نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

نهادگرایی و ثبات سیاسی در فضای تازه

دکتر ابراهیم متقی» حادثه سقوط بالگرد برخی از مقامات عالی سیاسی و راهبردی ایران بر اساس نشانه‌هایی از «ابهام امنیتی» تعریف می‌شود.
ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

ايران و امريكا و ديپلماسي غيرمستقيم

حسین ربیعی» مطابق ادعاها و شواهد، عرصه ميدان و ديپلماسي، هر دو هر به صورت غيرمستقيم توسط اين دو كشور و از طريق نمايندگان‌شان مديريت مي‌شود
دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 May 27
کد خبر: ۱۲۱۳۶۰
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
وزیر اقتصاد اعلام کرد:

ایجاد رونق با ورود ۲۰ درصد دارایی‌های دولت به چرخه اقتصاد

اگر تنها ۲۰ درصد از دارایی‌های دولت ارزیابی شده و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، باعث رونق می‌شود.
تدبیر24»وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ارزش دارایی‌های دولت هفت میلیون میلیارد تومان برآورد می شود، گفت: اگر تنها ۲۰ درصد از دارایی‌های دولت ارزیابی شده و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، باعث رونق می‌شود.

به گزارش تدبیر24 فرهاد دژپسند روز شنبه در نشست با معاون اول رییس جمهوری، افزود: باید همه مسائل سرمایه گذار در دفترش قابل حل باشد و نیاز به مراجعه نداشته باشد.

وی ادامه داد: سال ۹۸ تلاش قابل توجهی انجام شد. امسال قرار است با موافقتی که از رئیس قوه قضائیه گرفته شده دادگاه تجاری ایجاد شود. هم چنین پنجره واحد الکترونیک برای تجارت ایجاد می‌شود و سرمایه گذار برای گرفتن مجوزها نباید از دفترش بیرون برود و بسیاری از مجوزهای غیر ضروری هم باید لغو شود.

دژپسند با بیان اینکه هنوز گرفتار مکاتبات با دستگاه‌های اجرایی هستیم، افزود: برخی از این مجوزها نقش مانع دارند که باید اینها جمع شود. نباید وقت سرمایه گذار برای مجوزها تلف شود و بابت آن هزینه بدهد.

وی با بیان اینکه هدف از جذب سرمایه گذاری خارجی تنها پر کردن شکاف سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیست، افزود: سرمایه گذاری خارجی، ابزار و کانالی برای انتقال فناوری به کشور و نیز کمک به رشد و توسعه موثر و افزایش بهره‌وری است.

دژپسند گفت: ما در غل و زنجیر حرکت می‌کنیم و هر چه تلاش می‌کنیم این غل و زنجیر آن را می‌بلعد، مگر من چقدر می‌توانم وزیر باشم. بالاخره اگر کوپنی هم باشد، کوپن ما تمام می‌شود بنابراین باید فضای کسب و کار را روان کنند، زیرا سرمایه گذار گاهی کلافه می‌شود.

وی یادآور شد: در زمان رای اعتماد، شعار اقتصاد هوشمند را مطرح کردم که خیلی‌ها فکر می‌کردند فانتزی است، در حالی که تنها راه میان بر برای افزایش و جهش تولید از مسیر اقتصاد هوشمند است.

دژپسند گفت: مالیات و خزانه‌ داری باید هوشمند و الکترونیکی شود و سامانه تدارکات زیر نظر ذیحسابان باشد و خریدهای دولتی در محیط الکترونیکی و با حضور مشتریان انجام شود.

وی افزود: در حال حاضر ۷۰ درصد بانکداری کشور ما دولتی یا اصل ۴۴ است که باید اینها دیجیتالی شوند. در سال قبل معیارهای بانکداری دیجیتالی را ابلاغ کردیم. باید همه مشتریان پیشین و پسین بانکداری به محیط الکترونیکی برگردند.

وزیر اقتصاد گفت: در گمرک همانگونه که گزارش دادیم امروز ۵۸ درصد از فعالان در مسیر و کریدور سبز گمرک قرار دارند و اگر کریدور آبی هم فعال شود، نظارت‌های مضر در گمرک را برمی‌داریم و گمرک باید هوشمند شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در مورد مولدسازی دارایی‌های دولت اینگونه عنوان کرد: بر اساس گزارشی که مسئول خزانه‌داری در آبان ۹۷ ارائه کرد، دارایی‌های دولت هفت میلیون میلیارد تومان برآورد شده بود که البته نمی‌توان همه این دارایی‌ها را ارزیابی کرد.

وزیر اقتصاد افزود: اما اگر تنها ۲۰ درصد از دارایی‌های دولت ارزیابی شود و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، باعث رونق می‌شود. امروز بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان شرکت دولتی ارزیابی شده و بروز شده در کشور داریم که قابلیت واگذاری دارند.

وی ادامه داد: اگر ۲۰ درصد مازاد دارایی‌های دولت را عرضه کنیم، مانند دارایی‌های پروژه امید شهر می‌توان رونق ایجاد کرد.

دژپسند گفت: دارایی‌های زیادی وجود دارند که راکد مانده‌اند. وقتی به فلان دستگاه اجرایی می‌گوییم چرا این دارایی‌ها راکد مانده‌اند، می‌گویند بعدا طرح توسعه اجرا می‌کنیم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: