بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بازی دوسر باخت برای جامعه و نظام سیاسی

بهاره آروین» مشکل از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان اولیه نیست و در دیگر ممالک هم اوضاع کم‌وبیش به همین منوال است. مشکل در ساختاری است که قرار است کاهش این تعداد اولیه به تعدادی محدود و قابل قبول برای برگزاری انتخابات را امکان‌پذیر کند
نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

نامزدهای انتخابات باید پاسخ دهندمساله اصلی آنان حجاب و گشت ارشاد است یا معیشت و فقر

شهیندخت مولاوردی» نامزدها باید پاسخ بدهند مساله اصلی برای آنها حجاب و گشت ارشاد است یا اینکه معیشت، زنانه شدن فقر، زنانه شدن اعتیاد، زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی، زنانه شدن ایذر، زنانه شدن سالمندی و... هم برای آنها دارای اهمیت است.
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 June 13
کد خبر: ۱۲۱۳۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰

با افزایش دستمزد قدرت خرید بالا نمی‌رود

تدبیر24»یک اقتصاددان با تشریح وضعیت اقتصادی کشور، شرایط ورشکستگی کارفرمایان و شرکت‌های خصوصی عنوان کرد که همه اقشار به خصوص کارگران از این وضعیت آسیب می‌بینند ولی افزایش دستمزد می‌تواند با افزایش تورم، قدرت خرید مردم را بیش از این تحت تأثیر قرار دهد.

به گزرش تدبیر24 در شرایط تورم امروز و کساد کرونایی، تصویب 21 درصد افزایش دستمزدهای کارگری چندان خبر خوشی برای کارگران نبود زیرا که انتظار آنان رقمی بیشتر از این و متناسب با تورم کشور بود و بدون شک در این دوران آن‌ها سختی‌های معیشتی بیشتری را تجربه خواهند کرد اما نمی‌توان بدون در نظر گرفتن تبعات افزایش حقوق در این باره تحلیل کرد.

در همین ارتباط بهمن آرمان، اقتصاددان گفت: شرایط فعلی کشور به شکلی است که دولت و کارفرمایان تحت‌فشار هستند زیرا تحریم‌ها بسیار سنگین شده، قیمت نفت شدیداً سقوط کرده است و ایران عملاً توان پس گرفتن پول نفتی را هم که در بازار سیاه می‌فروشد ندارد؛ در نتیجه در این شرایط هم دولت و هم کارفرمایان ضعیف شده‌اند و از اقتصاد کوچک به یک نسبتی زیان می‌بینند و به طور طبیعی قشرهای آسیب‌پذیر و کارگری هم در این شرایط آسیب بیشتری می‌بینند.

وی بیان کرد: اصولاً در تمام کشورها میزان دستمزد بر اساس توافق‌هایی است که بین اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایی صورت می‌گیرد و دولت در آن دخالتی ندارد اما در ایران عملاً وزارت کار به عنوان ناظر تلاش کرده است بین کارفرمایان و کارگران توافقی صورت دهد. با مشکلات فعلی نمی‌توان قضاوت کرد که 50 درصد افزایش درست است یا 20 درصد زیرا می‌دانیم هر دو طرف کارگر و کارفرما تحت‌فشار هستند. کارفرمایان به علت وجود تحریم‌ها و کاهش شدید قدرت خرید مردم با زیر ظرفیت خود کار می‌کنند که مشکلاتی را رقم می‌زند و الان بسیاری از کارفرمایان هستند که امکان پرداخت همین حقوق ماهانه پرسنل خودشان را ندارند.

با افزایش دستمزد قدرت خرید بالا نمی‌رود

بهمن آرمان درباره افزایش نامعقول دستمزدها بیان کرد: در شرایطی که افزایش دستمزد منجر به قدرت خرید نشود طبیعتاً آن افزایش دستمزد هم در سایه تورم، قدرت خریدش را از دست می‌دهد و بنابراین فکر می‌کنم با این اوضاع‌واحوال مردم ایران باید بپذیرند که با یک بحران جدی روبرو هستند و افزایش دستمزدها در شرایطی که طرف عرضه افزایش پیدا نمی‌کند مشکلی را حل نمی‌کند. در شرایط فعلی که پیش‌بینی می‌شود ما امسال تورمی حدود 40 درصد را داشته باشیم، طبیعتاً این 21 درصد افزایش دستمزد خودش را در درون نرخ تورم هضم می‌کند.

وی افزود: از سوی دیگر، افزایش دستمزدها هزینه‌های بنگاه‌ها را بالا می‌برد ولی به هرحال در شرایط فعلی بنگاه‌های اقتصادی آسیب خواهند دید و بسیاری از مشاغل به حالت تعطیل درآمده‌اند و عده‌ای، دیگر درآمدی ندارند.

با کرونا تعدیل نیرو آغاز شده است

این اقتصاددان در ادامه عوارض افزایش دستمزدها با اشاره به مسئله بیماری کرونا گفت: مسئله تعدیل نیروها در بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های خصوصی به خاطر ویروس کرونا شدیداً در جریان است. ممکن است که مسئله افزایش دستمزدها هم به این روند دامن بزند چون در شرایط فعلی اقتصاد، شرکت‌های خصوصی کار و درآمد کمتری دارند و این منجر می‌شود که با تعدیل نیرو به افراد کمتری حقوق دهند. از سوی دیگر برخی به سمت اقتصاد غیررسمی می‌روند چون بسیاری از افراد حاضرند که شغلی داشته باشند ولی اصلاً حقوقشان افزایش پیدا نکند.

وی درباره بهترین درصد افزایش دستمزد با توجه به مجموعه شرایط اقتصاد کلان کشور گفت: به عنوان اقتصاددان نمی‌توانم در حال حاضر ریسک کنم و مقدار دستمزد مناسب را تخمین بزنم چون معتقدم اقتصادهای جهان از دهه 80 به سمت حمایت از تولید و حمایت از عرضه حرکت کردند ولی ما برعکس، اقتصاد را به سمت مصرف تشویق کردیم و شرایطی را به وجود آورده‌ایم که نمی‌توان از نرخ مناسب دستمزد صحبت کرد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما: