی، مسابقات جام ملت‌های آسیا بزرگترین چالشی بود که مهدی تاج برای حل مشکلات تیم ملی نیاز به دولت داشت و حتی در مراسم بدرقه تیم ملی در سخنانی به حمایت از دولت پرداخت:"ظرفیت تیم‌ها با دوران گذشته تفاوت پیدا کرده است و امیدواریم تیم ملی فوتبال ایران نتایج لازم و آبرومند را کسب کند و خیز مجموعه هم برای قهرمانی است و خوشبختانه در جلسه فدراسیون‌ها هم دکتر سلطانی‌فر با آرزوی موفقیت تاکید کردند حمایت لازم را انجام می‌دهیم. زمین مجموعه ساختمان اداری فدراسیون فوتبال هم با حمایت و مساعدت وزیر در اختیار فدراسیون قرار گرفته است اما عملیات احداث را متوقف کردیم تا به دلیل تداخل با طرح جامع ورزشگاه آزادی نقشه را اصلاح کنیم و ساختمان در خور نام فدراسیون را احداث نماییم. "

* تاج در اول مهر ۹۷ نیز خواستار کمک وزارت ورزش برای پرداخت حقوق کی‌روش شد و در مصاحبه‌ای ضمن تقدیر از این وزارتخانه از کمک آن‌ها برای پرداخت طلب کی‌روش پرده برداشت:"دولت و وزارت کشور قبول کردند که ۲.۵ میلیون دلار آن را تامین کنند و ۳ میلیون بقیه را فدراسیون فوتبال از منابع درآمد خودش تامین کند. من از مسوولان دولتی متشکرم. "

* او حتی در حین جام ملت‌ها هم برای پرداخت پاداش بازیکنان پس از پیروزی در هر مرحله از وزیر ورزش کمک خواست و در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان گفت:"تا پیش از بازی عمان جوایز بچه‌ها پرداخت شد و ان‌شاءالله به کمک دولت و وزارت ورزش و جوانان در صدد تهیه پولی هستیم که بتوانیم فردا پاداش بازی قبل ژاپن را پرداخت کنیم. ضمن اینکه پاداش برد ژاپن را هم پس از تحقق این مهم در دستور کار داریم. "

* وی حتی بعد از جنجالی که پس از جام ملت‌ها در خصوص پاداش بازیکنان ایجاد شد که طی آن، مصاحبه کی‌روش علیه وزارت ورزش رسانه‌ای شد، اظهار کرد:"این مصاحبه به پیش از جام ملت‌ها برمی‌گردد که در آن زمان پول به علت کارهای گمرکی و مشکلات بانکی در گمرک بود و به دست اعضای تیم نرسیده بود. قرار بود که این مصاحبه پخش نشود زیرا بلافاصله پول به دست کادر فنی و بازیکنان تیم رسید. "

* جام ملت‌ها که به پایان رسید، مهدی تاج کمی از وزارت ورزش و جوانان فاصله گرفت اما برای انتخاب سرمربی جدید تیم ملی بزرگسالان و تیم ملی امید نیاز به حمایت دولت داشت. تاج ابتدا در بازدید وزیر ورزش و جوانان از اردوی تیم ملی امید در ۲۷ اسفند اظهار کرد:"با حمایت‌های وزیر ورزش و جوانان توانستیم میزبانی مرحله مقدماتی را به دست بیاوریم. در ادامه علی رغم برگزاری داربی استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی، مسئولان این مجموعه برگزاری بازی‌های تیم ملی در آزادی موافقت کردند که اتفاق خوبی بود. "

* همچنین او در جلسه با سلطانی‌فر در اوایل سال ۹۸، موضوع تیم امید را از اهم برنامه‌های این فدراسیون اعلام و بیان کرد: در جلسه با آقای وزیر موضوع این تیم نیز به بررسی گذاشته شد و تاکید سلطانی فر حمایت کامل از تیم امید ایران برای صعود به المپیک است.

* با گذشت نزدیک به یک سال بحرانی در فوتبال، به واسطه اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان از یک سو و دغدغه تامین مالی تیم ملی از سوی دیگر و در نهایت چالش انتخاب سرمربی جدید تیم ملی، اکنون به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال و تاج دغدغه جدیدی برای تکیه به دولت ندارند و در این راستا در چرخشی عجیب و آشکارا در نشستی مطبوعاتی تاکید می‌کند که دولت دست از سر فوتبال بردارد.

* تاج در نشست خبری ۱۹ خرداد ۹۸ خود موضعی علیه دولت و وزارت ورزش گرفت و درخواست کرد تا دولتی که در پرداخت پاداش‌های بازیکنان، پرداخت پول کی‌روش و کمک به احداث ساختمان فدراسیون فوتبال کمک کرده‌اند، دیگر دست از سر فوتبال بردارند.

سوال این است، اکنون چه شده که رییس فدراسیون فوتبال این‌گونه بی‌محابا از لزوم عدم حضور دولت در فوتبال سخن می‌گوید؟ آیا اگر همین امروز دولت از حمایت از فوتبال دست بردارد، آیا این فوتبال با این ساختار و روند کنونی می‌تواند یک روز دوام بیاورد؟

فوتبالی که در طی این سال‌ها ثابت کرده حتی نمی‌تواند در یک چالش فوتبالی با عربستان، قدرت لابی و چانه‌زنی داشته باشد چگونه می‌خواهد بدون حمایت دولت، اعتبارات ارزی، امکانات و برنامه‌های داخلی و خارجی‌اش را مدیریت و هدایت کند. آیا فاطما سامورا و جیانی اینفانتینو (دبیرکل و رئیس فیفا) می‌توانند خارج از ساختارهای اداری یک کشور، تمام دغدغه‌های فدراسیون فوتبال ایران را تامین کنند؟

آقای تاج! فوتبال ایران از ۴۰ سال پیش تاکنون، همین گونه اداره شده و برای تامین اداری و مالی‌اش نیز محتاج دولت و مجلس بوده و به لحاظ کلی نیز زیر نظر حاکمیت جمهوری اسلامی عمل کرده و همواره پاسخگوی قوانین داخلی بوده است. اکنون نیز بهتر است به جای بهانه و خارج شدن از چارچوب‌های کلی قوانین و مقررات داخلی با تعامل سازنده با نهادهای حاکمیتی زمینه توسعه و رشد فوتبال را در این سال‌های مشقت و تحریم ملت ایران فراهم کنید نه اینکه با فرافکنی و فرار از چالش‌های مدیریتی فوتبال، توپ مسئولیت را در زمین دخالت دولت یا نهادهای دیگر بیندازید و برای حل یک مشکل، مشکل دیگری آفریده شود.


برچسب ها: مهدی تاج دولت
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: