ظریف را قربانی نکنید غلامرضا کریمی

ظریف را قربانی نکنید

صرف‌نظر از اینکه فایل مصاحبه محرمانه دکتر ظریف چگونه لو رفت و چه کسانی در داخل و خارج از این موضوع سود برده و خواهند برد، از یک دیپلمات حرفه‌ای در این سطح بسیار بعید بود.
نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۴ آرشیو
از دیپلماسی تا میدان ناصر ذاکری

از دیپلماسی تا میدان

انتشار نوار مصاحبه وزیر امور خارجه کشورمان دو اصطلاح «دیپلماسی» و «میدان» و تقابل این دو را در سطح جامعه مطرح کرد و واکنش‌های بسیار متفاوتی را بین جریان‌های مختلف سیاسی به‌ دنبال داشت.
آرشیو نظرات منتشره: ۰ درصف انتشار: ۲
چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 12
کد خبر: ۱۲۲۶۲۰
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
به دنبال اقدام جمهوری چک در اخراج ۱۸ دیپلمات روسیه در واکنش به "اقدامات خرابکارانه" ادعایی از سوی مسکو و اعلام همبستگی وزارت خارجه آمریکا با پراگ، روسیه در مقابل ۲۰ دیپلمات پراگ را در اقدامی تلافی‌جویانه اخراج کرد.
تدبیر24»وزیر خارجه جمهوری چک روز شنبه از اخراج ۱۸ دیپلمات روسیه به ظن همکاری با سرویس‌های ویژه روسیه خبر داد. آنها از امروز (دوشنبه) ۴۸ ساعت برای خروج از این کشور مهلت دارند. نخست‌وزیر جمهوری چک گفت که این اقدام با یک "ظن معتبر" آغاز شد که افسران اطلاعات نظامی روسیه ارتباطی با انفجار سال ۲۰۱۴ در یک کارخانه مهمات‌سازی در منطقه "وربتیچ" دارند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یکشنبه گفت، ایالات متحده با جمهوری چک بر سر تصمیم برای اخراج ۱۸ دیپلمات روسیه در واکنش به "اقدامات خرابکارانه" ادعایی مسکو اعلام همبستگی می‌کند.

به دنبال آن، وزارت خارجه روسیه هم یکشنبه از تصمیم خود برای اخراج ۲۰ دیپلمات جمهوری چک در واکنش به اخراج دیپلمات‌هایش از پراگ خبر داد و گفت این دیپلمات‌ها تا پایان امروز (دوشنبه) فرصت دارند خاک روسیه را ترک کنند.

اخراج دیپلماتهای روسیه از پراگ پس از آن اتفاق افتاد که آمریکا هم اخیرا دستور اخراج ۱۰ دیپلمات روس را صادر کرد. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اقدام پراگ را "کاملا مضحک" دانست. او گفت، دولت چک "در زمان ترسیم روابط دوجانبه، فقدان خط سیاسی مستقل در امور خارجی خودش را نشان داده است."

روز یکشنبه همچنین سفیر جمهوری چک در مسکو در بحبوحه مناقشه میان دو کشور به وزارت خارجه روسیه احضار شد. این دیپلمات بعد از حدود بیست دقیقه از ساختمان وزارتخانه خارج شد و اظهارنظری نکرد.

در اطلاعیه وزارت خارجه روسیه آمده است: اعتراض قاطع ما در ارتباط با اقدام غیر دوستانه مقام‌های چک علیه پرسنل هیات دیپلماتیک روسیه در پراگ به سفیر آنها ابلاغ شد. او مطلع شد که ۲۰ کارمند سفارت چک در مسکو عنصر نامطلوب شناخته شده‌اند. همچنین از طرف مقابل خواسته شده تا تعداد کارکنانش در مسکو را به نیروهای محلی و تعدادی که مشابه تعداد کارکنان سفارت روسیه در جمهوری چک باشد، کاهش دهد. این یادداشت تحویل سفیر جمهوری چک شد.

به دنبال این تحولات، مدیر اداره بین‌الملل در دفتر ریاست جمهوری چک اعلام کرد، تقریبا تمام کارکنان سیاسی از مسکو خارج خواهند شد و تنها پنج دیپلمات در سفارت چک در روسیه باقی می‌مانند. 

برچسب ها: تدبیر24
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
نظر شما:
نام:
ایمیل:
* نظر:
داغ ترین ها